Tim Draper : Bitcoin Devrimi Yeni Başlıyor

Tim Draper, Draper Associates’in kurucu ortağı ve Draper Üniversitesi’ndeki müdürüdür.

10 yıl önce değildi, fakat daha önce 15 gibi, dijital para biriminin potansiyelini ilk gördüğümde. Bitcoin içinde bazı büyük yukarı ve aşağı yaşadım. Fakat bugün, bitcoin devriminin geleceğinden her zamankinden daha eminim.

2004’te, zengin bir Koreli sanayiciden, insanların çok oyunculu video oyunlarında kullanmak için silahlar gibi dijital eşyalara gerçek dünya parası ödediklerini öğrendim. Oyun, Seul’ü fırtınadan alan “Lineage” idi.Gelecek sanal mallarda inanılmaz bir iş olduğunu düşündürdü.

Daha sonra, Joel Yarmon ilk kez 2011’de beni bitcoin ile tanıştırdı. Bizi atmak için Peter Vincennes ve Coinlab firmasını getirdi. Bitcoin, yalnızca bir video oyunda ilerlemek için değil, değer depolamak ve bir şey için ödeme yapmak için kullanılabilecek yeni bir para birimidir.

Bitcoin’in temellerini hızlıca emdim: madenciler, cüzdanlar ve benzeri. Zaman içinde çıkarılabilecek mevcut azalan bitcoin sayısı, bitcoin fiyatının, daha az bitcoin madenciliği ve kullanımı arttıkça değerinde artacağı anlamına geliyordu. Aslında, bitcoin’ler yayıldıkça ve kullanımları arttıkça, para biriminin daha değerli hale gelmesi muhtemeldi.

Coinlab, bitcoin odaklı bir yenilikçi ve madenci olacaktı. Şirkete küçük bir yatırım yaptık. Oğlum Adam , bitcoin (ve blockchain) şirketlerine adanmış Boost VC adlı bir hızlandırıcı başlattı . Coinbase’deki ilk yatırımcıydı.

O zamanlar Peter’a 250.000 $ değerinde bitcoin alabileceğimi sordum. Benim için bir miktarını 6 dolardan satın aldı ve onları Mt. Gox, o zamanki en büyük bitcoin değişimi. Ayrıca bizi daha ucuz bitcoin almak için Butterfly Labs’ten yüksek hızlı bir maden ocağı alacağını söyledi. Bu çabaların ikisi de güneye gitti.

İlk olarak, madencilik yongası gecikti. Butterfly Labs, sipariş edildiği gibi Peter’a göndermekten ziyade, çipi kendileri için bitcoinler madeni yapmak için kullandı. Peter, ASIC yongalarını aldığında, madencilik zorlukta dramatik bir şekilde artmıştı. Bu arada, satın aldığım bitcoin, Mt. Gox.

Bitcoin’in esnekliği

Mt. Gox. Bitcoin fiyatı sadece yaklaşık yüzde 20 düştü ve para birimi diğer borsalarda işlem görmeye devam etti. Flabbergasted ve büyülendim.

Bu yeni dijital para birimine olan talebin o kadar güçlü olduğunu fark ettim ki büyük bir hırsızlık bile bitcoin’i para kazanmamız, saklamamız ve taşımamız için yeni bir yol oluşturmaz. Finansal krizden bu yana, insanlar hükümete veya “fiat” para birimlerine olan güvenlerini kaybediyorlardı. Birkaç Boost VC bitcoin şirketini desteklemeye devam ettim ve gittikçe daha fazla kullanım keşfettikçe muazzam bir fırsat ortaya çıktı.

Ve bana bitcoin fırsatına katılmam için bir şans daha veren bir şey oldu. ABD Marshall ofisi, çevrimiçi bir ilaç pazarı olan Silk Road’un sahip olduğu bitcoinlere el koydu ve açık artırmaya neredeyse 30.000 bitcoin kondu . Buna, kaybettiğim bitcoin’leri yeniden almak için bir fırsat olarak baktım.

Piyasa fiyatı bitcoin başına 618 dolardı. Son dakikada, piyasa fiyatından daha yüksek teklif vermeye karar verdim. 632 $ teklif ediyorum ve tüm bitcoinleri kazandım!

Kaçınılmaz bir alıcının, başkalarının ödemeye istekli olduğundan daha yüksek bir bedel ödediği için pişmanlık duymasından sonra, bu bitcoin’leri geçmişe dayanarak nasıl olumlu bir şekilde kullanabileceğimi düşündüm. Onları, insanların kendi para birimleri konusunda güven duymadıkları gelişmekte olan ülke pazarları aracılığıyla bitcoin yayılmasının desteklenmesi için kullanmaya karar verdim.

Bu ülkelerdeki pek çok insan “banka” değildir. Bankalar, tüm evrakları değerli kılacak kadar yeterli olmayan insanlardan para kaybederler. Küçük adamı korumak için kurulan banka düzenlemeleri aslında küçük adamı ekonomiye katılmaktan alıkoydu  neredeyse “küçük adam” olarak kalacağını garanti ediyor. Milyarlarca “bankasız” var.

Mirror adında bir şirkete sahip olan Boost girişimcisi Avish Bhama, para birimini gelişmekte olan ülke pazarlarına yaymak için iyi bir plan bulmama yardımcı oldu. Buradaki fikir, insanların gelişmekte olan ülkelerden, esnafın kanalı olarak “raylar” olarak bitcoin kullanarak, herhangi bir şeye yatırım yapma kabiliyetini (hatta kendi para birimlerine karşı da olsa) yapmalarını sağlamaktı.

Comments (No)

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status