Steemit Nedir? Steemit’e Yatırım Yapmadan Kazanmak Mümkün mü? Steemit Kazandırır mı?

0

Steemit Nedir?

Steemit ( Nedir?), steem blockchain üzerine kurulmuş ve bu blockchain üzerinde işlem yapmayı sağlayan bir arayüzdür. Steemit INC şirketi tarafından piyasaya sürülmüş olan Steemit platformuna www.steemit.com adresi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Steemit üzerinden steem blockchain üzerine ulaşarak para kazanmanın mümkün olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak kazançların son 1 yıl içerisinde ciddi oranda düştüğünü belirtmek gerekiyor. Steemit INC CEO görevini üstlenen Ned Scott’ın bu konudaki payı oldukça fazla. Yanlış yönetim anlayışı ve piyasayı tedirgin hale getirecek yanlış hamleler sonucunda, yatırımcıların çoğu Steemit platformunda uzaklaştı ya da yatırımlarını azalttı.

Steemit’e Yatırım Yapmadan Kazanmak Mümkün mü?

Steemit platformuna yatırım yapma gibi bir zorunluluk bulunmamakla birlikte, yatırımcılığın doğası gereği yatırım yapılması halinde, aynı anda başlayan bir kişiye göre sistemde önde olunacağı söylenebilir. Ancak tüm olay yatırım ile bitmiyor. İşte sistemin mantıksal çıkmaza düştüğü noktalardan biri bu. Yatırımcılara yatırımın aslında çok büyük gereklilik olmadığı düşüncesinin aşılanmasına sebep olan ve gün geçtikçe daha çok gün yüzüne çıkan aksaklık bu noktada başlıyor.

Steemit platformunda eğer güçlü insanları, yani yatırım ya da tanınırlık ile sistemde steem power olarak geçen ve oylamada gelir geçişini etkileyen oranı yüksek olan hesapları tanıyorsanız sisteme yatırım yapmadan büyük bir çoğunluğun önüne geçebilirsiniz. Yani büyük yatırımcının ardından artık yatırım ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Ayrıca sahte hesaplara karşı herhangi bir önlem alınmadığından, kendi kendini ya da sahte hesaplarını oylama durumları sıkça rastlanmakta, bu durum da sistemi büyük bir çıkmazın içerisine sokmaktadır.

Kazancı çok büyük olanlar katlandıkça kazanmaya devam ediyor, ama sisteme yeni giren birisi çok çok düşük gelirlere, hatta yazdığı yazılara ve paylaşımlara ayırdığı süreye değmeyecek miktarlara tamah etmek durumunda kalıyor. Bu durum da Dünya’nın en büyük sosyal medyası olma hedefiyle piyasaya adım atan Steemit platformunun sosyal medyadaki emek- kazanç denkleminin tam aksine bir sistemle işleyiş göstermesinden dolayı zaman içerisinde kullanıcılarının büyük çoğunluğunu kaybetmesi ile sonuçlandı. Şu an whale yani balina adıyla anılan büyük hesap sahipleri ve onların desteklediği birkaç proje dışında başka bir şey kalmamış olan platformda, Ned Scott’a olan güvende gün geçtikçe azalmaktadır. Büyük hesap sahipleri de desteklemelerini çoğunlukla içeriye yaptığı yatırımların yeniden değer kazanabilmesi amacıyla yapmaktadır.

Steemit Kazandırır mı?

Steemit platformunun en büyük yükseliş yaptığı dönem Utopian adı verilen ve açık kaynak kodlu projelerinin çeşitli alanlarda desteklendiği zaman gerçekleşti. Açık kaynak kodlu projelerin tanıtımı, yeni dillere çevrilmesi ya da yeni açık kaynak kodlu projelerin geliştirilmesi gibi pek çok alanda kişileri destekleyen bir platform haline gelen Steemit, Utopian projesiyle 1 hafta içerisinde 1 dolarlardan 8- 9 dolar civarlarına ulaştı. Yeni program geliştiricileri ve çevirmenler sisteme katıldı.

Bu yeteneklerin hiçbirine sahip olmayan kullanıcılar bile sadece açık kaynak kodlu yazılımların yazılı ya da video ile tanıtımını yaparak çok ciddi gelirler sağlamaya başladı. O dönem çok ciddi paralar kazandıran projede Utopian projesine katılan bir konunun ortalama değeri 600 TL civarlarına ulaştı.

Sonuç olarak o dönemde zirveyi gören Steemit platformu ve beraberinde steem blok zinciri, Utopian projesinin zorlaştırılması ve çok çok küçük bir kesime hitap eder hale gelmesiyle iyi günlerini geride bırakmaya başladı. Ned Scott tarafından platform içerisinde bulunan şahsi yatırımın yavaş yavaş çekilmeye başlanması ile Steemit platformunun gerginliği ve yatırımcılara bu gerginliğin yansıması oldukça fazla oldu. Üzerine herhangi bir açıklama yapılmaması da bu sürecin devam etmesine sebep oldu. Ayrıca o büyük kazançların olduğu dönemden geçip çok ciddi düşük gelirlere gerileyen kullanıcılarda yavaş yavaş sistemden çıkmaya başladı.

Tüm bunların yanında SMT (Smart Media Token) adıyla duyurusu yapılan ama bir türlü hayata geçirilemeyen Ethereum blok zinciri üzerinden yeni token oluşturulmasına benzer şekilde işleyecek olan ve steem blockchain üzerinden yapılan işlem miktarını ciddi oranda arttıracağı düşünülen sistemin, tüm bu düşüşe rağmen hala bir adım olarak piyasadaki yerini bulmaması da Steemit INC Kuruluş aşamasında Teknoloji Direktörlüğü görevini üstlenen Dan Larimer olmadan Steemit INC’nin yeni bir geçişi başaramayacağını gösteren işaret olarak algılandı. Dan Larimer’in büyük bir kripto para olan EOS tarafından oluşturulacak VOICE projesinin Teknoloji Direktörlüğünü üstlenmesi ve her şeyi çok kısa zamanda yayına hazır hale getirmesi de bu savın destek görmesine sebep oldu.

Şu anki durumuyla Steemit platformu kazandırabilecek bir sistem olma özelliğine devam ediyor. Ancak ilk çıktığı ya da en büyük sıçramayı yaptığı zamanla kıyasla kazanç oranları yaklaşık 50’de 1 oranında düşmüş durumunda. Yine de kripto para piyasasında neler olabileceği bilinemediğinden, Şu an piyasada bulunan ve kripto paraya dayalı sosyal medyalar arasında en oturmuş sisteme sahip olanı denilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.