Altın HaberleriEkonomi Haberleri

Ünlü Analistten Altın Yorumu! Gram, Çeyrek, Yarım Altın Fiyatı Arttı mı?

Altın fiyatları, Pazartesi gününe bakıldığında ABD’de yapılan tatil sebebiyle zayıf işlemler gerçekleştirdi. Dün yatay seyir içinde olan altın fiyatlarının bugün ne durumda olduğu merak ediliyor. Diğer yandan ünlü analist Matt Simpson ise altının durumu hakkında düşüncelerini paylaştı. İşte detaylar…

Külçe Altına Olan Talep Artacak mı?

Spot altın bu haftanın başında ortalama %0.02 değer kaybıyla 1.838,74 dolardan işlem gördü. Ek olarak ABD vadeli altın işlemleri için de durum pek parlak değildi. ABD vadeli altın işlemlerinde %0.05 düşüş gündeme gelirken spot altın 1.839,1 dolarda yerini almıştı.

Uzmanlar bu hafta dolar endeksinin son 20 senenin rekor seviyesine en yakın noktadan aşağı yönlü hareket yaptığını açıkladılar. Bu hareket off shore alıcıların dolar fiyatına göre şekillenen külçe altın alım taleplerini yeniden canlandırdı.

Matt Simpson Altın Piyasası Hakkında Konuştu!

Matt Simpson son açıklamasında, ABD’de yapılan resmi tatil sebebi ile altın piyasasına yönelik likidite ve oynaklığın bir nebze düştüğünü belirtti. Diğer yandan önümüzdeki günlerde de değer kayıplarının düşük oranlı olarak tabloya yansıyabileceğini paylaştı.

Simpson, yeni bir katalizör oluşmadan altın piyasasında sert yükseliş hareketlerinin oluşmasının zorlaştığını belirtti. Bildiğimiz gibi ABD TÜFE verisi 8.6 rakamıyla tarihi bir zirveyi gördü. Çarşamba günü ise FED fon oranlarında 75 baz puan artışa gitti. Güçlenen dolar, faiz artırım kararları karşısında altın haftayı düşüşle kapatmıştı.

City Index Kıdemli Analistinden Altın Al-Sat Tahmini!

Simpson’a göre altın fiyatları 19 Mayıs tarihinden bugüne kadar 1.805 dolarla 1.880 dolar bandı arasında dalgalanıyor. Simpson, altının 1.800 dolar üzerinden yaptığı düşüşler halinde traderların alıma gidebileceğini, 1.800 dolar altı rallide ise satışa yönelebileceklerini tahmin ediyor.

2022 Yılında Altın Fiyatları Ne Olur?

Gram, Çeyrek, Yarım Altın Arttı mı?

21.06.2022’de saatler 13:06 olduğunda gram altın alış fiyatı 1.024 lira seviyesindeydi ve %0.07 oranında düşük bir değer kazanımı kayda geçti. Çeyrek altın %0.06 değer kaybıyla alış fiyatını 1.673 liraya çekti. Yarım altın ise %0.03 düşerek, 3.336 liradan alıcı buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam