Rusya’nın Milyar Dolarlık Bitcoin Alacağı İddiası ?

Rus hükümeti, Donald Trump hükümetinin getirdiği tek taraflı ekonomik yaptırımların ekonomisini daha fazla etkilemesine izin vermekte isteksiz ve bu mevcut diplomatik savaşta Amerikan gücüyle mücadele etmek için güçlü bir önlem düşünüyor olabilir.

Vladislav Ginko

Moskova’nın Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi’nde öğretim görevlisi olan Vladislav Ginko’ya göre, Rus hükümeti Bitcoins’te 470 milyar dolar edinmeyi rezervlerinin bir kısmını fiat’tan kripto para birimlerine çevirmenin bir yolu olarak görebilir.

Saygın iktisatçı, böyle bir planın büyüklüğü göz önüne alındığında aşamalı bir yürütme yapılacağını belirtmekle birlikte, onaylanmamasına rağmen, tahminleri yılın bu çeyreğinde Putin’in yönetiminin en az 10 milyar dolar satın almakla ilgileneceğini gösteriyor .

Kriptoda Bir Sonraki Büyük Şey

Kripto para birimlerinin diğer finansal piyasalara kıyasla düşük olması sorunu üzerine Chris Burniske’ye cevap veren bir tweette Ginko, kapitalizasyonun artmasına katkıda bulunabilecek faktörlerden birinin belirteçlerin devletler tarafından edinilmesi olduğunu belirtti. Bu tweet’te, Rus hükümetinin bu yılın ilk çeyreğinde en az 10 milyar dolar yatırım yapmasını beklediğini söyledi.

Rusya: Bir Siyasi Savaş Kazanmak İçin Kriptoyu Kullanmak?

Avustralya’daki “ Micky ” haber portalı tarafından yayınlanan bir raporda Ginko, “kripto karşıtı” olarak bilinmesine rağmen, Rus hükümetinin diplomatik baskı nedeniyle kripto para biriminin kullanımındaki konumunu yeniden değerlendirebileceğini belirtti.

“ABD yaptırımları yalnızca Bitcoin kullanımıyla hafifletilebilir. ABD yaptırımları nedeniyle, Rusya’nın seçkinleri ABD varlıklarını ve ABD dolarını terk etmek ve büyük ölçüde Bitcoin’lere yatırım yapmak zorunda kalıyor… Rusya merkez bankası 466 milyar dolarlık rezervi elinde tutuyor ve bunu yapmak için sınırlı fırsatlar olması durumunda çeşitlendirmek zorunda. ).”

Rusya’nın “kripto karşıtı” imajından dolayı ne düşünebilecek olsa da, Ginko’nun açıklamaları, doların etkisini azaltmak için alternatifler aradığını söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son konuşmaları dikkate alındığında daha fazla güvenilirlik seviyesine sahip:

“Dolardan uzaklaşmak gibi bir hedefimiz yok; bizden uzaklaşan dolar… 
Çünkü dolar ile iş yapmak söz konusu olduğunda istikrarsızlık var, bir arzuyu doğuruyor – ve tüm dünyada oluyor – alternatif rezerv para birimleri bulmak ve dolardan bağımsız bir finansal sistem oluşturmak .”

Ginko, Rus siyasetçilerin kripto para birimleri kullanımı konusundaki söylemlerinde olası bir değişiklik yaptı. Cumhurbaşkanı, Rusya’nın varsayımsal bir ilk adım atmasından sonra, diğer ülkelerin şüphesiz ki davayı izleyeceğini belirtti.

“Rusya Hükümeti şifreli paralara karşı değil; Rusya Devlet Başkanı, FinTech’in benimsenmesini Rusya ekonomisinin hayatta kalması için kilit bir faktör olarak ortaya koyuyor… 
Diğer ülkelerin bunu yapmaya başlayacağı zaman (gelecekte) ve Rusya’nın aşırı satılan Bitcoin’e yatırım yapma şansının yüksek olduğunu düşünüyorum. ”

Şimdiye kadar Rus hükümeti, Max Keizer, Michael Nye ve Mati Greenspan gibi kripto ayetinin önde gelen kişilikleri tarafından alkışlanan ve dağıtılan bu ifadeleri resmi olarak onaylamamıştır.

Comments (No)

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status