Twitter ‘da Siyasi Reklamlar Yasaklandı

Dünyanın en önde gelen sosyal medya mecralarından bir tanesi olan Twitter ilginç bir karar alarak bundan böyle siyasi içerikli reklam yayınlamayı yasakladı. Bunun en büyük sebebinin ise Amerika’da 2020 yılında yapılacak olan seçimler olduğunu düşünülüyor.

Twitter’ın adı yakın bir geçmişte siyasi bir skandala karışmıştı. Tıpkı Facebook’da olduğu gibi Twitter da kullanıcı profillerine ve ilgi alanlarına göre reklam gösterimi yapıyor. Bu sebepten dolayı oy kullanacak insanlara sürekli olarak siyasi reklamlar göstererek bir nevi fikirlerini değiştirmeye çalışıyor. Bu durum pek çok kişi için etik değil. Bununla birlikte kullanıcıların yaptıkları anketler de seçimler hakkında yanlış bilgiler vererek insanları yanlış yönlendiriyor. Öyle ki Trump’ın Twitter üzerinden Rusların yaptığı manipülasyonlar neticesinde seçildiği dahi konuşuluyor.

İşte bir skandala daha karışmamak için Twitter resmi olarak dile getirmese de Amerika’daki 2020 seçimlerini düşünerek böyle bir karar aldı. İnsanların çok fazla tepkisini çekmemek adına da bunu sadece Amerika ile sınırlı tutmayıp tüm siyasi reklamları yasaklama kararı aldı. Twitter’ın bu yasaklama ile kazanacağı milyon dolarları da elinin tersiyle ittiğini söylemek mümkün. Bu durum biraz da pire için yorgan yakmak olarak da yorumlanıyor.

İLGİLİ:  Yerli Otomobil Tanıtıldı

Yorum Yok

Cevap bırakın