Ekonomi Haberleri

6 bin EURO maaşla Almanya işçi alımı yapacak! Başvurular başladı

Yurtdışında çalışmak isteyen onlarca insan Almanya işçi alımı 2022 haberlerini yakından takip ederken, Almanya 6 bin euro maaşla işçi alımı yapacağını duyurdu. Almanya işçi alımı konusunda araştırma yapan birçok sektör ve meslek grubuna yönelik 2 bin personel alımı başvuru şartları ve maaşları konusunda araştırmalar hız kazandı. 2022 Almanya işçi alımı gerçekleşecek Frankfurt, Berlin ve Hamburg havalimanlarında yaşanan personel eksikliği Türkler tarafından karşılanacak. İşte Almanya işçi alım tarihi ve şartları…

ALMANYA 2 BİN İŞÇİ ALIMI YAPACAK

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve işsizlik probleminin yoğunlaştığı bu dönemde yurtdışında iş arayanlara müjdeli haber Almanya’dan geldi. Birleşik Hizmet Sendikası tarafından yapılan duyuruya göre Hamburg, Berlin havaalanlarında özellikle güvenlik ve check-in hizmetleri ile diğer yer hizmetlerinde personel eksikliği yaşandığı açıklandı.

Türkiye’nin de arasında bulunduğu ülkelerden toplam 2 bin kişiye iş imkanı sunacak olan Almanya’daki havalimanlarında istihdam açığı sonucu Almanya Havacılık Endüstrisi tarafından işçi alım başvuruları Temmuz ayında başlayacak.

Almanya 2 bin işçi alımı yapacak haberlerini duyan Türk vatandaşlar başvuru şartları, maaş ve vize gibi konuları merakla araştırıyor. İşte Almanya işçi alımı 2022 konusunda detaylar aşağıda belirtilmiştir.

GEÇİÇİ İSTİHDAM MÜJDESİ

Almanya’daki personel eksikliğini gidermek için açıklamalar yaptı. Özellikle havacılık sektöründeki personel eksikliğine çözüm bulunması ve büyük şirketlerin uçuşlarının Temmuz ayında iptal edilmemesi için gerekli olduğunun altını çizen sendika, Yaz döneminde Almanya’daki havaalanlarında çalışmak üzere temmuz ayında geçici istihdam için düğmeye basılacağını duyurdu.

TEKLİF SUNULDU

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Derneği tarafından Federal Çalışma Bakanlığı’na yasal engellerin kaldırılmasına yönelik bir teklif sunuldu.

Sunulan teklifte, tüm yer hizmetlerinde 2 bin personel açığı vardı ve bu kapsamda işçi alımı talep edildi.

Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde pandemi sonrası seyahatlerin artması yaz tatili öncesi havalimanları ve havayollarında personel açığını artırdı.

Personel eksikliği nedeniyle haftalarca yaşanan sıkıntılar havacılık sektöründe gecikmelere ve hatta iptallere yol açarken, bu durumun önüne geçmek için yeni tedbirlerin alınacağı paylaşıldı.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomi Derneği (BDL) tarafından yapılacak işçi işe alım şartları aşağıdaki gibidir:

  • A2 seviyesinde Almanca- konuşma
  • Hava yolu birliği ATA’nın gerekliliklerini karşılayan sertifika
  • Tehlikeli madde eğitimleri
  • Alman güvenilirlik kontrollerinin gereksinimleri karşılaması

MAAŞLAR NE KADAR?

Alman işçi maaşları, havalimanında çalışanlar için 6.000 avro olarak belirlendi. Başvuru şartları ve maaş detayları resmi açıklamaların ardından netlik kazanacak.

İŞTE MESLEKLER

Havalimanında istihdam için ilan edilen işçi alımının yanı sıra Almanya’nın aşağıdaki mesleklerde de personele ihtiyacı vardır:

  • Boyacı, ressam, mutfak şefi
  • Bahçıvan ve bahçe uzmanı, kasap
  • Fırıncı, alçı ustası, tır şoförü
  • Güvenlik görevlisi, lokanta işletmecisi, duvar ustası
  • Garson, marangoz, beton ustası
  • Yuva eğitmeni, berber ve kuaför, hemşire ve hasta bakıcı

BAŞVURU DOSYASINA NE EKLEYEBİLİRİM?

Özgeçmiş, Ön yazı, Varsa yurtdışındaki iş tecrübeniz, Tecrübeleriniz, hobileriniz…

Almanya genellikle bakıcılar, mühendisler, doktorlar, makinistler, Mekatronik personeli ve BT uzmanları arayışındadır. Öncelikli başvuru dosyalarınızı sizin için hazırlayarak karar verdiğiniz mesleklere başvurabileceksiniz.

Başvuru sahipleri öncelikle vizelerinin olup olmadığını kontrol etmelidir. Bazı Avrupa Birliği ülkelerinden vize gerektirmezken bazılarından vize istemektedir. Almanya; İsviçre, Lihtenştayn, Norveç ve İzlanda vize gerektirmez. Almanya’ya vizesiz giriş yapabilir ve Almanya’da 3 ay kalabilirsiniz ancak çalışabilmek için çalışma oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu ülkeler dışında vize gereklidir.

Bunun için Almanya Büyükelçiliğinden vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Almanya’da çalışmak için sağlık sigortası zorunludur. Almanya’da ikamet ettikten sonra hemen sağlık sigortası yaptırmanız gerekir.

ALMANYA’DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Almanya’da 2022 itibariyle saat 9.82 Euro’dur. Haftada 40 saat çalışan işçi, vergi kesintisinden önce ayda 1700 Euro asgari ücret almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam