Bitcoin (BTC) Haberleri

3,3 Milyar Dolarlık Bitcoin Opsiyonu Bugün Sona Eriyor

Yaklaşık olarak 3,3 milyar dolar değerinde Bitcoin opsiyonu bugün tamamlanıyor.

] }

Yaklaşık olarak 3,3 milyar dolar değerinde Bitcoin opsiyonu bugün tamamlanıyor. Tüccarlar ellerindeki varlıkları nakde çevirirlerse bu durum çok fazla Bitcoin’in piyasaya girmesi anlamı taşıyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde ise BTC fiyatı üzerinde baskılanma meydana gelebilir. Şayet ellerinde tutmaya devam ederlerse ya da yeniden yatırım seçeneğini tercih ederlerse bu durumda da kripto piyasalarına yeni para akışları meydana gelebilir.

Bitcoin yatırımlarının yanında 400 bin ETH değerinde ETH opsiyon sözleşmeleri de bugün sona eriyor. Bu meblağ ise yaklaşık olarak 613 milyon dolara tekabül ediyor. Opsiyon sözleşmeleri tüccarlar için gelecekte bir noktada belirli fiyat üzerinden bazı varlıkları satın alma hakkı veriyor ancak yükümlülük sağlamıyor. Bu opsiyonlar ise BTC fiyatı üzerinde uzun vadeli spekülasyon yapmanın bir başka yolu olarak öne çıkıyorlar.

Opsiyonun Sona Ermesi Ne Anlam Taşıyor?

Opsiyon sözleşmeleri süre doluncaya kadar takas etme ve değerli hale getirme gibi seçenekleri tüccarlara sunuyor. Opsiyon sözleşmelerinin süresinin sona ermesi durumunda yatırımcılar belirli bir fiyattan Bitcoin almaya zorunlu oldukları vadeli işlem sözleşmelerinden daha farklı bir seçenek yapmaktadırlar. Opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmeleri de çeşitli şekil ve boyutlarda son kullanma tarihlerine geliyorlar. Ayın son işlem gününde de pek çok sözleşmelerin süresi dolmuş oluyor.

Bu durumda tüccarlar opsiyonlarını nakde çevirmeleri halinde BTC sayısı piyasada artacağı için bu durum yatırımcılar için BTC alma imkânı sağlayabilir. Ellerinde tutmaları halinde ise BTC fiyatı üzerinde baskılanma yaratabilir.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu