] }
Altcoin

Youtube İki Ünlü Kripto Para Hesabını Geçici Olarak Yasakladı

YouTube videoları sildi ve şirket politikasında bir ihlale işaret eden iki kripto para meraklısının hesaplarını geçici olarak yasakladı. Bu haftanın başlarında, kripto para eğitimcisi “Ivan on Tech” ve kripto haber muhabiri “The Moon”, Twitter’da, video paylaşım platformu Youtube‘a olan öfkelerini gösteren tweetler attılar.

YouTube, her iki hesaba da, esasen içerik oluşturucuların, alınan ihtarların sayısına veya işlenen ihlallerin sayısına bağlı olarak belirli bir süre boyunca video, canlı akış veya hikaye yükleme yeteneğini kısıtlayan bir ihtar bildirimi sunmuştur.

Diğer kripto odaklı siteler de geçen yılın sonlarından beri benzer yasaklar gördü. Bazı yorumcular sansasyonel başlıkları ve promosyon içeriğini bazı durumlarda olası neden olarak işaret ediyor. YouTube geçmişte algoritmalarının bazen hatalı aramalar yaptığını da kabul etmişti.

“İçerikle ilgili yanlış bir şey olmadığını” iddia eden The Moon, “Uyarı !!! Finansal kriz başladı! Bitcoin bu kan banyosunda güvenli bir sığınak değil mi?” Kanalına ve videosuna “düzenlenmiş mal ve hizmet satışı politikası”nda belirtilen şartları ihlal ettiği konusunda uyarıldı. Politika, dijital varlıklardan bahsetmez ve platformda satış veya tanıtım için yasaklanan öğeleri listesini belirtiyor.

89.000’den fazla abonesi olan YouTuber, “bitcoin (BTC) sansüre dayanıklı olsa da YouTube videolarının dayanıklı olmadığını” açıkladı.

216.000 abone ile Ivan on Tech, Salı günü tweet attı ve YouTube hesabının çeşitli departmanlara çağrı yaptıktan sonra tamamen geri yüklenmesine rağmen, bu tekrarlandığı için kendi web sitesinden akış yapacağını söyledi. Hangi videonun yasağı başlattığı belli değil.

Hataların geçmişi

Aralık 2019’un sonlarında YouTube, “yanlış çağrı” yaptıktan sonra söz konusu içeriği “yanlışlıkla” kaldırdığını söylemişti. Kripto para eğitim videolarını yanlışlıkla platformundan temizledi.

O zamanlar kripto topluluğunda bir kargaşa çıkmış, etkilenen kripto para videolarını eski haline getirmek için YouTube tarafında çalışmalar başlamıştı. Ancak söz konusu içeriğin tamamen geri yüklenip yüklenmediği hala belirsiz.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu