Venezüela’da Bitcoin Yatırımları Artıyor

Başta amerika olmak üzere batılı devletler tarafından ambargoya tabii tutulan venezuela bu ambargoyu kripto paralarla kırmayı ve aşmayı düşünmektedir. Geçen yazdığımız haberde belirtiğimiz gibi kullanımın artması ve amerikanın venezuelanın döviz likitidilerine el koyması hükümetinin ellerini kolunu bağlamıştı.Gıda ,temizlik ve diğer insani ihtiyaçlarında dışa bağımlı olan venezuela alternatif bir ödeme sistemi bulmak zorundadır.

Venezüela’da Yatırımları Artıyor

Venezüella'da Bitcoin Yatırımları Artıyor

Venezüella’da Bitcoin Yatırımları Artıyor

LocalBitcoins borsasından elde ettiğimiz verilere göre venezuela 2018’in başında aylık sadece 200 bitcoin işlemi yapılıyorken, 3 üncü ve 4 üncü çeyrekte bu rakam 2.000 bitcoine ulaşmıştır. 1 ocak 2019 dan bu zamana kadar 63-64 milyon dolar bandında işlem yapılmıştır.  Venezuela halkının temel amacı yaşamını sürdürmektir.Ve bitcoin bu kanayan yaraya en iyi çözüm yöntemi ve merhemidir.

Maduro ve ekibinin temel amacı ülke genelinde kripto paraların bilinirliğini ve kullanımını arttırmaktır.Lakin enerji kaynaklardan sorumlu yetkililer enerji ihracatında henüz kripto para kullanımına geçmemektedir.Atladığı nokta döviz alarak krizi derinleşmektedir.Sorunun çözümü için bu yıkımın nedenlerini kavrayıp , analiz edip çözüm yöntemi bulmalılar.Bu çözüm yöntemi ise kripto paralardır. Merkezi bir yapısına sahip olmadığı için herhangi bir şekilde el konulma durumu olamaz.

Diğer bir sorun ise açlıkla kırılan bir halk nasıl kripto para teknolojisi takip edebilir ve idrak edebilir.Belki de en büyük sorun budur. Venezuela’nın yaşadığı bu sorun diğer devletlere ders olmalıdır. Çünkü diğer devletlerinde başına gelme ihtimali yüksektir.Örneğin Türkiye’nin 2001 krizi yaşama sebeplerinden biri amerikalı yatırımcıların tüm döviz rezervlerini çekmesi ülkeyi ekonomik krize sokmuş ve düşmesini sağlamıştır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler merkez ülkelere karşı kendi ekonomik yapılarını sağlamlaştırmalı ve alternatif bir ödeme aracı yaratmalıdır.

Son olarak eğer venezuela bu ekonomik krizden çıkmak istiyorsa , alternatif ödeme yöntemi olan kripto paralara yönelmeli ve kullanımını genişletmelidir.

Bir önceki yazımız olan Avrupa Ülkelerinden Teknoloji Bağımsızlığı Düzenlenmesi başlıklı makalemizde Abd, bitcoin ve cumartesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply