Venezuela, Petro İle ABD Yaptırımlarına Direniyor

Venezüella hükümeti, Dünya Ticaret Örgütü’nden (WTO) önce Amerika Birleşik Devletleri’ne şikayette bulundu.

Şikayet  Ocak 8 yayınlandı, ama zaten geçen ay açılan edilmişti. Belge, Birleşik Devletler hükümetinin Venezüella’nın Tarife ve Ticaret Genel Anlaşması (GATS) ve Genel Ticaret Anlaşması (GATS) kapsamında haklarını ihlal etmekle suçlandığını gösteriyor.

Reuters’e göre , Birleşik Devletler son aylarda Venezüella hükümetine karşı yaptırımları sıkılaştırıyor. Bu, Venezüella altın satışının yasaklanmasını, Venezüella borcunun ayrımcı muamelesini ve ayrıca “kıdemli yetkilileri ve Maduro’nun karısını ve müttefiklerini hedeflemeyi” içeriyor.

Petro

Ayrıca Venezüella’nın ulusal şifrelemesi olan Petro’ya da bir referans var. Belgeye göre, ABD “Venezüella dijital para birimindeki işlemlere ilişkin ayrımcı zorlayıcı ticari kısıtlayıcı önlemler” uyguladı. Şikayet de şunu okur:

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı dijital para birimleri olduğu kadar, Venezüella dijital para birimleri ile aynı yasaklara tabi değilken, Amerika Birleşik Devletleri, Venezüella finansal hizmetleri ve hizmet tedarikçilerine, yurt içi finansal hizmetleri ve hizmet sağlayıcıları sevmekten daha az olumlu muamele görmektedir.

ABD’deki kısıtlamalar, özellikle Venezüella devlet başkanı Nicolas Maduro’nun kendi kısıtlamalarını da uygulama niyetinde olduğu için sürpriz olmayabilir. Geçtiğimiz ay, Maduro ulusal televizyonda 2019’da yeni bir programın uygulanacağını ve bunun ardından tüm Venezüella petrol ürünlerinin Petro’da satılacağını belirtti.

ABD henüz resmi bir cevap vermedi. Ülkenin şikayete yanıt vermek için 60 günü var ve eğer bunu başaramazlarsa, Venezuela DTÖ’den şikayetin esasına karar vermesini isteyebilir.

Henüz Görülmeyen Petro

2017 yılının sonlarında duyurulan ve resmen üç kez başlatılmış olmasına rağmen  , hiç kimse Petro’yu kullanamadı. Her ne kadar Petro birçok kez ilk ülke destekli şifreleme para birimi olarak adlandırılsa da, henüz çalışan bir ürün üretmedi.

Comments (No)

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status