] }
Bitcoin Yorum

Bitcoin Yorumu: Tom Lee 2020’de Kriptonun Geleceği Aydınlık Dedi

Fundstrate analitik şirketinin kurucusu Tom Lee, 2020 yılında kripto pazarının yeni sağlıklı dinamikler üzerinde yükseleceğini söyledi. Ocak ayı fiyat rallisi dijital varlıklar için yeni olasılıklar gösteriyor.

Tom Lee, blok ödülünün yarıya indirilmesinin henüz fiyatlandırılmadığı için BTC’de daha büyük bir ralli olabileceğine inanıyor. Bu yeni fikir, 2019 ticaretinin zaten yarıya indirildiğine dair fikirlere de ters düşüyor.

Tom Lee : 2020'de Kriptonun Geleceği Aydınlık
2020’de Kriptonun Geleceği Aydınlık

Ticaret fırsatları hakkında düzenli raporlar üreten Fundstrat, müşterilerine biraz iyimser bir rapor sundu. Alım satım ipuçları ve beklentileri, 2020 başlarında kripto ticareti ile ilgili düşünceleri daha da etkileyebilir.

Tom Lee, 2020’nin olumlu düşünceye dayanan BTC ve Ethereum (ETH) yılı olduğuna inandığını gösteren işaretler verdi. Lee’nin görüşleri, bitcoin’in bir kez daha olası bir yükselişle direnç seviyesi olan 10.000 dolarla savaştığı zamanlara yükselebilir.

Geçen yıl, düzenleyici baskıları kripto dünyasının önündeki engellerden biriydi. Ancak yeni yıl, ABD seçim döngüsüne daha fazla dikkat çekerken, yeni düzenlemelerin çoğu zaten kripto ticareti için uygulandı. Bitcoin fiyatı 8.700 doların üzerine çıktı ve hala daha fazla yükselmesi öngörülüyor. Şimdilik, Ocak ayı durgun fiyat eğilimlerine meydan okuyor. Yeni yıl, düşük seviyelerde kalmak yerine bir ralli ile açıldı.

JPMorgan açıklamasına göre Bitcoin’in (BTC) manevi kıymeti pazar ücretinin altında bulunuyor. Buna göre BTC, kimi negatif tehlikeler gösteriyor.

JPMorgan’a göre, Bitcoin’in realite kıymeti hala pazar ücretinin altında. Bloomberg kaynaklı habere göre Cuma günü yayınlanan duyuruda Nikolaos Panigirtzoglou (Küresel Piyasa Stratejisi Uzmanı) öncülüğündeki JPMorgan stratejistleri,

“Boşluk daha tam anlamıyla kapanmadı, kimi negatif riziko kalıntıları olduğunu gösteriyor” dedi.

Strateji eksperleri, Bitcoin’in pazar ücretinin zirveden neredeyse %40 düştüğünü, manevi değerin ise tahminen yüzde 10 arttığını söyledi. Yatırım bankacılığı devi, Bitcoin’e tek meta olarak muamele ederek, sarf edilen hesaplama kuvveti ve elektrik fiyatı de dahil olmak suretiyle üretimin aykırı maliyetine bakarak manevi kıymeti hesaplıyor.

JPMorgan CME Bitcoin Opsiyonlarından Bahsetti

JPMorgan ayrı olarak pazar katılımcıları arasında CME Bitcoin seçeneklerinin pazara sürülmesinin “yüksek beklentisini” de açıkladı. Kripto ticaret firması GSR’nin kurucu ortağı Rich Rosenblum, geride bıraktığımız hafta verilen demeçte, “Seçeneklerin kriptonun devasa tek bölümünü oluşturmaya başlaması yanlızca vakit meselesiydi” dedi.

Bitcoin (BTC) 8000 dolar civarında seyrederken, balinaların davranışını izlemek çok ilginç. Bunlardan biri dump yapmaya karar verdi, ancak bazı sorunlar hala çözülmedi.

2017’den bu yana, kripto balinaların (tüm blok zincirinin en zengin cüzdanları) davranışı, olası bir düşüş veya yükselişte tersine dönüşünün bir göstergesi olarak analiz edildi. Token Analyst araştırma ekibi, bu tür izleme için otomatik robotlar kullandı.

Bitcoin (BTC) Dump mı Yaptı?

Dün bir balina Poloniex kripto borsasına 39 milyon dolar taşıdı. Bilinmeyen Bitcoin (BTC) cüzdanı, yaklaşık 5000 BTC’lik muazzam bir miktarı borsa tabanlı cüzdanlara aktardı.

Bitcoin (BTC) Balinası 5000 Bitcoin'i Poloniex'e Taşıdı
BTC Balinası 5000 Bitcoin’i Poloniex’e Taşıdı

Beş ay önce Huobi’den 1B $ transfer edildiği için bu, Bitcoin işlemlerinden çok uzak. Gerçekte en ilginç olanı, bu girişin Poloniex için ortalama günlük bir girişten iki kat daha yüksek olmasıdır. Bu yüzden analistler bu işlemi şüpheli olarak gördüler.

Her Gün Yer Değiştiriyorlar

Token Analyst, bu hareketin Poloniex fonlarındaki tokenlerin bazı iç düzenlemelerinin bir işareti olduğunu ileri sürdü. Geçen yıl, bu tür işlemlerin ticaret hacimlerini yüksek göstermek için çok sayıda borsa tarafından kullanıldığı keşfedildi.

Hiç şüphe yok ki bitcoin yeniden yükselişe geçti. Hafta sonu için psikolojik 8.000 dolarlık engelin üzerinde kaldı ve kurumsal yatırımcılar tekrar long oynuyorlar.

Bitcoin Pazar Döngüsü Uzuyor

Analist Benjamin Cowen, son videosunda fiyat verilerine bakmak için farklı bir yol izledi. Esasen geçen yılki irrasyonel kısa vadeli fiyat hareketlerini ortadan kaldırarak bir ortalama almıştır. Amaç, mevcut birikim aşamasının ne kadar süreceğini tahmin etmekti. Öneri, mevcut trendin devam etmesinin fiyatları bir sonraki piyasa döngüsünde yavaşça yukarı çekeceği yönündedir. Döngüler uzuyor, bu nedenle mevcut faz bir yıl kadar sürebilir.

Cowen, Bitcoin fiyatının şu anda altında olduğu yirmi haftalık hareketli ortalamayı birçok referansta bulunuyor ve bu durum boğa piyasasının henüz gelmediğini gösteriyor. Şu anda 8.400 $ ‘ın biraz altında direnç olarak kendisini gösteriyor.

Uzun vadeli alım satım sinyali bu hafta Mart 2019’dan bu yana ilk kez yükselişe geçti ve BTC Ekim ayının sonundan bu yana en büyük yeşil haftalık mumunu kapattı. Piyasa duyarlılığının bir diğer ölçütü kurumsal ilgi ve bu da yavaş yavaş yükselişe geçti. Tüccar ‘Cantering Clark’ varlık yöneticilerinin 2019’un ilk çeyreğindekine benzer bir şekilde long oynamaya başladığını kaydetti.

BTC/USD Teknik Analizi : 14 Ocak 2020 ABD Bölge Hakimi, Craig Wright‘a Bitcoin’lerinin yarısını Dave Kleiman’a teslim etmesini emreden  bir önceki yaptırımın geçerli olmadığına karar verdi.

Yargıç Bruce Reinhart, Wright’ın icat ettiğini iddia ettikten kısa bir süre sonra, Bitcoin’in ilk günlerinde bir ortaklığın parçası olarak Wright ve Kleiman tarafından çıkarılan 1.1 milyon Bitcoin olduğu iddia edilen uzun bir mahkeme savaşında yaptırımlar hakkında bir karar yayınladı.

10 Ocak’ta Florida’daki ABD Bölge Mahkemesine sunulan mahkeme belgelerine göre, Hakim Beth Bloom Reinhart’ın önceki yaptırım kararının uygunsuz olduğuna karar verdi. Daha önce Ağustos 2019’da bildirildiği gibi Reinhart, Wright’ın sahte belgeler sunmak için yalan söylediğine karar verdi ve Kleiman ile çıkardığı iddia edilen 1 milyondan fazla Bitcoin’in % 50’sinden fazlasını teslim etmesini önerdi.

Bununla birlikte, yakın tarihli bir karar, bu yaptırımın uygun olmadığını çünkü Wright’ın Kleiman ile eşit bir ortaklığa sahip olduğu bilinen gerçekler özellikle Bitcoin’in keşfi ile ilgili değildir. Ancak Yargıç Bloom, Wright’ın ihtiyati tedbirlere uymak için iyi niyetli çaba göstermediği ve Kleiman Malikanesinde avukat ücreti ödemeye devam etmesi gerektiği sonucuna vardı. Geçen Kasım ayında, Kleiman Estate, 658.000 $ ‘lık yasal masraf için başvuruda bulundu.

Bitcoin Teknik Analizi

Bu, Wright’ın bir karşı saldırı ile hemen tepki vermesine neden oldu. Teknik Pazara Genel Bakış: BTC / USD çifti 8.520 $ seviyesinde (analiz yazılırken) bir başka marjinal yükseliş kaydetti ve yükseliş eğilimini sürdürüyor.

Bu yüksekliğin bir öncekinden daha düşük bir momentumda yapıldığını lütfen unutmayın, bu nedenle olumsuz bir sapma var. Daha önce, çift 7.601 – 7.581 $ seviyesinde bulunan teknik desteği test etti ve daha yüksek sıçradı, bu da destek piyasa katılımcıları tarafından geçerli olarak kabul edildi ve son yükselişe devam etmek istediler.

Ayrıca, destek açıkça ihlal edilmedikçe Bitcoin fiyatından daha düşük hareket etme imkanı yoktur. Boğalar piyasa üzerinde geçici kontrole sahipler ve başka bir artış olasılığı yüksek.

Haftalık Direnç Noktaları:

WR3 – 9.744 dolar

WR2 – 9.058 dolar

WR1 – 8.561 dolar

Haftalık  Destek noktaları

7,905  dolar

WS1 – 7.428 dolar

WS2 – 6.754 dolar

WS3 – 6.270 dolar

Kripto para piyasası inanılmaz bir yükseliş yaşanan iki üç günden sonra tekrar durgun bir manzara çizmeye başladı. Bitcoin (BTC) 8.000 dolar bandından başlayarak 8.700 dolar bandına kadar yükselmiştir ve bu metnin kaleme alındığı an itibariyle 8.623 dolardan süreç görüyor.

Buna karşın bundan birkaç saat evvel gerçekleştirilen bir Bitcoin balinaları süreci bütün gözleri yine piyasadaki fiyat hareketlerine çevirdi. 123.000’den çokça BTC’nin yani 1 milyar doların üzerinde pahanın habersizce aktarım edilmesi, büyük bir pump yahut dump gelebileceğinin düşüncesi hakim olmuştur. Bitcoin balinaları bundan 1 ay evvel de harekete geçmiş ve devamında büyük değişimlerin yaşanmasını sağlamıştır.

1 Milyar Dolarlık Bitcoin Sürecinin Ardında Kim Var? 1 milyar dolar bedelinde bir satış yahut alış aktivitesi, muhakkak fiyatta FOMO tesiri ile de bir arada kestirim edilemeyen sonuçlar doğurabilir. Whale Alert hesabının mevzu hakkında attığı tweet içtimaî medyada gündem olurken, balina sürecinin gerisindeki kurum da kendisini açıklama gereği duydu.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.