] }
Coin Haberleri

WeChat Kripto Para Kullanımını Yasakladı

Dünyadaki bazı ülkelerde kripto paraların kullanılması yönünde önemli adımlar atılırken bazı ülke hükümetleri ise bu kullanımın kontrol dışına çıkmaması için temkinli davranmayı tercih ediyorlar. Bu ülkelerden bir tanesi de Çin. Yapılan baskılar sonucunda WeChat kripto para kullanımını yasakladı.

Çin’in en önemli haberleşme uygulamalarından bir tanesi olan WeChat bugün aldığı bir kararla kendi uygulaması üzerinde yapılan kripto para işlemlerini yasakladığını açıkladı. Ancak bu durum biraz garip. Çünkü kullanıcılar uygulama üzerinden hala kripto para işlemleri yapmaya devam edebiliyorlar. Yani uygulamaya herhangi bir kısıtlama getirilmedi. Ancak kullanıcıların kullanmamaları isteniyor. Bu uyarıya uymayan kullanıcıların hesapları ise kapatılıyor.

WeChat Kripto Para Kullanımını Yasakladı
WeChat Kripto Para Kullanımını Yasakladı

Çin Katı Kurallara Sahip

Çin, ülke sınırları içerisinde kripto para kullanılmasıyla ilgili olarak katı kurallara sahip olan bir ülke. Ülke genelinde tam 1.1 milyar kullanıcı WeChat uygulamasını kullanmakta. Pek çok kişi hükümetten gelen baskı neticesinde WeChat kripto para kullanımının yasaklandığı konusunda hemfikir. Bu yasak yavaş yavaş dillendirilmeye başlandı ve tam olarak 31 Mayıs tarihinde yürürlüğe girecek. Uzmanlara göre Çin, bölgede kripto parayı en çok kullanan ülkelerin başında geliyor. WeChat uygulaması da tezgâh üstü işlemler için en çok kullanılan uygulama. Bu durum hükümetin dikkatini çekti ve hükümet bununla ilgili yaptırımlara başladı. WeChat üzerinden kripto para işlemlerinin yapılamaması bölgedeki likidite havuzunu da etkileyecek gibi görünüyor.

WeChat, Whatsapp ve Messenger’dan sonra dünya üzerinde kullanılan en önemli üçüncü mesajlaşma uygulaması. Bu bakımdan önemli sayıda insan bu uygulama üzerinden Bitcoin ile alım satım ve alışveriş yapabiliyor. Facebook’un önümüzdeki zamanlarda piyasaya sürmeyi planladığı, Messenger, Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden kullanılabilecek olan yeni kripto parası beklenirken, WeChat uygulaması uzunca bir süreden beri buna benzer işlemlerin yapılabildiği bir uygulamaydı.

Ripple teknik analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.