SEC Başkanı: Ethereum Menkul Kıymet Değil

Bir süredir gündemi meşgul eden konulardan bir tanesi de sorusuydu. ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton yaptığı açıklamada Ethereum’un bir menkul kıymet olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyerek bu konu üzerine yapılan analizi onayladı.

Başlangıçta yasal olmayan bir menkul kıymet arzı ile satıldılar. Ancak Ethereum başta olmak üzere diğer ademi merkeziyetçi kripto paraların menkul kıymet olmadığını bu konu üzerindeki personel analizini onaylayarak kabul etmiş oldu. Geçtiğimiz yıl da aynı şekilde SEC Kurumsal Finans Direktörü William Hinman da bir açıklama yapmıştı. Dünyanın en büyük ikinci kripto parası konumunda bulunan Ethereum’un menkul kıymet özelliği taşımadığını söylemişti.

Özellikle Açıklama Beklendi

Ethereum menkul kıymet olmadığı ile ilgili olarak Clayton’ın görüşlerini paylaşmasının sebebi ise Kongre Üyesi Ted Budd’ın Hinman ile aynı fikirde olup olmadığını öğrenmek için bir açıklama yapmasını istemesi. Bunun üzerine Clayton ise yaptığı açıklama herhangi bir kripto para ismi söylemedi. Genel bir şekilde konuşarak hiçbir kripto paranın menkul kıymet olarak değerlendirilemeyeceği üzerinde durdu ve bu konuda yapılmış olan analizi de kabul ettiğini açıkladı.

Clayton, bundan önce yaptığı açıklamalarda da kripto paraları birer menkul kıymet olarak görmediklerini belirtmişti. Aralarında Ethereum da olmak üzer tüm kripto paralara oldukça şüpheci yaklaşmıştı. Clayton’un bu açıklamalarından sonra ortaya çeşitli souçlar çıktı. Bunlardan en önemlisi kripto paralarla ilgili olarak her geçen gün yasal düzenlemelerin arttığı ve ortaya daha net sonuçlar çıktığı. Kripto paraların en başından beri maruz kaldığı şüpheci yaklaşımlar bu konu üzerine yatırım ya da çalışma yapacak kurumların da konuya olan yaklaşımlarının çok da pozitif olmadığını göstermekteydi.

Bu açıklamalar her geçen gün bir sis bulutunun arkasında bulunan kripto paraların maruz kaldıkları sisi de dağıtması açısından önemli. Yasaların her geçen gün çizgilerinin belirli bir hale gelmesi ileride kripto paraların geleceği için de son derece önemli. Kripto paraları belli bir yasa çerçevesine oturttuğunuzda bu durumun sektörün içinde bulunan çalışan ya da yatırımcıları olumlu mu yoksa olumsuz yönde mi etkileyeceği de şu an için bilinmiyor.

OneCoin kurucularının tutuklanması ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Avrupa Ülkelerinden Teknoloji Bağımsızlığı Düzenlenmesi başlıklı makalemizde Abd, bitcoin ve cumartesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın