Bitcoin (BTC) Haberleri

ABD’li Bitcoin Yatırımcıları Vergi Şoku ile Karşı Karşıya! Janet Yellen Ne Yapacak?

Yellen, Bitcoin için “gerçekleşmemiş kazanç” önerisinde bulunmuş ve bu nedenle Bitcoin yatırımcıları için vergi şoku yaratabileceğini göstermişti.

ABD Başkanı Joe Biden, Hazine Bakanı Adayı olarak Janet Yellen’ı gösterdi. Bu durum, Bitcoin ve Altcoin yatırımcıları açısından endişe yarattı. Yellen, Bitcoin için “gerçekleşmemiş kazanç” önerisinde bulunmuş ve bu nedenle Bitcoin yatırımcıları için vergi şoku yaratabileceğini göstermişti.

ABD’deki BTC ve türevi enstrümanlara yatırım yapan yatırımcılar, kazandıkları para karşılığında vergi ödemekte. Bu vergilerin tamamı, “gerçekleşmemiş kazanç” (realized gain) tarafından belirleniyor. Yellen ise gerçekleşen ve gerçekleşemeyen kazançları yeniden gündeme getirmek istiyor. Bu durumda yatırımcılar yeni bir vergi şoku yaşayabilir.

Devlet Bütçesine Katkı Olabilir

Joe Biden tarafından aday gösterilen Janet Yellen, geçtiğimiz Salı günü pandemi için hazırlanan teşvik paketlerinin büyütülmesine yönelik konuşma gerçekleştirmişti. Yellen, bunun için devlet bütçesinin arttırılması gerektiğini savunmuştu.

Yellen bu bütçenin arttırılması için gerçekleşmemiş kazançlara vergi önerisinde bulundu. Reuters tarafından yapılan habere göre, Wall Street gözünü Yellen’a döndürdü. Eğer öneri kabul edilirse, Bitcoin yatırımcıları daha fazla vergi ödemek zorunda kalacak.

Tartışmalar ve İddialar Büyüdü

Yellen tarafından yapılan önerinin ardından Oaktree Capital’ın kurucusu olan milyarder yatırımcı Howard Marks, bu duruma tepkisini koydu. Marks, bu vergi önerisinin, vergi düzeni açısından elverişli olmadığını söyledi. Yellen tarafından yapılan bu öneri bir tek Wall Street’i değil, kripto para piyasasındaki kişileri de etkiledi. Bitcoin yatırımcıları, böyle bir durumda BTC yatırımlarının geri çekileceğini savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam