Bitcoin (BTC) Haberleri

2021 Yılında Bitcoin Ne Kadar Olur?

2021 yılı içerisinde Bitcoin'i bekleyen olumlu ve olumsuz gelişmeleri değerlendirerek fiyat analizi yaptık.

Bitcoin’in 2020 yılındaki performansını kısaca değerlendirmek gerekirse, Ocak 2020 tarihinde 9000 dolar seviyelerinden başlayan fiyatlanma, Eylül ayından itibaren kademeli bir şekilde artmıştır. 20 Kasım tarihine geldiğimizde ise Bitcoin(btc) sene başındaki fiyatını iki katına çıkartmıştır. Kasım ayından sonra yaşanan gelişmelere bağlı olarak Bitcoin fiyatı 9 Ocak 2021 tarihinde 40.335 dolara kadar çıkarak tarihi rekor kırılmıştır.

Geçmiş yıllarda da Bitcoin her yılın sonunda(2019 yılı hariç) fiyatını arttırmıştır. Bu yılın sonunda yaşanan artış ise insanların kripto paralara olan bakışını komple değiştirecek türden bir artıştı.

2021 yılı içerisinde fiyatın ne olacağını net olarak kestirmek zor olsa da 45.000 doların üzerindeki bir fiyatlamanın zor olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. 2021 yılında bitcoin ne kadar olur sorusuna Bazı uzmanlar “Bu yıl içerisinde Bitcoin’in fiyatı 50.000 dolar – 60.000 dolar seviyelerinde seyredecek” gibi açıklamalar yapsalar da bu fikrin altını dolduracak herhangi bir argüman geliştirememektedir.

2021 Yılında Beklenen Olumlu Gelişmeler

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin kullanımı giderek daha yaygın hale gelmektedir. PayPal’ın bile kullanıcılarına Bitcoin ile işlem yapmaya olanak tanıması bunun en önemli kanıtıdır. 2021 yılında ise özellikle ABD’li şirketler olmak üzere birkaç Avrupa menşeili şirketlerden olumlu gelişmeler beklenmektedir. Bu durum bitcoin fiyatı tahmini yapmamısı kolaylaştırıcaktır.

Yine ulusal merkez bankalarının da dijital para birimleri konusundaki çalışmaları bulunmaktadır. Kripto paraların gücünü gören merkez bankaları kendilerini dijital ortama daha iyi adapte edebilmek adına kripto para yatırımlarını arttırmaktadır.

Kripto para piyasalarının uzun vadede kar getirdiği yatırımcılar tarafından görülmektedir.

Çin ile İran’ın kripto para madenciliğiyle alakalı bir anlaşmaya vardığı ise geçtiğimiz günlerde sızan haberler arasındaydı. Birçok kişi bu konuyu önemli olarak görmese de Çin’in kripto para madenciliği noktasındaki gücünü ve İran’ın kapalı ve devletçi politikasını düşünürsek, bu iki ülke sektöre yön verebilir.

İran’dan gelen bilgilere göre son 10 yılın en fazla hava kirliliği bu ay yaşandı ve bunun sebebi madencilik için gerekli olan enerjiyi sağlamak adına İran’ın eski tip akaryakıt kullanması. Her ne kadar İran hükümeti 1000’den fazla kripto para çiftliğini kapattığını açıklasa da gelen veriler bunun aksini kanıtlamaktadır.

Gelen verilerden çıkan sonuç, İran’da yapılan üretimin hükümet destekli olduğu ve Çin’in üretim tesislerinin çoğunluğunu ülkeye taşımak istediği. 2021 yılı içerisinde ise bu iş birliğinin giderek artacağı ön görülmektedir.

Kurumsal firmalarının bitcoine olan ilgiside bitcoin fiyatını olumlu etkileyecektir.

Halving – Yarılanmanın etkisi kripto paralarda her zaman hissedilmiştir. Mayıs 2020 yılında yaşanan Halving’de Bitcoin’in fiyatını olumlu etkilemiştir. Ne yazık ki 2021 yılı içerisinde ise planlanan bir Halving – Yarılanma işlemi yoktur.

2021 Yılında Beklenen Olumsuz Gelişmeler

Tüm dünya tarafından tanınan Amerikalı iş adamı ve girişimci Elon Musk, Twitter hesabının bio kısmına “Bitcoin” yazmış ve bu hamlesi piyasaları hareketlendirmişti. 40 milyon kişiden daha fazla takipçisi olan Elon Musk’ın bu hareketi fiyatların %5 artmasına sebep oldu. Özellikle Dogecoin’e yarayan bu yükseliş kısa süreli olsa da 2021 yılı içerisinde bu tarz spekülatif hareketlerin devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Volatilite Durumu

Her ne kadar Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin volatiliteleri geçmiş yıllara oranla düşse de altın ve diğer geleneksel yatırım araçlarına göre hala daha çok fazladır. Bu sebeplerden dolayı da bu yıl geleneksel yatırımcının kripto para sektörüne geçiş yapacağı düşünülmemektedir.

ABD’nin Olumsuz Bakışı

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden ve ekibinin kripto paralara karşı olumsuz bir tavrı bulunmaktadır. Çiçeği burnunda başkan Biden ve ekibinden kripto paralar açısından olumsuz düzenlemeler bekleniyor. ABD’nin yapacağı birkaç hamle sonrası fiyatlar 2021 yılı içerisinde 30.000 doların bile altına inebilir.

Toparlamak gerekirse, 2020 yılı içerisinde kırılan 40.000 dolarlık rekorun yılın sonuna doğru kırılacağını söyleyebiliriz. Muhtemelen bu yıl içerisinde (özellikle ilk çeyrekte) fiyatlar 30.000 doların altına inecektir.

Yazımızda verdiğimiz bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam