] }
Ripple Yorum

Ripple Yorum: Önemli Gelişmeler

Bir süredir durgun şekilde seyreden XRP birdenbire bir hareketlenme içine girdi. Bu hareketlenme bir yükseliş olarak algılanmasın. Sadece hiçbir şey yapmayan şirket aniden ve peş peşe bazı girişimler ile adından söz ettirmeye başladı. Peki, bu girişimler neler? XRP’nin bu girişimleri XRP Mart ayı analizi içinde de olumlu anlamda yer bulacak.

JP Morgan Devreye Giriyor

XRP’nin Mart ayındaki fiyatını etkileyebilecek iki tane yeni gelişme bulunuyor. Birkaç gün önce JP Morgan XRP’ye rakip olacak yeni bir coin çıkaracağını duyurdu. XRP’deki hareketlenme de zaten bu haberin hemen peşi sıra başladı. Yatırımcıların aylardır beklediği gelişmelerden bir tanesi olan XRP’nin Coinbase üzerinde listelenmesi de çok gariptir ki JP Morgan’ın bu açıklamaları sonucunda gerçekleşti. Bu da insanların aklına neden bu kadar süre beklenildiği sorusunu getiriyor.

XRP Mart Ayı Analizi
XRP Mart Ayı Analizi

Bütün bunlar olurken bir diğer konu ise JP Morgan’ın ilerleyen zamanlarda XRP’ye bir saldırı başlatması ihtimali. Geçtiğimiz günlerde Forbes sitesinde yayınlanan bir makale de bunun üzerinde duruldu. Makalenin ise JP Morgan tarafına yakın bir isim tarafından yazıldığı olayın ciddiyetini arttırıyor. Bu saldırı çok yakın zamanda beklenmiyor ancak bilindiği gibi JP Morgan 2015 ve 2017 yıllarında hedeflerine ulaşmak için ellerinden geleni yapmış ve birkaç paraya bu şekilde saldırılar düzenlemişlerdi. JP Morgan’ın bu sefer gözüne XRP’yi kestirdiği konuşulmaya başlandı. Hatırlanacağı gibi JP Morgan Bitcoin’i bile manipüle etmekten kaçınmamıştı. Buna karşın pek çok kişi de JP Morgan’ın henüz XRP, Ripple ayarındaki şirketlere bulaşmasına ihtimal vermiyor.

XRP Mart Ayı Analizi
XRP Mart Ayı Analizi

Ay Ortalarında Sürekli Yükseliş Trendi

XRP Mart ayı analizi içinde en çok göze çarpan olay XRP’nin Şubat ayının ortalarından itibaren yükselişe geçtikten sonra Mart ayının ilk 5 gününe gelindiğinde yeniden Şubat ayının ortalarındaki seviyelere geri dönmesi. Bu durumda da şu anda bir düşüş trendi içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yükselen piyasa da kazanmak yerine XRP’nin az ama öz yükseliş trendlerinde al sat mantığıyla kazanılması mümkün.  Geçmiş grafiklere bakıldığında da XRP’in Mart ortalarından itibaren yeniden yükselişe geçebileceği zaten öngörülebilir. Ancak bu yükselişin ne kadar devam edebileceği de biliniyor. Mart ayının son haftasından itibaren yeniden düşüş eğilimine girmesi olası.

Blockchain şirketi Ripple ‘a karşı dava açtığı davadaki davacı olan Bradley Sostack, davayı ertelediğini ve Brad Gralinghouse tarafından yönetilen kripto devinin menkul kıymetler yasalarını hiçe saydığını iddia ediyor.

Sostack, Ripple’nin kendi tokeni olan XRP’nin güvenlik sorunu olduğunu söylemeye devam ediyor. Bu nedenle, Ripple , Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘na (SEC) kaydolmadan kendi kripto parasını halka satmaya başlayarak kanunu ihlal etti. XRP tokeninin amortismanı nedeniyle büyük oranda kayıp yaşayan bir grup yatırımcı, XRP’nin yasa dışı durumunu kanıtlamak için 2018 yazında bir dava açmışlardı.

Ripple, 2016 yılı itibariyle sona eren üç yıl sürecek olan bir tazminat davası açarak, süregelen lanetli davayı mahkemeden atmaya çalıştı. Ancak, herşeye rağmen Sostack’a göre, Ripple’ın sorumluluğu reddetmiyor. Söz konusu harekette, San Francisco merkezli şirket, bir güvenlik sorunu olup olmadığına dair anahtar soruyu cevaplamaktan kaçındı ve XRP’nin Ripple’ın bir yatırım aracı olmadığını belirtti.

Ripple’da XRP satın almak bir yatırım değildir; Ripple ve XRP alıcıları arasında ortak bir girişim yoktur; Ripple’ın XRP sahiplerinin kar elde etmesine yardım edeceğine dair hiçbir söz yoktu; ve XRP cüzdanının merkezi bulunmuyor”

Ripple, 2019’un üçüncü çeyreğinde XRP satışlarında önemli bir düşüş bildirdi.

Ripple, XRP Satışlarında Önemli Bir Düşüş Bildirdi
Ripple, XRP Satışlarında Önemli Bir Düşüş Bildirdi

Ripple, 2019’un üçüncü çeyreğinde yapılan çalışmalar hakkında topluma rapor verdi. Şirketin resmi web sitesinde yayınlanan bir belgeye göre, XRP satışları incelenen dönemde neredeyse üç katına çıkarak 66,2 milyon dolara ulaştı. Bu rakam, çeyrek önce belirlenen rekordan %74 daha düşüktür (251.5 milyon dolar).

Raporda, şirketin XRP madeni parasıyla ilgili operasyonlarda benzeri görülmemiş bir şeffaflık sağlamayı amaçladığı ve sektöre uyması gerektiğini belirtti. Bu adımlar, güven oluşturmaya ve sektördeki çıtayı yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Rapora göre, XRP’nin fiyatı üçüncü çeyrekte %35,4 oranında azalırken, dijital varlıkların toplam piyasa değeri aynı dönemde %30,4 azaldı. XRP işlem hacmi %53 oranında azalarak 39,1 milyar dolardan 18,2 milyar dolara geriledi. Üç aylık dönemde 3 milyar XRP şartlı emanetten muaf tutulurken, 2,3 milyar ı yeni emanet sözleşmelerine dahil edildi.

Rapor, XRP’nin küresel hesaplamalar için ideal olduğunu, çünkü belirteç diğer dijital varlıklara göre daha hızlı, daha ucuz ve çok daha ölçeklenebilir olduğunu” belirtir. BTC ile karşılaştırıldığında, Ripple aşağıdaki XRP avantajları ön plana çıkıyor.

Ripple XRP’nin BTC’ye Göre Avantajları

Hız: 3.80 saniye (XRP) ile 9.2 dakika (BTC);

TPS: 1500 (XRP) vs 7 (BTC);

Komisyon: $0.0003 (XRP) vs$ 0.758 (BTC).

Ripple, XRP hakkında FUD ve dezenformasyonun yayılmasına odaklandı. Raporda belirtildiği gibi, İnternet, fiyat manipülasyonu hakkında mantıksız bilgi sağlayan “botlar” ile dolduruldu.

Ripple’ye göre, bunun üzerinde olmamız ve teknolojiyi mevcut sorunları çözme fırsatı olarak görmemiz gerekiyor, bir din olarak değil.

Sonuç olarak, şirket Ripple’in XRP’de sorumlu ve şeffaf bir katılımcı olarak yanlış bilgileri ve FUD’u ortadan kaldırmak için aktif adımlar atmaya devam etme niyetini açıkladı.

Görünüşe göre 100 milyon XRP ’nin şirketin eski CTO’su Jed McCaleb tarafından piyasaya sürülmesini bekliyoruz. 26 milyon dolardan fazla bir değere sahip olan 100 Milyon XRP cüzdanına yeni taşındı.

McCaleb’in XRP tokenlerini neredeyse iki yıldır piyasaya sürdüğü kitlesel bir sır değil. Wall Street Journal, Eylül 2018’de bile, McCaleb’in her gün yaklaşık 40.000 XRP sattığını, bunun 2018’in sonuna kadar hızlanan bir eğilimde olduğunu bildirdi. McCaleb ve çocuklarının aslında 7.3 milyar XRP’ye sahip olduğu öngörülüyor.

Her ne kadar kitlesel satış 2019’un çoğunda azalsa da, McCaleb için tekrar gündeme gelebilir. Eski CTO, cüzdanına 100.000.000 XRP (26.3 milyon dolar) aldı. Balina Uyarısı yapan @whale_alert) bugün erken saatlerde bu transfer hakkında bilgi verdi.

blank

McCaleb’in bu fonlarla tam olarak ne yaptığı belli değil. Ancak kitlesel satışının bir sonucu olarak on milyonlarca dolar tahakkuk etti. Ayrıca CTO, Ripple’e doğrudan rakip olan Stellar Lumens’in kurucusu. Bazıları onu sabotajla suçluyor ama motivasyonu büyük oranda açgözlülük gibi görünüyor, görünüşe göre sınır tanımıyor. 

@Crypto_Bitlord’ın kısaca söylediği gibi:

100 milyon XRP’nin piyasaya çıkmasını bekleyeceğimiz tarih henüz belli değil. Ancak olacağından emin olabiliriz. Bu, XRP sahiplerini kesinlikle endişelendirmeli, kripto para biriminin piyasa değeri ile girdiği ilk 10 dan en kötü performansı gösterdiğini düşünüyor.

Şimdilik durum korkunç gözüküyor ve McCaleb’in son transferi herhangi bir endişe yaratmayacak. Akıllı yatırımcılar, XRP‘nin kilit destek seviyelerinin altına düşmesi durumunda kesinlikle stop loss ayarlamaya başlamalıdır. Ancak bilinen bir gerçek var ki bu tarz aynı zamanda balina olan bu şahıslar tek hareketleriyle kripto paraların gidişarını değiştirip karlarına kar ekliyorlar.

Ripple teknik analizi Ripple’ın geçen hafta başından piyasaların genel durumu ile örtüşen bir hareket sergilediğini söylemekle başlayabilir. 0.309 dolar seviyesinden 0.333 dolar seviyelerine kadar yükseliş gösterse de haftayı 0.314 dolardan kapattı. Bu harekete bakıldığında Ripple’ın haftayı %1.6’lık bir değer artışı ile kapattığını görmek mümkün.

Bir önceki haftadan itibaren yükselişe geçen Ripple 0.283 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Hafta ortasında ise talep azaldı ve yatay bir hareket gözlemlenmeye başlandı. Bu yatay hareket hafta sonuna kadar devam etti. XRP/BTC paritesinde destek işe yaramıyor. Genel anlamda Ripple da Bitcoin’in yükselişi karşısında sessiz kalmakta. Ancak piyasanın geneline bakıldığında tüm altcoinlerin Bitcoin’in yükselişi karşısında bir şey yapamadıklarını görmek mümkün.

Ripple teknik analizi
Ripple teknik analizi

Bitcoin’e Karşı Değer Kaybediyor

Ripple teknik analizi yaparken geriye dönük bakıldığında yaklaşık olarak 5 aydır Ripple’ın Bitcoin karşısında ciddi bir değer kaybettiğini görüyoruz. Ancak Bitcoin’in bu hareketi sayesinde XRP/USD fiyatı yatay bir seviyede hareket etmekte. BTC’nin düşmesi başta Ripple olmak üzere hemen hemen tüm altcoinler üzerinde oldukça büyük olumsuz etkiler yaratabilirdi. Bu bakımdan şu anda kimse şikayetçi olarak ortaya çıkmıyor. Şu an için XRP’nin dolar paritesinde yatay olarak seyrettiğini söylemek mümkün. Aynı şekilde BTC paritesinde de bir düşüş trendi gösteriyor. BTC paritesindeki desteklerin aşağı kırılmış olduğunu gözlemlemek mümkün. Bütün bu gelişmelere bakıldığında yakın zaman içinde yeniden yukarı doğru bir hareketlenme görülebilir.

Ripple teknik analizi
Ripple teknik analizi

Bitcoin’in son dönemlerdeki artışı Ripple’ın Bitcoin karşısında değer kazanmasına yol açsa da, dolar karşısında stabil bir şekilde yatay bir harekette ilerlemesine sebep olmakta. Bu durum şu an için yatırımcıların da Ripple konusunda rahat davranmalarına sebep oluyor. Bitcoin’in olası bir sıçrayışı Ripple’ın bir süreliğine de olsa yararına olabilir.

Kripto para piyasalarındaki genel durumu anlattığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Sema Taş

Uludağ Üniversitesi mezunu olan ve uzun bir süredir kripto paralar üzerine analiz ve haberler hakkında analizler ile ilgilenen Sema, kointimes'a katkı sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.