2022 Yılında Neye Yatırım Yapmalı?

10

2022 yılında neye yatırım yapmalı sorusu, belirli bir birikimi olan yatırımcıların büyük tereddütler yaşadığı konular arasında yer almakta. Günümüzün ekonomik koşulları birçok insanı yatırım yapmaya itiyor. Ancak yatırım yapmak isteyen kişiler bu yatırımı ne üzerine ya da kısa mı yoksa uzun vadede mi yapması gerekliliğini bilmiyor. Bu noktada piyasanın koşulları değerlendirilerek, doğru bir seçim yapılması gerekiyor.

Özel İçerik: Geleceğin Hisseleri 2022 – Tüm Detaylar

En İyi Yatırım Neye Yapılır?

En iyi yatırım neye yapılır denildiğinde cevap olarak kuşkusuz borsaya yatırım yapılması gerekliliğinden bahsedilecektir. 2021’de yatırım aracı olarak tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden biri borsa olacaktır. Borsa 2021 yılının son çeyreğinde inanılmaz bir yükseliş yaşadı. Bu yükseliş yatırımcıların büyük bir kısmının borsaya yönelmesine sebebiyet verdi.

Bu yükselişin 2022 yılında da devam edecek olmasına muhtemel gözle bakılmaktadır. 2022 yılında neye yatırım yapmalı sorusuna cevap olarak borsa yanıtını veriyorsanız, bu noktada uzun vadede bir yatırıma karar verilmelidir. Çünkü kısa vadede borsa üzerinden tatminkar meblalara sahip olabilmek mümkün olmayacaktır.

Borsa danışmanlarından biri olan Mitchell Bloom bir yatırım planı geliştirirken, duyguların müdahil olduğu bir seçim yapılmaması gerekliliğini vurguluyor. Bloom’a göre borsa üzerinden ilerleme göstermek isteyen yatırımcı rasyonel bir yol izlemelidir. Borsa üzerinde dolar maliyet ortalamasının hesaplanması piyasadaki dalgalanmaların alımı olumsuz etkilemesinin önüne geçebilmek amacıyla yapılabilmektedir.

Bu stratejiyi uygulayan bir yatırımcı her ay düzenli olarak sabit miktar dolar tutarına göre denk gelebilecek hisse senedi alabilecektir. Bu strateji diğer tüm yatırım araçları üzerinde de kullanılabilecektir. Piyasadaki var olan dalgalanmalardan, maddi ya da manevi olarak etkilenmemesi ancak bu şekilde mümkün olabilecektir.

İnceleyebilirsiniz: Borsada Yabancıların En Çok Aldığı Hisseler?

2021 Yatırım Tavsiyeleri

2021 yatırım tavsiyeleri arasında ikinci olarak kripto para yatırımları gelecektir. Henüz oldukça yeni olan kripto para piyasası özellikle geçtiğimiz son iki yılda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Dijital para birimlerinin hemen her yerde kullanılabilir bir hale gelmesi birçok yatırımcının bu paraları tercih etmesine neden olmuştur.

Kripto para topluluğunun lider para birimlerinden olan Bitcoin, geçtiğimiz yıllardan bugüne önemli bir yükseliş yaşamıştır. Yaşadığı bu yükseliş, yatırımcısının yüzünü güldürürken de aynı zamanda kripto dünyasının da tanınabilirliğini arttırabilmiştir. 2022 yılında neye yatırım yapmalı sorusuna cevap olarak kripto para denilebilmesinin esas nedeni uzun vadede yatırımcıyı kazançlı çıkarabilmesidir.

BTC, ETH, XRP gibi para birimlerinin finansal grafikleri göz önünde bulundurulduğunda, yatırımcılarının ne kadar kazanç sağlayabildiği konusunda kaba taslak bir hesap yapılabilecektir. Bunun yanı sıra bu toplulukta yer alan birçok analistte, önümüzdeki sene içerisinde kripto para birimlerinin büyük bir çoğunluğunda önemli yükselişler yaşanacağını ifade edebilmektedir.

Uzun Vadede Neye Yatırım Yapmalı ?

2022 yılında neye yatırım yapmalı konusuna tavsiye olarak gayrimenkul yatırımları örneği de verilebilir. Yatırım uzmanları önümüzdeki yılı değerlendirdiğinde, gayrimenkulün yatırımcısını memnun edeceği görünüşünü savunabilmektedir. 2020 yılında gayrimenkul sektörü daha durgun ilerlese de, ikinci çeyreği itibariyle az da olsa bir yükseliş yaşanabilmiştir.

Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olduğu bilinen inşaat sektörünün düşüşe geçmesine neredeyse imkansız bir gözle bakılıyor. Dolayısı ile gayrimenkul fiyatlarının yükselişinin bir sonu yok gibi görülebilmekte.

Özellikle uzun vadede neye yatırım yapmalı konusunu sorgulayan kişiler için gayrimenkul oldukça doğru bir seçim olabilir. Ancak gayrimenkul yatırımının en büyük dezavantajı, yüksek meblağlarda birikim ihtiyacının bulunması. Bu nedenle elinde yüksek meblağlarda bir birikim olmayan yatırımcılar için gayrimenkul alımı doğru bir yatırım seçeneği olmayacaktır.

10 Yorumlar
 1. Ömür Erkil diyor

  Tesekürler cok güzel yatırım tavsiyeleri vermisisniz günümüz paraları bitcoin alt coin derken aydınlatan tavsiyeleti aktaran yatırımları tanıtan güzel bilgiler

 2. Cagdas diyor

  2022 yılında neye yatırım yapılmalı bilgileriniz sayenizde artık yatırımlarımı daha iyi yapacağıö teşekkür ederim

 3. Harikanne diyor

  Bilgilendirici tarzda çok güzel tavsiyeler vermişsiniz tavsiyeleriniz sayesinde daha mantıklı yatırımlar yapacağım tesekkurler

 4. Aysun Ercan diyor

  2022 yılında neye yatırım yapılması gerektiğini son derece açıklayıcı bir makale ile anlatmışsınız… Borsa gayri menkul kripto para… Çok teşekkür ederim

 5. Cem diyor

  Gayet çok güzel bilgiler verdiniz, sizin sayenizde neyin nasıl olduğunu bakacam teşekkür ederim emeğinize sağlık başarılar dilerim

 6. Murat T diyor

  2022 yılında nereye yatırım yapmalı derseniz bu konuda aklım çok karışık. Önümü göremediğimden uzun vadeli yatırımlara sıcak bakmıyorum.

 7. Pınar diyor

  2022 yılında neye yatırım yapmalı? Aradığım sorunun cevabını sizde buldum. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda en doğru kararı vereceğimi düşünüyorum.

 8. Tugce diyor

  2022 yılında neye yatırım yapmalı konusu hakkında çok güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş. Bu konuda aklim çok karışıktı ama şu an çok net sayenizde çok teşekkürler

 9. Onur atak diyor

  Yatırım her sene farklı seçeneklerle ortaya çıkıyor 2022 yılında neye yatırım yapmalı sorusu ise dediğiniz gibi uzun vadeli borsa çok mantıklı.

 10. Canan diyor

  Boyle bilgiler icin çok teşekkür ederim yatırım yapmak isteyen biri olarak faydali oldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }