Sizce Doğru Kripto Para Cüzdanı Nasıl Seçilir ?

Sizce Doğru Kripto Para Cüzdanı Nasıl Seçilir

Hangi Cryptocurrency cüzdanının seçileceği konusunda kafanızın karışmasına izin vermeyin. Rehberimiz yeni başlayanlar için tasarlanmıştır ve sizin için en uygun ve en uygun cüzdanı bulmanızda yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Cryptocurrency Cüzdanlar nelerdir?

Bir kripto para birimi cüzdanı, dijital parayı saklamanıza, göndermenize ve almanıza olanak vermesi açısından fiziksel bir cüzdana çok benzer.

Bunu biraz daha ayrıntılı olarak tanımlamak için, özel ve açık anahtarlar depolayacak ve kullanıcıların dijital para gönderip almalarını sağlayacak ve dengeyi izleyecek blokajlarla etkileşime girecek bir yazılım programı.

Birçok kripto para birimi türü bir cüzdan kullanımını gerektirir, bu yüzden seçtiğiniz para birimi ve ihtiyaçları için doğru olanı bulmanız önemlidir.

Cüzdanlar nasıl çalışır?

Kripto paralı cüzdanlar, kripto paraları ile bir şey yapmak istediğinizde çok önemli olduğu göz önüne alındığında, bunların nasıl çalıştığını anlamanız çok önemlidir, bu yüzden bunları tam bir avantajla kullanabilirsiniz. Cüzdanları çevreleyen birçok yaygın yanlış anlama var. En büyük yanlış anlama, madeni paraların cüzdanda depolanmasıdır. Bunun yerine, cüzdanlar özel bir anahtarı saklamak için tasarlanmıştır – bu sizin ve cüzdanınız tarafından bilinen bir özel kod veya PIN gibi; Bu, bir genel anahtarın sahipliğini gösterir. Bu, para biriminize bağlı bir koddur. Hem özel hem de açık anahtarları sakladığı için, hem geleneksel olarak bir cüzdanla aynı şekilde hareket ederek, tüm işlemleri yerine getirirken hem para gönderip almanıza izin verir.

Özel ve genel anahtarlar, diğer işlemleri yaparken kullanıcının etkileşimleri ve dengeyi izlemesine izin veren bir takım bloklarla etkileşime girer. Bir kişi size paraları gönderdiğinde dijital para birimini imzalar; Ancak, bu parayı gerçekten harcayabilmek için, cüzdanınızda saklanan özel anahtarın, para biriminin atandığı ortak adresle eşleşmesi gerekir. Eğer bu eşleşme olursa, paranız fiziksel olarak değişmese de, bakiyeniz artacak ve gönderenler azalacaktır.

Onlar ne kadar güvenli?

Tüm Cryptocurrency cüzdanları güvenli olacak şekilde tasarlanmış olsa da; Güvenlik seviyesi cüzdandan cüzdanına farklılık gösterecektir. Sık kullandığınız tek bir cüzdanda gerçekte ihtiyacınız olandan daha fazla para tutmayarak kendi cüzdanınızın güvenliğine yardımcı olabilirsiniz. Bunun da ötesinde, ek koruma katmanları, cüzdanınızı şifrelemek ve iyi incelemeler ve öneriler içeren resmi bir cüzdan kullanmak için bir Google kimlik doğrulayıcısı kullanmanız önerilir. Çoklu imza işlemlerini de deneyebilirsiniz.

Çevrimiçi bir hesapta saklanan değerli bir şeyle olduğu gibi, hem cüzdanınızı hem de özel anahtarlarınızı yedeklemeniz önerilir. Bu, bir CD veya bir bellek çubuğu gibi en az bir basılı kopya içermelidir. Cüzdanınıza herhangi bir şey olursa ve yedeklenmemişse, anahtarları ve ona bağlı olan para birimini kaybedersiniz. Fiziksel cüzdanınıza yaptığınız gibi aynı kuralları uygulayın ve dijital kameranızda gerçek olandan daha fazla saklamaya çalışmayın. Her şey etkili yönetimdir.

Güvenlik seviyesi, ister masaüstü, ister mobil, ister çevrimiçi, ister kağıt ister donanım cüzdanı olsun, seçtiğiniz cüzdanın türüne de bağlı olacaktır (daha sonra makalede daha ayrıntılı olarak tartışacağız).

Herhangi bir çevrimiçi cüzdan şekli temelde açığa çıkar ve hackerlar tarafından kullanılabilir. Bu riski tamamen ortadan kaldırdıklarından, çevrimdışı cüzdanlar daha az risklidir. Çevrimiçi bir ağa bağlı değiller, yani güvenlik için üçüncü bir tarafa güvenmiyorlar. Bu, inanılmaz derecede etkili olduğu için çevrimiçi bir cüzdanı düşünmemelisiniz demek değildir. Sadece bir risk unsuru olduğunu ve bu riski nasıl azaltabileceğinizi anlamalısınız.

Yani, sadece açıklığa kavuşturmak için, çevrimiçi cüzdanınızı güvende tutabileceğiniz bazı kolay ve etkili yollar ve kripto para birimi fonlarınız güvende:

 • Güncel yazılımı kullandığınızdan emin olun
  • Bu, bilgisayar korsanlarının ve hırsızlıkların önlenmesine yardımcı olacak en yeni güvenlik özelliklerine sahip olmanızı sağlayacaktır. En güncel yazılımlara sahip olduğunuzda, hem cüzdanınızda hem de bilgisayarınızdaki veya cep telefonunuzdaki yazılımı düzenli olarak güncellemeyi unutmayın.
 • Cüzdanınızı yedekleyin
  • Bu, muhtemelen yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. M-cüzdanınıza ve büyük çoğunluğa yüksek güvenlikli bir ortamda tuttuğunuzdan emin olun ve içeriği birkaç kez yedekleyin, böylece her birinin kesilmesi veya çalınması durumunda kurtarılabilir.
 • Daha fazla güvenlik katmanı ekle
  • Temel olarak, eklediğiniz daha fazla güvenlik katmanı, cüzdanınız ne kadar güvende olacaktır. Uzun ve karmaşık şifreler ayarladığınızdan emin olun ve para çekerken m-cüzdan güvenliğinizi bir şifre gerektirecek şekilde ayarladığınızdan emin olun.
  • Araştırmanızı yapın ve sadece iyi bir itibara sahip olan cüzdanları kullanın ve iki faktörlü kimlik doğrulaması sunun.
  • Bir işlem yapılmadan önce başka bir kullanıcının iznini gerektiren, Armory veya Copay gibi bir multisig cüzdanı düşünün.

Farklı tipte cüzdanlar var mı?

Kısa bir cevapta evet. Kullanabileceğiniz bir dizi farklı cüzdan var, bu yüzden sizin için hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek için araştırmanızı yürütmeniz önemlidir. Farklı şekillerde çalışabilirler, bu yüzden tavsiye aldığınızdan ve sizin için en iyisini aldığınızdan emin olun.

Aşağıda listelenen hangileri sizin için en uygun olanları belirlemenize yardımcı olmak amacıyla farklı cüzdanların ana hatları listelenmiştir:

 • Masaüstü Cüzdanlar
  • Bunlar, bir PC veya dizüstü bilgisayara indirilen ve yüklenen ve yalnızca indirildikleri bilgisayardan erişilebilen cüzdanlardır.
  • Bu tür cüzdanlar en yüksek güvenlik düzeylerinden birini sunar; bununla birlikte, bilgisayarınız saldırıya uğradığında ya da virüs bulaştığında, bunun paranızın kaybedilmesine yol açabileceğini bilmek önemlidir.
 • İnternet üzerinden
  • Çevrimiçi cüzdanlar bulutta depolanır ve içinde bulunduğunuz herhangi bir yerdeki herhangi bir bilgi işlem cihazından erişilebilir. Farklı avantajları ve dezavantajları vardır – erişime daha elverişli olmaları, ama aynı zamanda da olmadıkları senin tarafından kontrol edildi. Bunun yerine, onları daha savunmasız hale getiren ve saldırıları ve hırsızlığı kesecekleri bir üçüncü taraf tarafından kontrol ediliyorlar.
 • seyyar
  • Mobil cüzdanlar kendiliğinden açıklayıcıdır ve telefonunuzda bir uygulama olarak çalışır. Bunlara her yerden erişebildiğiniz için harika. Ancak büyük bir cüzdan arıyorsanız, cep telefonundaki sınırlı alan nedeniyle masaüstü cüzdanlarından çok daha küçük olduklarından, bunlar çok iyi değildir.
 • Donanım
  • Donanım cüzdanları, özel anahtarlarınızı bir donanım aygıtında depolar. İşlemleri çevrimiçi hale getiriyorlar, ancak daha fazla güvenlik sağlayarak çevrimdışı depolanıyorlar. Birçok farklı arayüzle uyumludurlar ve bir dizi farklı para birimini destekleyecektir; Ancak, kullanmaya karar verdiğiniz donanım cüzdanına bağlıdır.
  • Donanım cüzdanları, kullanıcıların cihazlarına internete bağlı herhangi bir bilgisayara bağlayabilmeleri ve kendi benzersiz PIN’lerini girebilmeleri ve daha sonra para gönderebilmeleri için işlemlerini çok kolaylaştırmaktır.
  • Onlar kolayca işlem yapmak için izin verir, ancak tüm paranızı çevrimdışı tutmak, hack ve riskleri şansını azaltmak gibi çok popüler bir seçimdir.
  • Birçok kişi, bu seçeneği düzenli erişim gerektirmeyen uzun vadeli birikimlerini saklamak için de seçmektedir.
 • kâğıt
  • Kağıt cüzdanlar, kullanımı çok kolay olduğu ve büyük bir güvenlik ve koruma seviyesi sağladığı için çok popüler bir seçimdir. Kağıt cüzdan terimi genellikle iki şey anlamına gelir. Bunlardan biri, hem genel hem de özel anahtarlarınızın fiziksel çıktısıdır, ikincisi ise daha sonra basılabilen anahtar çiftini güvenli bir şekilde oluşturmak için kullanılan yazılım parçasıdır.
  • Kağıt cüzdanlar, kullanılabilecek daha basit kripto para birimli cüzdanlar arasındadır ve işlemler, yazılım cüzdanından kağıt cüzdanınızda gösterilen genel adrese para transferi ile tamamlanır. Para çekmek ya da para harcamak istiyorsanız bunun tam tersi gerçekleşmelidir.
  • Kâğıt cüzdanlarla bir avantaj, anahtarlarınızdan birinin fiziksel olarak çıkıp onları çalmak için fiziksel olarak evinize girmesi gerektiğidir. Bilgisayar korsanları tarafından çalınamaz veya bozulmazlar.
 • Web Cüzdanları
  • Web cüzdanları, anahtarınızı sunucuya kaydederek, sadece giriş yapıp madeni paralarınıza erişmenizi sağlar. Bunlara herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz; Bununla birlikte, bir şirkete madeni paralarınıza bakmak ve onları sizin adınıza güvenli tutmak için güveniyorsunuz.
 • Çoklu Sig Cüzdanları
  • Bir çoklu Sig cüzdanı tam olarak göründüğü gibi. Bir işlemin gönderilmeden önce imzalanması için iki kişi gerekir. Ortak banka hesabı gibi.
  • Birçok kişi, ekstra güvence seviyesi gerektirdiğinden, tasarruflarını güvence altına almak için çoklu imza cüzdanlarını kullanmayı tercih eder.
 • Beyin Cüzdanı
  • Beyin cüzdanları kağıt cüzdanlara benzer bir kavramdır, bunun yerine bir sonraki seviyeye taşırlar. Özel anahtarın veya ona nasıl erişileceğinin bir kaydı yoktur. Hepsi kendi beyninizde saklanır.
  • Kriptografik programlar, özel anahtarınızı bir paroladan oluşturmak için kullanılır; bu, daha sonra özel anahtarınızın herhangi bir yerde elektronik veya yazılı bir kaydını bırakmadan bir cüzdan programına almak için özel anahtarınızı yeniden oluşturmak için kullanılır.

Hangisini seçeceğimi nasıl bilebilirim?

En iyi cryptocurrency cüzdanını sizin için seçmenize yardımcı olması için yukarıdaki bilgileri kullanmalısınız. Günün sonunda, aradığınız şeye ve kullandığınız kripto para birimine bağlı olarak kişisel bir seçimdir.

Bununla birlikte, bir cüzdanı seçmeden önce kendinize bir takım sorular sormalısınız; gibi:

 • Bu cüzdanda her türlü erişiminiz var mı yoksa daha büyük bir yatırım için mi kullanılacak?
 • Kaç para birimini kullanıyor olacaksınız?
 • Cüzdanınıza gitmek için ihtiyacınız olacak mı yoksa sadece evde mi kullanacaksınız?

Bu soruların cevaplarını bilmek, sizin için en iyi cüzdanı eşleştirmenize yardımcı olacaktır; Bununla birlikte, aklınızda olmanız gereken ve aklınızın her zaman arkasında olması gereken belirli şeyler var; gibi:

 • Güvenlik
  • Paranızı güvende tutmak kesinlikle çok önemlidir ve gözden kaçırılmaması gereken bir şey değildir. Bazı cüzdanlar diğerlerinden daha güvenlidir, bu yüzden bundan önce bolca araştırma yapmış olmanız önemlidir. Seçtiğiniz cüzdanın ne tür bir kimlik doğrulaması var? Web sitesi güvenli mi? Cüzdanın hangi itibarı var? Seçtiğiniz cüzdan hakkında işlem yapmadan önce yapabileceğiniz her şeyi bildiğinizden emin olun.
 • anonimlik
  • Bazı cüzdanlar tam anonimlik sunacaktır, bu yüzden sizin için önemli olan bir şey varsa, bunu seçtiğiniz m-cüzdanı sağlamalısınız.
 • Kullanıcı deneyimi
  • M-cüzdanın ne kadar kolay kullanılacağı konusunda diğer müşteriler tarafından yazılmış yorumları okuyun. Basit olanı ve kurulumu çok fazla gerektirmeyen birini seçin. Cep telefonunuzu cüzdanınıza erişmek için daha fazla kullanacağınızı biliyorsanız, bu amaç için tasarlanan bir ürünü kullanmayı düşünün.
 • itibar
  • Son olarak, cüzdanın itibarını düşünün ve harika incelemeler olduğuna emin olmadığınız sürece birini seçmeyin. Ziyaret edebileceğiniz ve arkadaşlarınızın cüzdan hakkında neler söylediğini görebileceğiniz pek çok forum var. Bu, sahip olabileceğiniz soruları sormanız ve onların cüzdanıyla olan bireysel deneyimlerini sormanız için de büyük bir fırsat.

Comments (No)

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status