] }
Teknoloji Haberleri

Wikipedia Kurucusu: Google Chrome Kullanmayı Bırakıp Brave’e Geçin

Wikipedia’nın kurucusu Larry Sanger, bundan böyle gizlilik odaklı Brave tarayıcısını kullanmaya başlayıp Google Chrome tarayıcısını kullanmayı bırakacağını bu yılın başlarında açıkladığında insanları şoke etmişti.

Bugün hepimiz biliyoruz ki, “big brother” çağının zirvesinde yaşıyoruz. İnterneti günlük olarak kullanan gelişmiş dünyanın çoğunluğu ile, hizmetleri sunan teknoloji devlerinin arama ve satın alma alışkanlıklarımızla ilgili çok sayıda önemli ve özel veri toplaması şaşırtıcı değildir. Bu devler genellikle bu verileri belirli reklamları hedeflemek için kullanır ve bu verileri genellikle üçüncü taraflara da satar. Bu teknoloji devlerinin sahip olduğu gücün açık bir örneği için – Cambridge Analytica ile Facebook skandalından başka bir yere bakmanıza gerek yok.

Sanger şimdi Google Chrome kullanmayı tamamen bıraktığını ve Brave’ye geçtiğini belirtti. BAT ekibinin geliştirdiği ve gizliliği koruyan bu tarayıcı, 3. parti reklamları ve iz sürenleri varsayılan olarak kaldırmak için tasarlanmıştır. Tarayıcı kimliğiniz hakkında bir profil oluşturmaz ve toplanan hiçbir bilgi ASLA barındırılan makinesinden ayrılmaz, yani Brave’in buna erişimi yoktur.

wikipedia kurucusu: google chrome kullanmayı bırakıp brave'e geçin
wikipedia kurucusu: google chrome kullanmayı bırakıp brave’e geçin

Wikipedia kurucusu, kendisine yönelik herhangi bir gizlilik tehdidini önlemek için “siber hayatı kilitlemek” gerektiğine inanıyor. Bu işlem Sanger’ın kendi telefonu hacklendiğinde Google ID şifresi haberi olmadan değiştirildi. Sanger, tarayıcısını değiştirmesinde katalizör görevi gören üç önemli sebep sunmuştu.

İnternet Güvenliği Tehdidi Gelişiyor

Verilen ilk neden, internet güvenliği tehdidinin çoğu insanın anlamasının ötesinde geliştiği ve gelişmeye devam edeceği gerçeğidir.

Silikon Vadisi Canavarları

Sanger, Silikon Vadisi teknoloji devlerini, terörle mücadele amaçlı olarak verilerimizi izlemekten uzaklaşan ve çevrimiçi sansürsüz konuşmaların sansürlenmesine yardımcı olmak için verilerimizi izlemeye yönelen “behemoth” olarak tanımlamaktadır. FAANG adı verilen şirketler (Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google) şimdi terörle mücadele kisvesi altında özel konuşmalarımızı izliyor.

Verilerimizden Yararlanma

Sanger’ın belirttiği son sebep, verilerimizi bize karşı reklam araştırması olarak kullanılmak üzere üçüncü taraflara satan teknoloji devleri etrafında dönüyor.

Kaynak: Publish0x

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu