Storj Coin Nedir? Storj Coin Yorum ve Grafiği

0

Depo ile anılan Storj Coin platformu kullanıcıların bilgilerini ve kripto varlıklarını muhafaza eden bir alan olarak geliştirilmiştir. Esasında kullanıcılar bu platformda sistem ağ üzerinde yer alan node denilen düğümlerde merkeziyetsiz bir şekilde saklanmaktadır.

Platformun kriptografik şifrelendirme sistemi ile de veriler tamamen güvenilir bir şekilde depolanmaktadır. 2014 yılının Aralık ayında bu platform ile ilgili geniş kapsamlı sistem içeriği yayınlanıp tanıtılmıştı.

Platform, belli bir merkeze bağlı olmadan tamamen Peer to Peer protokolü ile verileri işlemekte ve gizli olarak şifrelemeler yapılmakta, ayrıca kullanıcı verileri de o şekilde sistem üzerine depolanmakta olduğu belirtilmişti.

Fakat bu tanıtımın üzerinden tam olarak iki sene geçtikten sonra sistem ile alakalı yeni bir protokol ve bilgi güncellemesi yayınlandı. Bu yeni yayınlanan taslağa göre platform sistem aracılığıyla depo alanı için alıcı ve satıcı niteliğinde olan kişileri bir araya getirdi.

Buna göre depolama alanı olan bulut hesabı ihtiyacı olan ve bunun için de hard disk arayışında bulunan kişilere, platformda kayıtlı olarak bulut hesabıyla depolama satışı yapan diğer kullanıcılardan bu hizmeti satın alabileceklerdi. Tamamen herhangi bir merkeze bağlı olmadan ilerleyen tüm işlemleri sürdüren platform net olarak 2018 yılı içerisinde piyasaya giriş yaparak kullanıcılara sunuldu.

Platforma katılım sağlayabilmek için kullanıcıların sabit disk alanlarına ve iyi bir internet bağlantısına sahip olmaları gereklidir. Kullanıcılar sistem ağı üzerine katılım sağlayarak ağda bulunan node’ lar üzerinde çalışabilirler.

Platforma sistem üzerine depolama alanı sağlamak için katılım sağlayan ve bu konuda besleme yapan kullanıcılar ise verdikleri hizmet kapsamına göre ekstra Storj Coin elde edebilmektedir.

Storj Coin Kurucuları

2014 yılının Mayıs ayında Shawn Wilkinson tarafından geliştirilen platform aslında günümüzde hemen hemen her kişinin çokça ihtiyaç duyduğu bulut depolama hizmetlerini daha da kolay satın alabilmek ve ulaşılabilir kılmak için kripto sitemi ile entegre hale getirilmiştir.

Burada oluşturulan depolama alanlarının her biri blok zincir üzerine kayıtlı olarak işlerken, merkeze bağlı olmadan yönetilmesi kayıt edilen verilerin üçüncü şahıslar tarafından ulaşılabilir olmasına engel olmaktadır. Bu da platformu çok daha cazip hale getiren özelliklerinden bir tanesi olmuştur.

Platformun ana kurucusu olan Shawn Wilkinson yazılımcı olarak çalışmalarını sürdüren bir araştırmacıdır. 2014 yılının sonuna kadar platformu tek başına yürüten Shawn’ ın ekibine daha sonra John Quinn katıldı.

Kurucu ortağı Quinn ile 2014 yılının bitimine doğru platformun bazı çalışma protokol ve prensiplerinde güncelleme yapıldı. Şu anda hali hazırda platformun güncel sürümü olan V3 2019 yılı içerisinde yayınlanmış olup hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Platformun kurucu ortağı olan Quinn, girişimciliği yüksek olan bir kişi olmasının yanında son trend olan blok zincir ve teknolojileri ile yakından ilgilenmektedir. Storj Coin platformundan önce birçok alanda çalışmaları bulunan Quinn bankacılık alanında hizmet veren kuruluşlarda çalışmaktaydı. Daha sonra 2015 yılının Mayıs ayında Shawn ile yolları kesişerek bu platform üzerinde çalışmaya başladı.

Storj’ da şu anda temel olarak görev alan üç isimden bir diğeri de Ben Golub oldu ve Ben günümüzde bu platformda CEO olarak görev yapmaktadır. Shawn ve Quinn ise Storj’ un strateji ve yönetim alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Storjun Farkı Avantajları Nedir?

Platform aslında kripto sektöründe işletilen birçok sistem ve hizmetlerden farklı olarak çalışmaktadır. Storj kullanıcılarına depolama alanı konusunda kapsamlı olarak olanaklar sunmaktadır.

  • Diğer platformlardan farklı olarak sistem kullanıcılarına bulut hesabı üzerinde depolama alanı sunarken bu depolama sistemini tek bir cihaz üzerinden değil de yüzlerce cihaz ile sağlayabilmektedir.
  • Platformun herhangi bir merkeze bağlı olmadan çalışıyor olması da yine güvenilirliği açısından platformu daha avantalı kılan özelliklerden biri olmaktadır.
  • Platform üzerinde ekstradan Storj Coin kazanmak isteyen kullanıcıların birkaç terabayttan daha fazla depolama alanını platform üzerinde işleme sokması yeterli gelmektedir. Bu alana sahip kullanıcılar Tardigrade uygulamasını cihazlarına indirmeleri halinde platform ağı üzerinde node şeklinde işletilebilmektedir. Bu gibi girişimlerde önemli olan tek nokta ise kesintisiz, hızlı erişim sağlayan ve güçlü çekime sahip olan bir internet bağlantısıdır.
  • Platform ağı sayesinde kullanıcılar ihtiyaç duydukları depolama alanını bulut sistemlerine daha az miktarda ödeme yaparak ulaşım sağlayabilmektedir. Ağ sisteminde verimlilik arttıkça maliyette aynı oranda azalacaktır.

Storj Coin Güvenilir Mi?

Storj Coin firması, kullanıcıların datalarını meydana getirmek ve güvenilir bir şekilde ortam oluşturmak için node üzerine çalışan bilgisayar ya da cihazlar üzerine yüklenen Tardigrade adlı uygulamadan yardım almaktadır.

Her bir kullanıcı satın alacağı bulut depolama hizmetlerinde kendi cihazlarında anonim olarak bir düğüm gibi çalışmaktadır ve bu anonimlik kullanıcıların depolama yaptıkları satıcının bulut hesabında da her zaman daha güvenilir kalmalarını sağlamaktadır.

Sistemin Peer to Peer ve kriptografik olarak şifrelenmesi dosyaların ya da bilgilerin ana cihaza dağıtım öncesinde ve sonrasında her zaman şifreli olarak gözükmesini sağlamaktadır. Dosyaların sahip olduğu bu şifreleme ile siber saldırı ya da hack gibi istenmeyen durumların yaşanması daha da zor olmaktadır.

Platform ayrıca depolama alanı hizmeti sunan ve güvenliğini sağlayan yatırımcı pozisyonundaki kullanıcılarına PoW yani Proof of Work protokolü ile mining’ e benzer Storj Coin olarak kazanç elde etme sistemi sunmaktadır.  Bununla birlikte yine bu platformda hizmet satın alabilmek için kullanıcılar bu Coin’ i kullanmaktadır.

Güvenilirliğini artıran diğer bir sistemde platformda kullanıcıların bilgileri ya da dosyaları tek bir bulut hesabı üzerinde değil de rasgele şekilde olan hesaplarda muhafaza edilmektedir bu da kişilerin toplu veri kaybı yaşamalarının önüne geçen en büyük engeldir.

Storj (STORJ) Fiyatı, Grafikler, Piyasa Değeri

Storj Coin Yorum (Storj Coin Kaç Tl)

Storj Coin yorum olarak kısaca özetlersek; 26.04.2021 tarihinde bu Coin’ in değeri yaklaşık olarak % 9 oranında artış göstererek $1.89’ dır. Storj Coin kaç Tl sorusunun cevabı da 15.65 Tl’ dir.

Bu Coin’ in 24 saatlik trade hacmi $ $87,589,256 olup yaklaşık %10 oranında azalmıştır. Toplam arzı 424,999,998 olan Coin’ in 287,149,025’ i dolaşımdadır.

Storj Coin Nereden Alınır?

Storj Coin başta Binance olmak üzere 10’ dan fazla borsada listelenmektedir. Bu Coin’ i listelendiği herhangi bir borsadan satın alabilirsiniz. Binance aracılığıyla satın almak için ise borsaya kayıt olmalı ve ardında banka hesaplarınızdan itibari para yüklemesi yapmalısınız.

Storj coin USDT paritesini kullanarak bu Coin’ i Binance’ dan alabilirsiniz. Binance üzerinde STORJ/USDT ve STORJ/BTC pariteleri bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.