Tether Rehberi

Sembol: ₮

“Yeni normal” olarak adlandırılan Tether ’de şu anda genellikle Bitcoin’den daha yüksek işlem hacmi bulunuyor. Haber hazırlandığı sırada USDT’nin işlem hacminde 20 milyar dolar varken Bitcoin 18 milyar dolara sahip. Tether her zamankinden fazla tartışmaya açık. Ama ticaret hacmi tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kalıyor. Aslında, neredeyse her zaman Bitcoin’in işlem hacminden daha yüksek. Ancak, göründüğünden daha fazlası var.

İlkbaharda yayınlanan bir BitWise raporunun anlatıldığı gibi, kripto para alım satım işlemlerinin yüzde 95’i ‘sahtedir’. Tether için, bu sayı, hacminin çoğu isimsiz veya düzenlenmemiş borsalardan geldiği için normalden daha yüksek. Örneğin, CoineMarketCap verilerine göre şu anda ZB.com (583 milyon dolar), BKEXS (509 milyon dolar) ve DigiFinex (505 milyon dolar) olmak üzere USDT / BTC işlem hacmi için önde gelen borsaların işlem hacimleri bu şekilde belirtiliyor.

Tether liderliğindeki işlemin miktarı, şu anda, özellikle 2017’den bu yana tamamen çökmüş olan birçok altcoini de batmaktan koruyor. Muhtemelen, eğer Tether patlarsa, birçok ölü projenin ve ilgisiz altkoinlerin toplu olarak ortadan kaybolacağını göreceğiz.

Tether, Bitcoin’in ticaret hacminde tüm yıl boyunca etkiliydi. Bitcoin dışında kalan tüm kripto paraların işlemleri önemli ölçüde azaldı. Birçok kripto para birimi tüccarının Bitcoin’in oynaklığı yerine istikrarını seçtiği görülüyor.

Tether İşlem Hacminde Bitcoin'i Takip Ediyor

Tether’in şu an piyasaya öncülük ettiği işlem hacminin devam edip etmeyeceği açık değil. Analistler defalarca Tether’in yeni USDT’yi kullanmasının Bitcoin’in fiyatını doğrudan etkilediğini gösterdi. Bu nedenle, birçok tüccarın, Tether’in hızındaki 30 günlük hareketli ortalamasının (pazar kapitalizasyonuna bölünen hacim) düşüştüğü göz önüne alındığında, daha fazla düşüş ivme beklemesinin nedeni budur. Ancak, Tether kısa süre önce yeni bir USDT partisi hazırladı. Ticaret hacminin tekrar artmasıyla birlikte, bu durum şimdi Bitcoin’i hafif bir şekilde yukarı itiyor.

Tether’in Bitcoin’in fiyatıyla doğrudan bağlantılı olması, herhangi bir kripto para birimi yatırımcısı için geçerli olmalı. Birçoğu, eğer Tether bir gün ortadan kalkarsa ne olacağı konusunda spekülasyonlar yaptı. Bazıları ortaya çıkan serbest paranın Bitcoin’e akacağını bile söylüyor. Yine de, Tether yakın bir zamanda ortadan kalkacak gibi görünmüyor. Şirketin, offshore’da depolanan Renminbi’ye sabitlenmiş yeni bir stabilcoin çıkarmayı planladığı bildiriliyor.

Blockchain Şeffaflık Enstitüsü Tether Raporu

Blockchain Şeffaflık Enstitüsü (BTI) uzun süredir devam eden bir öneri için kanıt elde etti. Buna göre Tether (USDT) kripto pazarlarını kasten sallamak için kullanılıyor. Bütün alım satım işlemlerinin % 64’ünde wash trading işleminin yapıldığı belirtildi. Bu işlem aynı kişinin sürekli olarak kar gözetmeksizin alım-satım yapması demek.

Blockchain Şeffaflık Enstitüsü tarafından yapılan son araştırmalar, önde gelen kripto para birimleri arasında gerçekleşen wash trading işlemiyle ilgili bazı endişe verici rakamlar belirledi.. BTI, her bir kripto için rapor edilen ve ayarlanan hacimler arasındaki eşitsizliği hesaplayarak, kripto borsaları tarafından “sahte” olan hacim miktarını tam olarak saptayabildi.

Pazarın dördüncü büyük kripto para birimi ve hacme göre en yüksek sabit para birimi olan Tether (USDT), listedeki en çok işlem gören varlıklardan biri olarak ortaya çıktı.  BTI’nin bulgularına göre, hacminin % 64’ünün wash trading yani sahte olduğuna inanılıyor.

Blockchain Şeffaflık Enstitüsü : Tether Kullanımının %64’ü Sahte Ticaret

Wash trading işlemiyle ilgili en son BTI raporu, veri paylaşımı ile işbirliği yapan 40 adet seçilmiş borsadan oluşuyor. BTI, 2019 yılında, wash trading işleminin bu pazarlar arasında % 35,7 oranında gerilediğini belirtti.

“Verilerimize göre, bu zaman zarfındaki en temiz borsalar Kraken, Poloniex, Coinbase ve Upbit olmaya devam ediyor. Öte yandan, OKEx ve Bibox gerçek Top-40 sıralamasında en yüksek wash trading işlemine sahip borsalara öncülük ediyor. Bu borsaların sahte hacimleri % 75’i geçmesine rağmen, yine de gerçek hacimleri (wash trading kaldırılmış) hala bunları Top-20’ye yerleştiriyor”

Wash trading, yapay olarak yüksek işlem hacimleri oluşturmak için tokenleri alıp geri satma uygulamasıdır. Bazı kripto borsaları, platformlarındaki etkinlik miktarını taklit etmek ve yeni müşteriler çekmek için bunu rutin olarak yapar. Tether (USDT), analistlerin potansiyel olarak sahte veya otomatik işlem aktivitesi belirtileri kaydettiği Binance ve OKEx üzerinde yoğunlaşıyor.

Tether Nerede Kullanılır? Diğer Detaylar

Tether coin, bilinenin aksine para birimi olarak Dolar değildir. Exchange borsalarında coin gibi kullanılmaktadır. Tether değerini 1 dolar bandında sabit tutmayı amaçlamaktadır. Yükseliş ve ya düşüş yaşamadığı için sabit bir biçimde 1 Dolar olarak durmaktadır. Örnek verecek olursak 1 USDT = 1 Dolar ($) eşdeğerdir mevcut hesabımız gerçek varlıklar tarafından desteklenir.

Zaman zaman ani düşüş ve yükselişler gerçekleşse de tekrar kendi çizgisinde 1 Dolar bandında değerini korumaktadır. Omni protokolü, açık kaynaklı şifrelemesine, verilip ve geri alınmasına olanak sağlayan blok zinciri arabirim yazılımıdır. Tether coin para birimini destekleyen tüm exchange borsalarında kullanılabilir. Tether, devletlerin uyum ve yönetmeliklere uyma, güven ve şeffaf çalışmayı temin eder.

ABD Doları (USD) $, Euro(EUR) € ve Japon yeni (¥) desteklemekte. Tether ‘’USDT’’ simgesi (₮), Borsalarda $₮, €₮, olarak gösterilmekte. Eğer Türk lirasına çevirmek istiyorsanız tekrar paranızı Yerli borsalara coin yollayıp dilediğiniz bankadan çekebilirsiniz.

Yüksek miktarlarda para transferlerinde Tether, sayesinde sabit kur sayesinde olası zararların önüne geçmiş olmaktadır. Ayrıcana Amerikan merkez bankası tarafından da desteklenmektedir. Borsalarda paranızı çekmek ve yatırmak için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.