Tezos Nedir? Tezos Madenciliği Nasıl Yapılır?

0

Tezos nedir, sorusunu cevaplayarak başlıyoruz, bir kripto para birimidir. PoS algoritması kullanılarak yönetilmekte olan bu birim sıfırdan yaratılmış olan az miktarda para olarak bilinmektedir.

Bu kripto para birimi Ethereum ve Bitcoin’den farklı olarak sert çatallanmaların oluşumunu engellemektedir. Hard fork ihtimaline karşı bu para birimi inovasyon birleşiminden oluşmaktadır. Tezos biriminin kullanılması ile kendi kendini yönetebilen dijital bir platform kurularak, merkeziyetsiz bir blockhain oluşturulmak hedeflenmektedir. Tezos’un sistemi sert çatallanmaların yanı sıra düzgün blok zinciri evriminin oluşturulabilmesini hedeflemektedir.

Bu nedenle Tezos hakkında alınan tüm kararlar ve hamleler topluluğa danışılarak onay alınması sonrasında yenilenme ve değişim için token ödemesi alınmaktadır. Bu işlem sonrasında ise Tezos’un gelişimi ve değişimi sağlanırken ortak görüş birliği ile hareket edilmiş olmaktadır.

Tezos Kurucuları Kimlerdir?

Tezos 2017 yılında bir proje sonrasında rekor kırılarak yaratılmış bir kripto para birimidir. Bu nedenle oldukça değerli olduğunu söyleyebilmek mümkündür.  ICO kampanyası kapsamında oluşturulan Tezos’ un kurucusu Arthur Breitman ve Kathleen Breitman’dır.

Arthur Breitman tarafından ortaya atılan fikir, çiftin bir araya gelmesi ile birlikte tamamen oluşturulmuştur. İkili halen Tezos üzerinden çalışmalarına devam etmektedir. Arthur Breitman büyük finansal kuruluşlarından bazıları olan Morgan Stanley ve GoldmanSachs için oldukça deneyimli bulunmaktadır.

Bilgisayar bilimcisi ve matematikçi tarafından eğitim alan Breitman Bitcoin ‘i sürekli olarak takip etmiştir. Yükselişi sırasından yakından inceleyen bu kişi Bitcoin’in evrimleşme yeteneğini gözlemlemiştir. Tezos projesi Bitcoin’e göre esnekliği bulunmayan bir kripto para birimidir. Kathleen Breitman ise Bridgewater Associates, R3 gibi birçok başarılı firmanın finansal bölümünde hizmet vermiş bir kişidir.

Veri tabanı teknolojileri konusunda oldukça başarılı olan Breitman Tezos konusunda eşine oldukça yardımcı olmuştur. Tezos projesinde en önemli fon desteği bulunan kişilerden bir tanesi Tim Draper’dir. Girişim kapitalisti olarak tanınan Tim Draper, bu ağın işletmesinin ödenebilmesi için 1.5 milyon dolar katkıda bulunmuştur. Bunun yanış ıra Arthur Breitman’ın kurmuş olduğu Dynamic Ledger Solutions şirketinde %10 hissesi bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra Tezos projesinde fonu bulunan PolychainCapital’de 10 milyon dolarlık fon satın almıştır. Böylece Tezos ICO’nun günümüz koşullarında 252 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Etheriuma sahip olduğu bilinmektedir. Toplanan fon İsviçre merkezli Tezos vakfı tarafından yönetilmektedir.

Tezos Madenciliği Nasıl Yapılmaktadır?

 

Tezos projesinin giderek yükselen bir grafiğe sahip olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Tezos Etherium gibi akıllı sözleşmesi bulunan başarılı bir platformdur. Bu nedenle projede sözleşmeden farklı olarak değişikliklerin yapılabilmesi de mümkün olabilmektedir. Dijital toplum sayesinde değişiklik kararı alınabilmesi sebebiyle bu para biriminin giderek değerleneceği düşünülmektedir.

Bu durumda sert çatallanmaların oluşmasını engellemek açısından oldukça avantajlıdır. Tezos projesi madencilik yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Tezos ile madencilik Bitcoin ve Etherium para biriminin aksine PoS sitemi sayesinde yapılabilmektedir.  Bitcoin ve Etherium madencilikte kullanılamamasının temel sebebi, Pow sisteminde güçlü bir elektrik tüketimine sebep olmasıdır.

Ancak Tezos madencilikte herhangi bir elektrik tüketimine gerek yoktur. Ayrıca herhangi bir cihaza da gerek duyulmayan Tezos projesinde madencilik faaliyeti sanal olarak yapılabilmektedir. Tezos projesinde PoS madencilik yetkisinin verilebilmesi için cüzdan bölümünde yeterli Tezos para biriminin bulunması yeterli olacaktır.

Tezos Nasıl Satın Alınabilmektedir?

 

Tezos para birimini doğrudan Türk Lirası ile satın alınamamaktadır. Ancak belirli aşamalardan geçerek Tezos para birimine sahip olunabilmektedir. Bunun için ilk olarak yerli borsaya girilerek borsaya para yatırılması gerekecektir. Sonrasında ilk olarak Bitcoin satın alınmalıdır.

Alınan Bitcoin Okex, Huobi, ve Kucaoin gibi yurt dışı borsalarına transfer edilmelidir. Yurt dışı borsasına transfer edilenBitcoinler Tezos ile değiştirilebilecektir. Sonrasında Tezos para birimini dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Güncel olarak 1 Tezos 2.28 dolar yani 15.81 TL’ye denk gelmektedir. Ancak Tezos’un fiyatı sürekli olarak güncellenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.