2021'deki MEXC liste araştırması: En yüksek getirili 10 varlıktan 6'sı ilk kez piyasaya sürülecek ve maksimum verim teoride ortalama %6600'ün üzerinde olacak

2021'deki MEXC liste araştırması: En yüksek getirili 10 varlıktan 6'sı ilk kez piyasaya sürülecek ve maksimum verim teoride ortalama %6600'ün üzerinde olacak

CoinMarketCap'ten alınan verilere göre, 2021'deki dijital para piyasasının piyasa değeri, yıl başında 755,74 milyar dolardan yıl sonunda 2.248.668 milyar dolara yükseldi ve neredeyse 3 kat artarak genel olarak %196,27 artış gösterdi. Büyümede SHIB, GALA, AXS, SAND, MATIC, LUNA, FTM, SOL, ONE ve MANA, tüm pazarda en yüksek yatırım getirisine sahip ilk 10 varlıktır. Özellikle SHIB, %106363536 ile en yüksek orana sahipken, onu sırasıyla %47854 ve %29650 oranlarıyla GALA ve AXS takip ediyor. SAND, MATIC, LUNA, FTM ve SOL'un en yüksek yatırım getirisi de %1600'ün üzerinde olmaktadır.

 

Bu 10 yüksek getirili yüksek kaliteli varlık arasında, MEXC'de 6’sı yayınlanmıştır: 2021/4/16'da SHIB, 2021/6/7'de GALA, 2020/8/12'de LUNA, 2019/6'da FTM /10 başlamıştır, SOL 7/8/2020'de ve MANA 2/5/2020'de başlamıştır. MEXC'nin "başlayan kaliteli projelerin ilk durağı" olduğu görülmektedir.

 

Uzun bir süredir, farklı borsaların yeni varlıkları piyasaya sürmelerinde farklı stratejileri olmuştur. Bu stratejilerin piyasaya sürülme hızı, yeni varlık çeşitliliği, yeni varlık izleme beklentileri ve yeni varlık yatırım vadesi açısından farklı ağırlıkları vardır. Örneğin, MEXC yeni ürünleri ve daha fazla varlığı vurgularken, Coinbase Pro varlık vadesini vurgular. Yeni varlıklar hangi stratejiye dayanırsa dayansın, yatırımcılara önemli getiriler sağlayabilir ve farklı stratejiler arasındaki dönüşüm, erken yatırımcılar için arbitraj fırsatları da getirebilir. Örneğin, MEXC'de listelenen varlıkların değeri Binance ve Coinbase Pro'nun listelenmesi nedeniyle artabilir, yatırımcılar erken başlamanın ve arbitrajın faydalarına sahip olur.

 

İdeal koşullarda, yatırımcılar borsalar arasındaki farklı listeleme stratejilerinden nasıl yararlanabilir? Başka bir deyişle, yatırımcılar yeni listelemelerden alım yaparak ne kadar kar elde edebilir? Bu amaçla, bu makale, MEXC'deki yeni varlıkların teorik getirilerini ve Binance ve Coinbase Pro'nun tirajını, Temmuz-Aralık 2021 arasında en fazla yeni varlığa sahip olan MEXC tarafından başlatılan yeni varlıklara dayalı olarak analiz edecektir.

 

01

2021'in ikinci yarısında 850'den fazla varlığı piyasaya sürmesi bekleniyor,,

Covers 24 subdivision tracks

 

Şu anda, MEXC Assessment Zone ve Innovation Zone olmak üzere ki bölüm açtı ve bunun yanı sıra yeni varlıkların hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesi için Launchpad ve Kickstarter gibi özel aktiviteler başlatmaktadır.

 

Bunların arasında, Launchpad, MX sahiplerinin düşük maliyetli katılımı için MEXC tarafından başlatılan yeni bir projedir. Projelerin ilk dört fazı CBX, GENE, TRVL ve CLY olup, en yüksek artış %1150 ile %4630 arasındadır ve şu anda sadece dört faz başlatılmıştır. Kickstarter, MX sahipleri için başlatılan bir oylama listeleme kampanyasıdır ve oy kullanan kullanıcılar, listelenen projelerden token ödüllerine sahip olacaklardır.

İstatistiklere göre, Kickstarter'da 2021 yılının yalnızca Aralık ayında 80 varlık listelenmiştir, günde ortalama 2,58 varlığa tekabül etmektedir. Yeni listelenen varlıklar toplamın yaklaşık yüzde 55,17'sini oluşturmultur. Bunlar arasında teorik verimi %1000'i aşan 10 adet varlık şunlardır CWEB (%4174,50), RU (%2900,00), MELD (%2757,00), GER (%1800,00), CİVCİV (%1500,00), HSF (1299,80) bulunmaktadır. %) ), LSP (%1284.38), XYO (%1140.00), PARAS (%1066.67) ve QUACK (%1025.00).

 

Launchpad ve Kickstarter projelerinin sonunda Assessment Zone ve Innovation Zone bölümlerinde başlatılacağından dolayı, bu makale, Temmuz'dan Aralık'a kadar olan dönemi ele almaktadır, Assessment Zone ve Innovation Zone’da başlatılan yeni varlıklar bu analiz için ana tema olarak alınmıştır. Tahminlere göre, bu dönemde MEXC'deki yeni varlık sayısı 850'yi geçebilir. Bunların arasında, her gün başlatılan ortalama 2 yeni varlığa eşdeğer olan , Assessment Zone ve Innovation Zone’da başlatılan 297 yeni varlık vardır. Bunların arasında, Ağustos, Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki ilk listelemelerin sayısı 50'yi aşmıştır ve yeni varlıkların listelenme hızı meydandaır.

Token sözleşmesi bölünme için temel olarak kullanılırsa, bu 297 yeni varlık, 32 halka açık zinciri kapsar. Bunların 118'i Ethereum'da, yaklaşık %40'ını oluşturuyor ve ikinci olarak, 86'sı BSC'de, yaklaşık %29'unu oluşturuyor. Buna ek olarak, yeni varlıklar ağırlıklı olarak Solana, Polygon ve Avalanche'da konuşlandırılıyor ve sırasıyla 17, 7 ve 6 türe ulaşıyor. Yeni varlık düzenine sahip diğer yeni halka açık zincirler arasında Fantom, Harmony, Cardano vb. bulunmaktadır, ancak sayıları azdır.

 

Varlıkların işaret ettiği ana alt yollar, bölünme için esas alınırsa, bu 297 çeşit yeni varlık 24 alt alanı kapsamaktadır. Bunların 104'ü esas olarak DeFi kavramıyla ilgilidir ve yaklaşık %35'ini oluşturur. Bu varlıklar, yalnızca geleneksel kredi ve AMM DEX'i değil, aynı zamanda SPELL, FARM, CVX, BETA, CHESS, RBN ve diğer popüler varlıklar gibi 2021'de çığır açacak türevleri ve DeFi 2.0'ı da içermektedir. Ayrıca ağırlıklı olarak NFT kavramlarını içeren 61 çeşit vardır.NFT ile ilgili Oyun, Metaverse ve NFT/DeFi kavramları sayılırsa bu kategorinin oranı %38'e ulaşmaktadır. Bu varlıklar GODS, RARE, YGG, SLP, JEWEL vb. gibi popüler varlıkları kapsamaktadır.

 

Ayrıca DAO, Infrastructure, Public chain, Data, Media da yüksek kaliteli yeni varlıklara odaklanan popüler kanallardır. Ayrıca İnsan Kaynakları (İK), Kimlik, Ödeme, Sosyal ve Güvenlik yollarına odaklanan az sayıda varlık vardır. Genel olarak, MEXC'nin yakın zamanda başlatılan varlıkları çok çeşitlidir.

02

Birden fazla borsada listelenen varlıkların %79'u ilk olarak MEXC'de listelenmektedir,

Farklı borsalarda da listelenmeye başlama aralığı ortalama 40 gündür

 

2021'in ikinci yarısında listelenen 297 yeni varlıktan 29'u Binance ve Coinbase Pro'da da listelenmiştir ve bunlardan 23'ü önce MEXC'de, ardından Binance ve Coinbase Pro'da listelenmiştir. Genel olarak, belirli bir varlığın ne kadar çok borsada listelendiğine, bu varlığın piyasada tanınmasının o kadar yüksek olduğuna ve bunun yüksek kaliteli bir varlık olduğuna inanılır. Bu açıdan bakıldığında, MEXC tarafından başlatılan yeni varlıklar arasında birçok yüksek kaliteli varlık vardır. Çevrimiçi projelerin sayısı ve hızı ve proje madenciliği yetenekleri açısından MEXC, Binance ve Coinbase'i çoktan geride bırakmıştır. Bu, listelemenin "servet etkisi" yoluyla MEXC tarafından oluşturulan farklılaştırılmış avantajdır..

 

İlk olarak MEXC listesinde yer alan 23 yeni varlık arasından 5 adedi , ENS, IMX, SPELL, AGLD ve FARM, Binance ve Coinbase Pro'da aynı zamanda yayınlanmıştır. “FOX, RBN ve GODS” türü yalnızca Coinbase Pro'da, “FLUX, MOVR ve CHESS” gibi 16 varklık ise yalnızca Binance'de yayınlanmıştır.

Farklı borsalarda listelenme arasındaki zaman aralığı göz önüne alındığında (aynı anda iki borsada listelenen varlıklar için ortalama listeleme aralığı dikkate alınır), bu 23 varlık, MEXC çevrimiçi olduktan ortalama 40 gün sonra Binance veya Coinbase Pro'da listelendi. Bunlar arasında MBOX, HIGH, DYDX, CVX, C98 ve BETA aynı gün MEXC ve Binance'i listeledi. Ayrıca PEOPLE, CLV, BICO ve ENS de Binance veya Coinbase Pro'yu MEXC listelenmesinden sonraki 1 ay içinde listeledi. Diğer çoğu varlığın farklı borsalarda listelenmesi arasındaki gün sayısı temelde 2 ayı geçmemiştir.

 

03

MEXC, yeni varlıklarda maksimum teorik verim ortalama %6647'ye ulaştı,

Yeni varlıkların %94'ü bugüne kadar kârlı olmaya devam etmektedir

 

Bu yüksek kaliteli varlıkların "yeni" getiri oranını daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için, bu makale 2021'in ikinci yarısında 2 veya daha fazla borsa tarafından başlatılan yeni varlıklara dayalı olarak yakın zamanda eklenen 6 popüler varlığı ele almaktadır. İstatistiklere göre, 29 yüksek kaliteli yeni varlığın lansman gününde ortalama maksimum teorik getirisi (açılış fiyatına kıyasla gün içindeki en yüksek fiyatın artışı) %874.07'ye ulaştı. Bunların arasında, 2021'in ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan MEXC Assessment Zone varlıkları özellikle dikkat çekmektedir. BETA, IMX ve MOVR'nin piyasaya sürüldüğü gündeki en yüksek teorik verim %2500'ü aşmıştır, özellikle BETA %7987,88’I aşmıştır. Günlük yaklaşık 80 kata eşdeğerdir. Ayrıca AGLD, DYDX, ENS, C98, RARE, GODS ve MBOX da lansman gününde çok iyi performans göstermiştir ve en yüksek teorik verimin tümü %500'ü aşmıştır.

Borsanın halka arz planlarının yeniden patlama yaptığı 2019'da, yeni varlıklar piyasaya sürüldükleri gün genellikle rekor yüksek fiyatlara ulaştı ve ardından tamamen düştü. Ancak bu, bu gözlem kapsamındaki yüksek kaliteli varlıklar arasında evrensel olarak gerçekleşmemektedir. Bunun yerine, daha uzun zaman dilimlerinde bu varlıklar büyümeyi sürdürme yeteneğini göstermiştir.

 

Gözlem süresi olarak bir hafta kullanılırsa, 29 varlığın ortalama maksimum teorik getiri oranı (açılış fiyatından itibaren bir haftadaki en yüksek fiyat artışı) %1205,97'ye ulaşabilmektedir, bu da Lansman günündeki ortalama maksimum teorik verimle karşılaştırıldığında, %38 artmıştır. Bunların arasında, lansmandan sonraki bir hafta içinde 18 varlığın en yüksek teorik getirisi, lansman günündeki en yüksek teorik getiriden daha yüksektir; bunlar arasında SOL, SHIB, PEOPLE, SPELL, C98, ENS ve CHESS %100'den fazla artmıştır. Özellikle, yaklaşık %781 oranında artan SOL, tüm varlıklar arasında lansmandan sonraki bir hafta içinde en büyük gelir artışına sahip olandır. HIGH, BICO, DYDX, AGLD, CLV vb. gibi Kalan 11 varlık, lansman gününden daha yüksek getiriye sahip olmuştur.

 

Gözlem süresinin, istatistiki tarih olan 15 Ocak 2022'de sona erdiği durumda, bu sürekli gelişme eğilimi daha belirgindir ve 29 varlığın ortalama maksimum teorik getirisi (açılış fiyatından tarihsel yüksek fiyatın artışı) daha da artarak %6852,22'ye yükselmiş olacaktır. Bir hafta içindeki ortalama maksimum teorik getiri oranı ile karşılaştırıldığında, %468 arttı ve listeleme gününde ortalama maksimum teorik getiri oranı %684 arttı.Bunlar arasında tarihin en yüksek teorik getiri oranı olan SOL, LUNA, FTM, SHIB, GALA ve BNX, listeleme günündeki en yüksek teorik getiri oranından daha yüksektir, Verimler %2000'den fazla artmıştır. SHIB, GALA, LUNA, FTM, SOL ve MOVR'nin tarihsel en yüksek teorik verimlerinin hepsinin %10.000'i aştığını, yani en yüksek olanların 100 kattan fazla arttığını belirtmekte fayda vardır. Bunların arasında, özellikle SHIB, LUNA ve SOL’de şimdiye kadarki en yüksek teorik verim 300 kattan fazladır.

Özellikle listeleme zamanı erken olduğunda, varlığın piyasa bilinirliği ve tanınırlığı nispeten düşüktür. Bu zamanda, ilk işlem gören varlığın, MEXC'de açılış fiyatı daha düşük olma eğilimindedir. Yükselme derecesi geliştirildikten sonra , daha sonra piyasaya sürüldüğünde Binance ve Coinbase Pro'nun açılış fiyatları yüksek olma eğilimindedir. Bu açıdan bakıldığında, aynı varlık için MEXC, hızlı lansman avantajı nedeniyle yatırımcılara daha yüksek bir teorik getiri getirebilir. İstatistikler bunu kanıtlamıştır.

29 yüksek kaliteli varlık arasında, MEXC'nin tarihsel ortalama maksimum teorik getirisi %6.852'ye ulaşırken, Binance'inki yaklaşık %2.804 ve daha geç başlatma aralığına sahip olan Coinbase Pro yalnızca %270’dir. Aynı varlık için, AGLD'nin MEXC'deki açılış fiyatı yaklaşık 0,5 dolar, süreç içerisinde en yüksek teorik getirisi yaklaşık %1540; Binance'deki açılış fiyatı yaklaşık 2,95 dolar ve süreçdeki en yüksek teorik getirisi 84,24'e düşmüştür. Coinbase Pro’da ise yaklaşık 3,19 dolardan açıldı ve tüm zamanların en yüksek teorik getirisi %63,64'e düşmüştür. Diğer varlıklar için de durum benzerdir. Aynı varlığın farklı borsalar arasında en yüksek teorik getirileri birkaç kat hatta onlarca kat farka ulaşabilmektedir.

Bu yüksek kaliteli varlıkların genel getirileri göz önüne alındığında bile, şu anda yalnızca birkaç kırılma olduğu ve yatırımcıların "yeni listelelen varlık"lara katılmalarında risklerin azaldığı görülmektedir. İstatistiklere göre, şu anda 29 varlığın toplam ortalama getirisi yaklaşık %3291'dir. Bunlar arasında yalnızca HIGH ve FLUX şu anda bir kırılma durumunda ve diğer 27 varlığın tümü açılış fiyatından daha yüksektir. Özellikle LUNA, SOL, SHIB ve FTM'nin lansmanından bu yana toplam getirisi 10.000'in üzerinde olmuştur. Yani, MEXC'nin açılış fiyatından satın alınarak şimdiye kadar tutulduğu taktirde, 100 kattan fazla teorik olarak bir getiri elde edilmiş olunur. Bu yıl piyasaya sürülen yüksek kaliteli varlıklar arasında, MOVR, IMX ve C98'in toplam getirisi %2000'i aşmıştır. MEXC'nin açılış fiyatından satın alınarak şimdiye kadar tutulduğu taktirde, 20 kattan fazla teorik olarak bir getiri elde edilmiş olunurdu. Ayrıca PEOPLE, BETA, SPELL ve YGG'nin toplam verimi de %500'ün üzerindedir.

 

04

Yeni varlık + arbitraj potansiyel çifte fayda sağlayabilir,

Açılışta fiyatından itibaren ortalama teorik satış getirisi de %1000'e yakındır.

 

Daha önce analiz edildiği gibi, yeni listeleme süresindeki fark, kaçınılmaz olarak, erken yatırımcılara farklı borsalar arasında arbitraj yoluyla elde edilen ikinci fayda olasılığını sağlayan teorik maksimum getiride bir farkla sonuçlanmaktadır. Bu aynı zamanda yatırımcıların farklı borsalarda koin listeleme mantığındaki farklılıklardan yararlanarak elde edebilecekleri potansiyel faydadır.

 

Bu makale kapsamındaki 29 varlığın tümü ilk önce MEXC'de listelenmiştir. Bu varlıkların MEXC’de çevrimiçi olduğundaki açılış fiyatından satın alınıp, ardından Binance'in yayına girdiği gün açılış fiyatından satıldığı durumdaki ortalama elde edilen getiri % 965.74’dir, Bu oran MOVR ve SHIB için sırasıyla %7624 ve %6960'dır. MEXC yayına girdikten sonraki düşüşlerde alım yapılarak Coinbase Pro'nun yayına girdiği gün açılış fiyatından satıldığı durumda elde edilebilen ortalama getiri, 870.83%’dir, Bunlar arasında IMX'in oranı %3175’e ulaşmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta, daha büyük arbitraj alanı, daha uzun bir listeleme zaman aralığı maliyetine gelebilir. Örneğin, MOVR'nin listeleme aralığı 73 gündür ve IMX'in listeleme aralığı 50 gündür, her ikisi de ortalama 40 günlük seviyeden daha yüksektir, bu da aslında yatırımcılar için daha yüksek yatırım becerileri gerektirir. Yatırımcılar MEXC’de ilk listelenen varlılar için erkenden "pusu" da beklemeleri gerekir.

 

Bu tabloda daha ideal olan başka bir durum ise, varlılar MEXC’de yayına girdiğinde önce açılış fiyatından satın aldıkları ve ardından Binance veya Coinbase Pro yayına girdiği gün ilgili en yüksek fiyatlarından satdıkları durumdur. Binance üzerinde satış yapıldığı taktirde elde edilen gelir %7392,97'ye ulaşmaktadır. Coinbase Pro'da satış yapıldığı durumda elde edilen ortalama gelir oranı %126,12'ye ulaşmaktadır. Bunlar arasında SHIB, SOL, LUNA, FTM, GALA, C98, BETA, MOVR, IMX ve diğer varlıklar bu şekilde %3500-44000 gibi yüksek getiriler sunmuştur.

 

Daha karmaşık bir ticaret stratejisi benimsenirse, borsalar arasındaki listeleme stratejilerinin farklılıklarının yatırımcılara getirdiği faydalar daha da yüksek olabilir. Örneğin, yatırımcılar MEXC'de açılış fiyatından almayı ve Binance ve Coinbase Pro’da açılışından sonraki daha da yüksek fiyatlarda satış yapmayı tercih edebilirler, veya farklı borsalarda da listelenmeye başlayınca satmayıp, gelecek iyi haberlerle fiyatın yükselmesini bekleyebilirler. Veya yukardaki stratejilerin bir kombinasyonunu uygulayabilirler. Tüm bunlar, yatırımcının yüksek kaliteli varlıkları "pusuda bekleme" stratejisine bağlıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.