Venus (XVS) Coin Nedir?, XVS Coin Yorum ve Grafiği

0

Oldukça yeni olarak sayabileceğimiz blok zincir platformlarından biri olan Venus, sadece Binance Smart Chain (BSC)’ de kullanılabilmekte ve işlem yapılabilmektedir. Bu platform algoritmik olarak bir para piyasası olarak bilinirken aynı zamanda yapay stabil coin protokolü ile de tanımlanmaktadır.

Platform protokolleri ile kullanıcılarına herhangi bir merkeze bağlı olmayan bütün finansal işlemleri yapabilme olanağı sunmaktadır. Bunun içinde tamamen DeFİ ekosistemi içerisinde kolaylıkla ulaşabilecekleri kripto para birimlerinden oluşan kredi ve borç alma olanağı vermektedir.

Kullanıcılar diğer birçok banka ya da borsa aracılığında kredi alma işlemlerine göre, Venus’ te biraz daha kısa sürede ve daha az kesilen komisyon ücretleri ile ihtiyaçları olan krediye sahip olabilmektedir.

Tüm bunların yanında platform kullanıcılarına talep ettikleri kadar çok kısa bir zaman içerisinde VAI stabil coinleri basmalarına imkan tanımaktadır. Bu nedenle platform, sisteminde var olan akıllı sözleşmeleri kapsamında en %200 üzerinde VAI stabil coinleri teminat olarak kullanmayı tercih etmektedir.

VAI Token’ ı 1 dolara sabitlenen sentetik BEP-20 Token varlıklarındandır. Xvs Coin ise BEP-20 tabanlı olarak geliştirilen kripto para birimi olup yalnızca platform protokolünde yönetişim için kullanılmaktadır. Bu kullanıcılara platformda daha fazla söz hakkı sağlarken, yeni güven yöntemleri oluşturmada ya da sistem ürünlerini daha da geliştirmek gibi birçok konuya da yine katılım hakkı sağlamaktadır.

Venus ekibi ve kurucu ortakları, platform katılımcıları ve tüm danışmanların XVS Coin ellerinde bulundurduklarından, protokol yönetimi yine bu kişiler tarafından kontrol edilmektedir.

XVS Coin Kurucuları

2020 yılında platform halka açık şekilde tanıtılsa da ne yazık ki kurucusu ve ekipte kimlerin bulunduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat, platformun sistem geliştirme görevini proje kapsamında Swipe ekibinin aldığı bilinmektedir.

Hakon Eide ve Horia Cernusca tarafından kurulan Swipe oldukça başarılı bir platformdur. Keza Hakon Eide, yazılım ve bilgisayar teknolojileri konusunda oldukça uzmanlık deneyimine sahip olan bir mühendis iken diğer kurucu ortağı Ceo’ su Horia Cernusca ise başarılı bir tasarımcı ve yazardır.

Geliştirilen bu Venus protokolü ile kullanıcılara merkeziyetsiz bir şekilde topluluk yönetişim hizmetleri sunulmaktadır. Platformda kurucu ve diğer geliştirici ekip için herhangi özel bir muamele bulunmuyor olup, kendilerine öncesinde herhangi bir XVS Coin verilmemiştir. Bu da platforma sonradan katılan kullanıcıların yani XVS Coin sahiplerinin sistem protokolüne tam anlamıyla söz hakkına sahip olabilmektedir.

XVS Coin Geleceği ve Avantajları

Bu platformu en güçlü kılan özelliklerinden ilki, Venus’ un BNC üzerinde çalıştırılıyor olmasıdır. Bunun nedeni de, platform BNC üzerinde geliştirildiğinden dolayı daha yüksek hızda işlem yapma kapasitesine sahip olurken işlem maliyetleri de daha düşük maliyete sebep olmaktadır.

Böylelikle platform, piyasada var olan diğer büyük kripto para birimleri ile eldeki Coin’ i çok rahat bir şekilde eş zamanlı olarak, daha az maliyetle kullanabilmenin yolunu açmaktadır. Bu şekilde bir protokol ile işleyen ve kullanıcılarına bu kadar imkanı sunan ilk uygulama hükmünde görülmektedir. Platform kendisine likidite sağlayacak olan yatırımcılarını kontrolden geçirmektedir.

Kullanıcılar, platformda Venus ağındaki merkeze bağlı olmadan çalışan DApps’ ler aracılığı ile borç alabilmektedir. Kullanıcılar platformda aldıkları bu gibi tüm hizmetlerden, kredi puanı ya da varlık miktarı gibi kriterlere bağlı kalmadan rahatlıkla faydalanabilmektedir. Çünkü, Venus tamamen merkeziyetsiz, herhangi bir kurum ya da kişilere bağlı olmadan geliştirilmiştir.

Platformda borç ya da kredi alan kullanıcılardan temin edilen ödemeler sayesinde verilecek olan tüm kredilerde bir nevi güvence altında alınmaktadır.

Platformun en büyük avantajlarından bir tanesi de varlıklar üzerine yapılan fiyat spekülasyonlarına karşı önlem almış olmasıdır. Bilindiği gibi birçok kripto para birimi spekülatif haberler sonrası gibi bazı durumlardan kaynaklı fiyatlarından büyük dalgalanmalar yaşayabilmektedir.

Bu da kullanıcılar için büyük dezavantaj oluşturmaktadır. Böylesi olumsuzluklara karşı Venus protokolünü fiyatlandırmada stabil bir değer biçmek için Oracle’ dan yardım almaktadır.

XVS Coin Güvenilir Mi?

Venüs ağ sisteminin BSC üzerinde kurulduğundan bahsetmiştik. Binance Chain tarafından işletilen eş blok zincir yapısı bulunduğundan oldukça güvenilir bir ağ olduğunu söyleyebiliriz. BSC sistemleri EVM yani Ethereum Virtual Machine ile de uyum sağlamaktadır. Bu da BSC’ de yaşanan herhangi bir arıza durumunda sistem kendisini kapatmamasına ve çalışmaya devam etmesine yardımcı olmaktadır.

BSC aynı zamanda işlem kanıtı olarak da Proof of Stake Authority (PoSA) denilen protokole uygun çalışmaktadır. Bu da sistemde var olan bütün blok zincir ağını güven altında tutmaya yaramaktadır. Hem PoS hem de POA konsensüsleri ile işleyen sistem sayesinde platformda 20’ den fazla doğrulayıcı bulunmaktadır.

XVS Coin Yorum

07.05.2021 tarihinde Saat 07.38’ de $106.53’ ten işlem gören XVS Coin değeri yaklaşık olarak % 11 oranında azalmıştır. Diğer yandan 24 saatlik hacmine baktığımızda yaklaşık olarak %3 oranında arttığını ve $240,872,987 olduğunu görüyoruz. Bu Coin gün içerisinde en yüksek $121.75’ e ulaşırken en düşük değeri de $104.66 olmuştur. Toplam arzı 30,000,000 olan Coin’ in 9,799,231’ i dolaşımdadır.

Venus (XVS) Fiyatı, Grafikler, Piyasa Değeri

XVS Coin Nereden Alınır?

Binance, Gate.io, PancakeSwap, Bithumb Global, MXC.COM gibi 13 adet borsada listelenen Coin’ i listelendiği tüm borsalardan uygun pariteler üzerinden satın alabilirsiniz.

Bu Coin’ i en yüksek trade hacmine sahip olan Binance borsası aracılığıyla satın almak için ise öncelikle Binance borsasında kendinize ait bir hesap açmalı ve hesap onayı almalısınız. Ardından borsa hesabınıza kendi banka hesaplarınızdan itibari para gönderimi yapmalısınız. XVS Coin Binance üzerinde XVS/USDT, XVS/BUSD, XVS/BTC ya da XVS/BNB pariteleri ile satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }