Tezos Rehberi

Tezos Etherium ve Bitcoin’den farklı olarak karşımıza çıkması sebebiyle büyük ses getirmiştir. Ayrıca Tezos’un ICO’su gelmiş, geçmiş en başarılı şirketlerden bir tanesidir. Toplamda 252 milyon dolar Bitcoin ve Etherium toplanmıştır. Tezos’u Etherium ve Bitcoinden ayıran en yenilikçi fark eklemelerin ve değişikliklerin yapılış şeklidir. Tezos para biriminin piyasaya sürülmesi ile birlikte teknik sorunlarında hızlı bir şekilde çözülebilmesi için farklı programlar kullanılmaktadır.

Ayrıca Tezos yeni özelliklerin gelişimini hızlandıran, hataların tespit edilebilmesini sağlayan, zincir üzerinde ödül sisteminin gelişmesine ortam hazırlayabilmektedir. Bunun yanı sıra Tezos ağında yapılan çalışmalar için token alınması sebebiyle derhal tazmin edebilmektedir. Bu nedenle tüm işlemler büyük bir hızla gerçekleştirebilirken kurumsal bir sponsora, işverene ve finansal herhangi bir ödüle ihtiyaç duyulmamaktadır.

Ayrıca Tezos vakfı CyriptiumLabbs, France- IOI, Cornell Üniversitesi, INRIA gibi birçok kurumla birlik olarak araştırma bursları verdiğini dile getirmektedir. Araştırma burslarının verilmesinin amacının kripto para biriminin gelecekteki kitlenin tamamına kabul ettirebilmek ve eğitim- araştırma gibi konulara destek verdiğini vurgulamak olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle Tezos para biriminin gelecekteki dönemde de değerli bir para birimi olabileceğini söyleyebilmek mümkün olacaktır.

Tezos Değeri( 1 tezos kaç tl)

Bir süredir piyasaları meşgul eden Tezos (XTZ) son bir haftada inanılmaz bir artış gösterdi. Kripto para Tezos sadece bir hafta içinde %100 değer kazandı. Bu durum elbette yatırımcıların hemen ilgisini çekti. Ne oldu da Tezos bu kadar kısa sürede böylesine bir sıçrama gösterdi? Tezos 2017 yılında gerçekleştirilen bir ICO ile 230 milyon dolar elde etmişti.

Kripto para Tezos geçtiğimiz haftayı iki güncelleme ile geçirdi. Atina A ve Atina B olarak adlandırılan bu birbirine rakip iki güncelleme üzerinde oylama yapıldı. Yapılan oylamalar sonucunda Atina A 25855 oy alarak galip geldi. Bu sonuca bağlı olarak Tezos ağında iki farklı geriye dönük değişiklik gerçekleştirilecek. Bu değişikliklerden bir tanesi sonucunda blok başına düşen işlem sayısının maksimum düzeyde arttırılması bekleniyor. Bunu n anlamı blockchain üzerinde daha büyük bir işlem çıkışına olanak sağlanabilmesi. Diğer değişiklik ise Tezos ağında bulunan yatırımcıların ellerindeki maksimum XTZ miktarının 10.000’den 8000’e düşürülmesi.

Kripto Para Tezos %100 Arttı

Kripto para Tezos ağında yapılacak olan değişikliklerin kullanıcıların oylarına bağlı olarak yapılması pek çok insanın tepkisini de çeken bir durum. Zira bir kripto paranın gidişatında yatırımcıların söz sahibi olması daha önce rastlanan bir durum değildi. Birçok kişi ise Tezos yönetiminin sorumluluğun tamamını üzerinde almadan yatırımcıları da işin içine katarak ortak hareket ettiklerini söylemekte. Ne olursa olsun tarafsız bir bakış açısıyla bakıldığında Tezos’un herkese kulak vermesi iyi bir davranış.

Hafta içinde gerçekleştirilen bu oylama ile birlikte Tezos ciddi bir güven yakaladı ve bu güvenin neticesinde de inanılmaz bir şekilde sadece 7 günlük bir süre içinde %100 değer kazandı. Tezos’un bu şekilde değer kazanması elbette rakiplerinin de nasıl bir yol izlemesi konusunda bir şeyler öğrenmelerine sebep oldu. İlerleyen zamanda aynı taktiği izleyen başka kripto paralar da görebiliriz.

Tezos Yükselişi

Şüphesiz ki kripto paralar için geçtiğimiz hafta 2019 yılının en başarılı haftası olarak geride kaldı. Bu başarılı hafta içerisinde Tezos yükselmeye başladı. Tezos’a yatırım yapan yatırımcılar son derece mutlular. Son dönemdeki artışını sürdüren XTZ bugün de artışına devam ediyor. Tezos şu anda ilk 20 kripto para arasında en çok artış gösteren para durumunda.

Tezos yükselmeye başladı başlamasına ama insanlar diğer taraftan bu yükselişin sebebinin de ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Bu konuda öne çıkan düşünce ise Binance’in resmi cüzdanı olan Trust Wallet’in XTZ stake’ine destek vereceğini açıklaması. Trust Wallet kanadından 3 Nisan tarihinde yapılan açıklamada XTZ’nin destekleneceği açıklanmıştı. Bununla birlikte Bitcoin, Ethereum, Litecoin, TRON ve XRP de bu cüzdanda desteklenen diğer kripto paralar oldular.

Tezos Yükselmeye Başladı

XTZ stake’i için destek sağlayan tek firma Trust Wallet değil. Mart ayının son haftalarında Coinbase Custody de kurumsal yatırımcılar için XTZ stake edilmesinin önünü açmıştı. Coinbase Custody’nin bu hareketinden sonra Tezos yüzde 24’lük bir artış göstermiştir. Ancak bu artış tek bir gün ile sınırlı kalmıştı. Coinbase, Tezos için daha iyi bir hizmet sağlamak amacıyla Luke Youngblood ile de konu hakkında değerlendirme yapmıştı.

Tezos’un an itibariyle en çok trade edildiği yer BitMax borsası. Geçtiğimiz 24 saat içinde yüzde 2,58 dolarlık bir artış yaşayan Tezos an itibariyle 0,99 dolar seviyelerine ulaşmış durumda. Bu yükseliş trendi ile birlikte kripto paranın çok kısa bir zaman içinde doları geçmesine kesin gözüyle bakılmakta. Bununla birlikte XTZ şu anda 19945 Sat üzerinden işlem görmeye devam ediyor. Tezos şu anda yatırımcılar için en uygun kripto paralardan bir tanesi olarak görülmekte.

Tezos Blockhain Güncellemesi

Tezos Blockchain, üçüncü protokol güncellemesi olacak olan Babylon 2.0 güncellemesi, Tezos ağında etkin hale gelecektir. Ağ üyelerinin% 84,53’ü tarafından desteklenen güncelleme, bir grup araştırmacı, Göçebe Laboratuarı ve Cryptium Laboratuvarı geliştiricisi tarafından önerildi. Babylon 2.0, fikir birliği algoritmasını, akıllı sözleşmelerin işlevselliğini ve ağ yönetim mekanizmasını biraz değiştirmelidir.

Ana değişikliklerden biri akıllı sözleşmeler yaratma sürecinin basitleştirilmesi olacak ve kodları daha basit ve temiz olacaktır. Hatta, “пекарей” (onaylayıcılar) için bir ödül sistemi mevcut tüm blok onaylarını içerecek şekilde değişecektir.

Ayrıca, kullanıcıların para transferi yapması kolaylaşacaktır. Önceden, bunun için, özel bir adres KT1 oluşturmak gerekliydi, ancak güncelleme etkinleştirildikten sonra, ana adresten fonlar transfer edilebilir.

Bu yaz, Brezilya’nın beşinci en büyük bankası olan BTG Pactual’ın, Tezos’un 1 milyar dolara ulaşabilecek bir token hisse (STO) teklifi yapmak için kullanmayı planladığı bildirildi.

Tezos Blockchain Güncellenmesinin Nedenleri

Tezos Blockchain, sürekli kendisini geliştirerek gelişebilecek uygulamalar için açık kaynaklı bir platformdur. Çıkar sahipleri, değişiklik sürecinin kendisinde yapılan yükseltmeler de dahil olmak üzere, temel protokolde yapılan yükseltmeleri yönetmektedir.

Ayrıca Tezos Blockchain’in yapısı kendini sürekli yenilemek ve geliştirmek olduğu için protokol güncellemesinin koordinasyon ve uygulama maliyetleri azalır ve gelecekteki yenilikler sorunsuz bir şekilde uygulanabilir. Bu kullanıcılar için en önemli özelliklerinden birisidir.Bu yüzden gelen her güncelleme onu daha ileriye taşıyarak diğer rakiplerinin aksine kullanışlı hale getiriyor.

Kripto borsası Coinbase, Tezos’tan (XTZ) başlayarak servisini genişletiyor. Tezos sahipleri bu haberden oldukça mutlu. Önde gelen ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, müşterilerin Tezos (XTZ) fonlarından ödül kazanmalarının yolunu da açıyor.

Coinbase ve Tezos

Bugün yayınlanan bir blog yazısında, ticaret platformu, Coinbase cüzdanlarında Tezos tutan tüm “uygun ABD” müşterilerinin coinleri ile çeşitli ödüller kazanmalarını sağlayacak yeni bir programı açıkladı. Başlamak için tek yapmanız gereken Tezos’u dış bir hesaptan satın almak ya da çekmek ve Coinbase cüzdan adreslerine yatırmak.

Borsanın açıklamasının ardından Tezos fiyatı yüzde 14 arttı. XTZ, Messari verilerine göre şu anda yaklaşık 1,06 $ üzerinden işlem görüyor. Aynı senaryo, Eylül ayının sonlarında, dünya genelinde lider kripto borsası olan Binance’in benzer şekilde Tezos’u platformuna eklemişti.

Borsa şu anda Tezos’a yaklaşık yüzde 5 oranla ödül veriyor ve katılanların paralarını 35 ila 40 gün arasında tutmalarını istiyor. Süre sona erdiğinde, kullanıcılar her üç günde bir sık ​​sık ödül almaya başlayabilir. İade oranları, öncelikle 90 günlük bir süre boyunca kazanılan ödüllere ve programdaki katılımcı sayısına bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.