Rusya’da İllegal Madencilik Yapan Kişiler Tutuklandı

Son güncelleme: 25 Haziran 2019 02:30 pm

Rusya’da yasa dışı bir halde kripto para madencilik faaliyeti yürüten iki fert güvenlik güçlerince yakalandı.
İçişleri Bakanlığı sözcüsü Irina Volk, terkedilmiş bir kauçuk fabrikasında kurulan kripto para madencilik çiftliğiyle bağlantısı olduğu öne sürülen iki ferdin gözaltına alındığını açıkladı. Rus medyasına göre polis ekipleri ek olarak Orenburg kentinde kripto para madenciliği için kullanılan 6.000’den fazla aygıtı da ele geçirildi.

Madencilik çiftliği hakkında söylentiler Mart ayı adım atarında çıkmaya başlasa da Rus güvenlik güçleri bu mevzuda herhangi bir soruşturma başlatmadı. Madyada çıkan haberlere nazaran madencilik çiftliğinde bugüne dek toplamda 60 milyon ruble, yaklaşık 1 milyon dolar değerinde, elektrik enerjisi tüketildi.

Fakat bu Rusya’nın başından geçen ilk yasa dışı madencilik faaliyeti değil. Daha önce Nükleer tabanca Araştırma Enstütüsünde çalışan birçok bilim adamı tesise ilişkin süper bilgisayarları kullanarak kripto para madenciliği yaptıkları iddiasıyla tutuklanmıştı.

Normal olarak böylesine yasa dışı madencilik faaliyetleri bir tek Rusya’da gerçekleşmiyor elbet. Geçtiğimiz aylarda Avustralya’daki bir meteoroloji bürosunun çalışanlamış olurının ofise ait süper bilgisayarları kullanarak madencilik yaptıkları tespit edilmiş ve gözaltına alınmışlardı. New York’ta da benzer bir vaziyet meydana gelmiş ofise ait cihazlarla madencilik faaliyeti yürüten zanlı gözaltına alınmıştı.

Kaynak: Coindesk

Yorumlar

  1. Avatar Kaycee Monticello Nis 13, 2018
  2. Avatar Blanca Villnave Nis 13, 2018

Cevap bırakın