Bitcoin (BTC) Haberleri

Startup Casa, ölümden sonra bitcoin transferi kararını verdi

] }

Startup Casa, ölümden sonra bitcoin transferi kararını verdi. Tanıtımını ise bugün yanınladı. Casa, bitcoin‘leri sahiplerinin mirasçılarına transfer etmenizi sağlayan Casa Covenant hizmetini tanıttı. Servis çoklu imza ve kendi güvenlik protokolünü kullanıyor.

startup casa, ölümden sonra bitcoin transferi kararını verdi
startup casa, ölümden sonra bitcoin transferi kararını verdi

Öldüğüm zaman sahibi olduğum Bitcoin’lere Ne Olacak?

Bugüne kadar üç senaryo var:

Bitcoin’ler ölümünden sonra sonsuza dek kaybolur;

Özel anahtar ve talimatlar bir akrabaya veya başka bir sevilen kişiye devredilir ve bu durumda da uzlaşma riski çok arttı;

Özel anahtarların çoğu varislere para transfer etme prosedürüne sahip değildir.

Müşterinin Casa‘da bir Keymaster hesabı açması gerekiyor. Ölümden sonra, merhumun çoklu imzanın bir parçası olan bir donanım cihazındaki özel anahtarı miras yoluyla avukatının kontrolüne geçecek.

Aynı zamanda, Casa hem avukata hem de ölen kişinin ailesine, transfer sürecinin güvenliğini ve Bitcoin’lerin daha fazla depolanmasını sağlamak için gerekli eğitim tabanını sağlayacaktır.

Casa Covenant multisignature, 6 tuştan 3’ünü gerektirir – ek bir avukat anahtarı, Casa anahtarı ve bir kasa kutusu anahtarı.

Daha önce, Bitcoin miras sorunu zaten çözülmeye çalışılmıştı. 2015 yılında girişimci Andreas Antonopoulos, üçüncü anahtar çözüm şirketini kurdu. CEO’su Pamela Morgan, 2017 yılında Baltic Honeybadger konferansında bitcoin mirasına bir çözüm sundu.

Üçüncü Anahtar Çözüm kripto para birimi şirketlerine kriptografik anahtarların yönetimi için danışmanlık ve hizmetler sağlıyor. Üçüncü Anahtar Çözümü, özel anahtarların oluşturulması ve saklanması dahil, gelişmiş güvenlik hizmetleri sağlayarak şifreleme para birimi işine hizmet ediyor. Aynı zamanda, şirket halihazırda gizli ve yeni endüstri standartlarını göz önünde bulundurarak, çeşitli teknoloji platformlarına dayanan tarafsız bir servis sağlayıcı olarak piyasaya çıkmıştı.

Casa Covenant ise, yine benzer bir şekilde, bir kişinin ölümünden önce bu fonları çalma riskini en aza indirirken, belirlediğiniz kişilere bitcoin‘i güvenli bir şekilde aktarmanıza izin veren bir Bitcoin miras hizmeti ve protokolü oluşturdu.

Gökay Demirkıran

Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Gökay kripto paralar hakkında bilgilerini okuyucular ile paylaşmaktan zevk alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu