Altcoin Haberleri

Steem Coin (STEEM) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Steem Coin, Blockhain platformu olan bir Steemit coinidir.

] }

Steem Coin Nedir?

Steem Coin, Blockhain platformu olan bir Steemit coinidir. Yani kısacası bir kripto paradır. Günümüzdeki sosyal medya anlayışını, sürekli olarak gelişme gösteren ve aktif olan ekonomiyi meydana getiren Steemit platformu yeniden inşa etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda da Steemit kullanıcısı olan kişiler, üretmiş oldukları içerikler için ödüllendirilmektedir.

Steemit platformunda her yeni günde yeni bir Steem birimi üretilmektedir. Üretilen Steemler de kullanıcılarına sunulmaktadır. Steem sahibi olan kullanıcılar da bunları farklı kripto para borsasında dilediği gibi kullanabilmektedir. Bu Steem Coin, kullanıcıların platformdaki performanslarına yani; yorum yapma, beğenme gibi eylemlerine bağlı olarak kazanılmaktadır.

Steem Coin Nasıl Çalışır?

steem coin (steem) nedir? nasıl satın alınır? 1

Steemit.com web sitesi oldukça fazla sayıda aktif kullanıcıya sahiptir. Bu site Steem Blockhain’e bağlı sosyal medya platformları arasında yer almaktadır. Bu Blockhain kapsamındaki web sitelerindeki tüm veriler, sabit bir yerde kaydedilmektedir. Buralarda aktif olan kullanıcılar da, söz konusu platormlara sağladıkları katkılarla Steem token’leri kazanmaktadır.

Kripto para piyasasına yabancı fakat bu piyasa hakkında yeni bilgi sahibi olmaya başlayan kişiler, Steem coin nedir, Steem coin nasıl çalışır gibi sorulara cevap aramaktadır. Steemit’te çalışma tarzı Reddit ile benzerlik göstermektedir. Geniş bir web siteye ve içeriğe sahip olan Steemit’te kullanıcı olan kişiler, içerikleri reddedebilmekte ya da büyütebilmektedir.

steem coin (steem) nedir? nasıl satın alınır? 2

Steemit platformundaki farklılık; metin içeriklerinin Blockhain’e kaydolmasıdır. Böylelikle Blockhain kullanımıyla atılan postlar ve yorumlar, tokenler aracılığıyla ödüllendirilmektedir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki; Steemit’te Steem doları ve Steem olmak üzere iki farklı kripto para birimi mevcuttur. Bunların kazanılabilmesi için kullanıcılar, yazı içerikli postlar dışında multimedya içerikleri de paylaşabilmektedir.

Reddit ile Steemit’in çalışma tarzını benzer kılan durum; kullanıcıların yorumları ve de yazıları yükseltebilmesi yani upvote edebilmesidir. Yükseltilmiş olan yazarlar, Steem dolar ve Steem coin olarak kripto para ödülü alabilmektedir.

Steem Coin Nereden Satın Alınır?

steem coin (steem) nedir? nasıl satın alınır? 3

Steem Blockhain, dünyanı her yerinden dahil olabilen kullanıcıların oluşturmuş olduğu bir topluluk tarafından yönetilmektedir. Bu nedene bağlı olarak da Steem, kripto para dünyasının lideri konumunda olan Bitcoin ve de Ethereum’dan daha çok, daha hızlı işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip durumdadır. Bu durum nedeniyle de kullanıcıların dikkati Steemit platformuna çevrilmektedir.

Steem almak ise oldukça basittir. Bittrex ya da Binance ve benzeri gibi pek çok kripto para borsasından Steem’i alabilmek mümkündür. Üstelik bu platform sayesine oluşturulan içeriklerle para kazanmak mümkündür ve kullanıcıların işlem gerçekleştirirken de her hangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Steem Coin Fiyatı Ne Kadardır?

steem coin (steem) nedir? nasıl satın alınır? 4

Bilindiği üzere her kripto para gibi Steem coin fiyatı da günlük piyasaya göre değişime uğramaktadır. Tıpkı fiziki paralar gibi kripto paralar da dünya ekonomisinden, gelişmelerden ve benzeri gibi etkenlerden dolayı değişmektedir. Bu yazının hazırlandığı sırada 1 Steem fiyatı, 0.17 dolara denk gelmektedir. Bitcoin ile karşılaştırıldığında da 0.000014789070244129 BTC’ye denk gelmektedir.

Steem coin’in haftalık değişimine bakıldığında; %8.88, günlük değişimin %-3.98 ve saatlik değişimin de %-0.08 olduğu görülmektedir. Günümüzde toplam olarak piyasada mevcut 403.726. 050 Steem bulunmaktadır. Steem coin market hacmi sırası ise 128’dir. Steem’in son bir haftaya göre TL değişimine bakıldığında 1,324 TL olduğu görülmektedir. Bu fiyat, önceki haftada ise 1,2977 TL idi.

Steem Coin’e Dair Yorumlar

steem coin (steem) nedir? nasıl satın alınır? 5

Yapılan Steem coin yorum içeriklerine bakıldığı zaman; Steemit platformunun günden güne büyüme gösterdiği görülmektedir. Bu anlamda Steem, gelecek vaat eden kripto paralar arasındaki yerini korumaktadır. 2016 yılında yalnızca 2.000 kullanıcısı olan bu platformun 2018 yılındaki kullanıcı sayısı 1 milyon kişiyi geçmiştir. Bu büyüme de günümüzde devam etmektedir.

Kripto para sektörüne farklı bir bakış açısı getiren Steemit platformunda; edebiyat, sanat, oyun, fotoğraf ve daha pek çok alanda içerik üretici olan kişilere fırsatlar sunulmaya devam etmektedir. Steem kazanmak isteyen kişiler içerikleri sayesine işlemlerine devam etmektedir. Bu platformun nihai amacı; oluşturulan ağın gücünün kullanıcılarının elinde olmasıdır. Bu sebeple Steemit kullanıcıları faaliyetlerine hız kesmeden devam etmekte ve kazanmaktadır.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu