Bitcoin (BTC) Haberleri

Rusya’dan Dijital Para Hamlesi, Dijital Ruble Kuruluyor

Rusya Merkez Bankası tarafından bankanın 2023 yılı planları açıklandı. 2023 yılında dijital ruble birimini piyasaya sokmaya hazırlanan Rusya bu konuda çalışmaların devam ettiğinden bahsetti.

] }

Rusya Merkez Bankası tarafından bankanın 2023 yılı planları açıklandı. 2023 yılında dijital ruble birimini piyasaya sokmaya hazırlanan Rusya bu konuda çalışmaların devam ettiğinden bahsetti. Özellikle son dönemlerde tüm dünya genelinde dijital para birimlerine önemli bir ilgi oluşunca Rusya da bu duruma kayıtsız kalmadı.

Merkez bankası tarafından çıkarılacak olan dijital para birimi ile döneme uyum göstermeyi hedefleyen Rusya, bu kapsamda finansal sistemlerini de modernize etmek istiyor. Ayrıca ödemeleri hızlandırmak, diğer kripto birimlerinden gelmesi olası olan muhtemel tehditlere yönelik de karşı koyabilmek amacıyla dijital para birimlerine yönelik çalışmalarına hız verdi. Ayrıca Rusya’nın dijital para birim çalışmalarına hız vermesinin bir diğer nedeni de Batı’nın yaptırımları karşısında kendi para biriminin küresel hale gelmesini sağlamak.

Rusya’nın Dijital Para Projesi Detayları

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama kapsamında 2023 yılında herhangi bir aksilik çıkmaması halinde dijital para biriminin hayata geçirilmesi amaçlandığı belirtildi. Dijital ruble adımıyla birlikte ortaya çıkacak olan olası bir likidite sorunun da telafi edilmeye hazır olunduğu aktarıldı. 2020 yılında ilk kez gündeme gelen dijital rublenin pilot kullanımının 2022 yılında yapılması bekleniyor.

Pilot çalışma kapsamında sadece banka işlemlerine yer verilecek. Banka işlemleri sonrasında ise vergi ve bütçe ödemeleri şeklinde diğer işlemler de test edilecek. Her şeyin yolunda gitmesi halinde dijital ruble 2023 yılında aktif şekilde kullanılmaya başlanacak.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu