Türkiye’de Bitcoin Madenciliği Yapmak Ne Kadar Karlı?

Bitcoin madenciliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir durumda. Her ne kadar Türkiye’de Bitcoin madenciliği yapmak yurt dışına göre biraz daha zor olsa da bu zorluklara karşı gelip bir şeyler kazanmak için önemli harcamalar yapan insanlar da yok değil.

Bitcoin Madenciliği İçin Gerekli Olanlar

Bitcoin madenciliği yapmak için elbette olmazsa olmaz şey bir bilgisayar. Ancak artık madencilik için özel donanımlara sahip bilgisayarlar ya satılıyor ya da insanlar donanımları kendileri alarak bu bilgisayarları ortaya çıkarıyorlar. Bilinenin tersine bu bilgisayarda işlemci gücü yerine ekran kartı güçleri madencilik için daha çok önemli. Bu bakımdan bu bilgisayarlar üzerinde daha fazla işlem yapılabilmesi için en az 6-7 adet gelişmiş ekran kartı kullanılıyor. Ne kadar çok ekran kartı o kadar fazla işlem ve dolayısıyla o kadar fazla kazanç demek. Böyle bir bilgisayar ile kolaylıkla madencilik yapılabilir. Ancak ülkemizde madenciliğin dezavantajları da var.

Türkiye'de Bitcoin Madenciliği Yapmak Ne Kadar Karlı?

Madencilik Yapmak Türkiye’de Ne Kadar Karlı?

Bitcoin Madenciliği = Yüksek Elektrik Faturaları

Madenciliğin en çok kar getirdiği ülkeler elektrik fiyatlarının en düşük olduğu ülkeler. Ülkemiz elektrik fiyatlarının yüksek olması madencilikle uğraşanların karlarını da düşürüyor. Çünkü Bitcoin çıkaran bilgisayarın sürekli olarak çalışması gerekiyor. Üstelik bu bilgisayarlar normal bir bilgisayar gibi değil. Üzerinde aynı anda 6-7 ekran kartının çalıştığı ve bu kartları çalıştıracak bir de güç ünitesinin bulunduğu normalden çok fazla elektrik tüketen bilgisayarlar. Bu yüzden büyük maden çiftlikleri kurmak isteyen zenginler bunun için kendilerine elektriğin en ucuz olduğu Çin gibi ülkeleri seçiyorlar. Yani bu durum aslında ülkemize özgü değil ancak bizim onlardan daha da yüksek bir elektrik faturası ödeyeceğimiz açık.

Ülkemizde henüz Bitcoin çiftliklerinin varlığı tartışılmaya başlanmadı. Ancak ilerleyen zamanlarda madencilik biraz daha bilinir ve popüler hale geldiğinde devlet bu işe de el atacaktır.

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın