Ekonomi Haberleri

2019’da İletişime Harcanan Para Ne Kadar?

] }

2020 yılına girilmesiyle birlikte bir önceki yıla ait istatistikler de ortaya çıkmaya başladı. Bu istatistiklerden bir tanesi de 2019’da iletişime harcanan para. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği tarafından açıklanan istatistiğe göre ülkemizde yaşayan bir aile iletişim için ortalama 3.225 TL para harcadı.

En Çok Para İnternete Harcandı

2019 yılında iletişime harcanan para aylık bazda ise 268 TL. Bununla birlikte yıllık olarak harcanan 3.225 TL’nin 655 TL’si de vergi olarak ödendi. İnternet kullanan ev kullanıcıları ise ev başına 61 TL aylık internet ücreti ödediler.

İlgili Makaleler

Yapılan araştırmalarda 2018 yılına oranla 2019 yılında internet ödemelerinin 347 TL daha arttığı belirtildi. Bununla birlikte GSM operatörlerine ödenen aylık ücretin ise ortalama 42 TL olduğu açıklandı. Sabit ev telefonlarının kullanımının azalması sonucunda bu kalem için ödenen ücret ise 38,2 TL’ye düştü.

Ödenen ücretlerin arasında vergiler de dikkat çekiyor. 4 kişilik bir ailenin devlete ödediği vergi aylık 54.6 TL olarak hesaplandı. Geçmişe dönük istatistiklere bakıldığında 2020 yılının sonunda iletişim için harcanan para çok daha fazla olacak.

Sema Taş

Uludağ Üniversitesi mezunu olan ve uzun bir süredir kripto paralar üzerine analiz ve haberler hakkında analizler ile ilgilenen Sema, kointimes'a katkı sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu