Ripple (XRP) Haberleri

Ripple (XRP) Yorum: ripple 100 dolar olur mu

Son zamanlarda en çok merak edilen konularında başında ripple 100 dolar olur mu sorusudur. ripple 100 dolar olur mu kesin bilinmez ama kripto para piyasaları 1 trilyon dolara ulaşırsa 20 doları aşabilmesi muhtemel.

] }

son zamanlarda en çok merak edilen konularında başında ripple 100 dolar olur mu sorusudur. ripple 100 dolar olur mu kesin bilinmez ama kripto para piyasaları 1 trilyon dolara ulaşırsa 20 doları aşabilmesi muhtemel.

Ripple ile ilgili önemli gelişmeler

 

Brad Garlinghouse 300’ün üzerinde iş ortağı bulunan ve her gün hedefine adım adım ilerleyen  Ripple firmasının bu yükselişini bankalarla yapmış olduğu anlaşmalara indirgemesi  bardağı taşırdı.

Bilindiği üzere bankalar ve büyük firmalar için uluslararası ödemeleri aşırı derece kolaylaştıran bir yapıya sahip bir coin olan Ripple, yaptığı yeni anlaşmalarla  gündemdeki popülerliği devam ettiren  şirketin meşhur CEO’su Garlinghouse’un kripto paraların daha tanınır ve yaygınlaşmasını bankalara borçlu olduğunu açıklaması sosyal medyada büyük bir tepki ile karşılanmasına neden oldu.

Konuy ile alakalı açıklamada bulunan önemli bir  kripto para  kurumu olan  Weiss Crypto Ratings (WCR), Garlinghouse’un açıklamasının  aksine bankalara ihtiyaçın olmadığını önemle  vurguladı. WCR, kripto paraların ulusal paraların ilerleyen süreçte yerini alacağı  ve bankalara ihtiyaç olmayacağını, bununla beraber Garlinghouse’un da açıklamış olduğu gibi regülasyonların mevcut çok önemli olduğunu onaylamış bulunmaktadır.

CFTC ve SEC, farklı kripto para birimlerinin durumunu açıklığa kavuşturmak için işbirliği yapıyor. Ancak XRP ‘deki durum hala belirsiz.

XRP durumu belirsiz olarak sınıflandırıldı. ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Heath Tarbert bu açıklamayı yaptı. Bunu, farklı kripto para birimlerinin durumunu açıklamaya çalıştığı bir röportaj sırasında yaptı ve şöyle devam etti:

“Net değil. Bizi izlemeye devam edin. Sorunun bir kısmı SEC [Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu] ile paylaştığımız yargı yetkimizdir. Eğer bu bir güvenlikse, kendi yetki alanına girer. Eğer bu bir meta ise bizim yetki alanımıza girer.”

Ayrıca, CFTC ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) farklı kripto para birimlerinin durumunu belirlemek için birlikte çalıştıklarını belirtti. Heath, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların durumu hakkında onlara meta olarak atıfta bulundu.

Öte yandan XRP hala bu kimliğe meydan okuyor. Para, global olarak para transferlerini kolaylaştırmak için Ripple tarafından sağlanan RippleNet’te kullanılıyor. Aynı zamanda bir değer deposu olarak da kullanılmıştır. Bu tür ikili kullanım senaryosu, yatırımcıların kafasını bir süredir karıştırmaktadır.

Bu durum ayrıca sorunlara da yol açtı. 2018’de Ripple Labs Inc., hoşnutsuz yatırımcılar tarafından dava ile suçlandı. Yatırımcılar Ripple ve yöneticilerinin Menkul Kıymetler yasalarını çiğnediğini iddia ediyorlar. Dava hala devam ediyor. Ripple yöneticileri sürekli olarak herhangi bir yanlış yaptıklarını reddediyorlar.

Twitter artık en son kripto para haberlerinin döndüğü önemli mecralardan bir tanesi haline geldi. Öyle ki kripto paralar hakkında paylaşılan 2 satırlık bir mesaj bile ortalığı yerinden oynatmaya yetebiliyor. Bu tweetlerde bir tanesi de dün atıldı ve bir anda insanların odak noktası haline geldi. Söz konusu tweeti atan ise sadece 200 takipçisi olan Hlnoooo isimli kullanıcı. Atılan tweette Ripple CTO’su XRP sattı mesajı vardı.

Hlnoooo isimli kullanıcı tarafından atılan bu tweette Ripple CTO’su David Schwartz’ın arka arkaya XRP sattığından bahsedilmesi bir anda Ripple yatırımcıları tarafından üzerinde durulan önemli bir tweet haline geldi. Bunun sebebi ise Schwartz’ın bu davranışının XRP için bir ayı sinyali anlamına gelmesiydi. Aynı zamanda tweete atan kişi insanları olumsuz senaryolara karşı uyararak herkesin ellerindeki XRP’leri satmalarına yönelik teşviklerde bulundu.

ripple cto'su xrp sattı ortalık karıştı
ripple cto’su xrp sattı ortalık karıştı

Schwartz’dan Açıklama Gecikmedi

Bütün bu gelişmelerden sonra Schwartz tarafından bir açıklama yapılması bekleniyordu. Zira ellerinde XRP bulunan önemli bir kesim sadece 200 takipçisi bulunan bir kullanıcının attığı tweet ile ayağa kalkmıştı. Bu durum kripto para dünyasında daha önce sıklıkla görülen bir durum değil. Çok geçmeden Schwartz’dan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Ripple CTO’su yaptığı açıklamada XRP sattığını doğruladı ancak bunun tamamen bir strateji olduğunun da altını çizdi. Schwartz tarafından yapılan bu açıklama ortama biraz su serpti. Önemli bir kesim açıklamayı tatmin edici buldular. Uzmanlar ise ilerleyen günlerde piyasanın düzeltme yapma ihtimalinin yüksek olduğunu ve böyle bir şey olması durumunda Ripple’ın da düşebileceğini söylediler.

Küçük bir Twitter hesabının dahi insanları harekete geçireceğini bu son gelişmelerden sonra bir kez daha gördük. Ancak hesaplar ne kadar küçük olursa olsun insanların kazanacakları ya da kaybedecekleri paralar yüksek olunca atılan tweetler beklenmedik şekilde büyük etkiler yaratabiliyor.

Bitcoin ile Amazon üzerinden alışveriş ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

BitPay, XRP’nin ticari işlem ve sınır ötesi ödeme platformuna tanıtıldığını duyurdu.

Tercih Edilen Para Birimi ile İşlem Yapma

Ekim 2019’da, Ripple tarafından XRP defteri teknolojisinin benimsenmesini teşvik etmek için başlatılan bir girişim olan Xpring, BitPay ile XRP‘yi yerel olarak desteklemek için tasarlanmış bir ortaklık açıkladı. Şimdi, firma bir blog yazısında BitPay’in XRP’yi platformuna tamamen entegre ettiğini açıkladı. Bu belirtecin dahil edilmesi, binlerce küresel işletmenin ve tüketicinin Atlanta merkezli ödeme ağ geçidi aracılığıyla XRP’yi ödemesini ve güvenli bir şekilde kabul etmesini sağlayacaktır.

BitPay CMO’su Bill Zielke: “XRP’nin eklenmesi ile şirket, tüketicilerin kendi seçtikleri para biriminde işlem yapma yeteneğini artırmaya ve satıcılara gerçek dünyayı benimseme niyetinde olan sadık XRP kullanıcılarına yeni bir olanak sunuyor.”

Aynı çizgide, Xpring Kıdemli Başkan Yardımcısı Ethan Beard, XRP için tam desteğin sağlanmasının bu tokenin faydasını artıracağını doğruladı.

BitPay, dijital varlıkların kullanımı için yeni ve pratik fırsatlar sunuyor. Herkesin parayı uygulamalarına entegre etmesini kolaylaştırmak için bu ilerlemeyi geliştirmeyi umuyoruz. BitPay ile ortaklığımızı daha da geliştirmekten ve XRP’nin hem tüccarlara hem de tüketicilere fayda sağlayan günlük satın alımlarda kullanılmasını sağlamaktan heyecan duyuyoruz ”dedi.

XRP ve Ripple’ın bir projesi olan ve Japonya’nın önde gelen bankalarının dahil olduğu MoneyTap projesi Japon Resona Bank ‘ın bu projeden ayrılacağını açıklamasıyla bir sarsıntı yaşadı. Bankadan yapılan resmî açıklamada Ripple tabanlı blockchain uygulaması olan MoneyTap projesinden 13 Mayıs 2019 tarihinde çekilecekleri duyuruldu.

Japonya’nın en büyük beşinci bankası olarak bilinen Resona Bank bu projeye Ekim 2018 tarihinde katılmıştı. Bu bankayla birlikte SBI Sumishin Net Bank ve Suruga Bank da aynı tarihlerde projeye dahil olmuşlardı. MoneyTap hizmeti Ripple’ın Blockchain çözümü olan xCurrent kullanıyor. MoneyTap’ın en büyük özelliği Japonya içerisindeki bankalarda yapılan para transferlerinin saniyeler içerisinde gerçekleşmesini sağlamak. Bu projenin hazırlık aşamasında Ripple ve SBI Holding ortaklaşa bir çalışma gerçekleştirdiler.

ripple (xrp) yorum: ripple 100 dolar olur mu 1

Bir Sebebi Yok

Herkes bu ayrılığın neden gerçekleştiğini merak ederken yapılan resmî açıklama içerisinde herhangi bir sebebe yer verilmedi. Bununla birlikte yapılan açıklamada Resona Bank’ın bundan böyle müşterilerine sunacağı hizmetleri daha da geliştirmek istemelerinin vurgusu yapıldı. Bir başka deyişle banka kendi bünyesinde bazı yatırımlar yapacakmış gibi görünüyor. Elbette bu yatırımların kripto para mı yoksa gerçek para tabanlı bir yatırım olup olmayacağı önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. MoneyTap projesi yakın bir tarihte Japonya’nın 13 bankasından oldukça yüksek bir yatırım almıştı. Bununla birlikte adı belirtilmeyen bir finansa kurumundan da yine belirtilmeyen bir oranda yatırım aldı. Projeye üzerinde çalışan firmalardan bir tanesi olan SBI Holdings ödemeleri yerine getirebilmek için Japon finansal denetleyicisi olan FSA’dan da gereken lisanları almıştı. Bu lisans sayesinde de elektronik ödeme yapılabilmesinin önü açılmıştı.

Bu haber XRP’nin 13 Nisan’ın ilk günlerinden itibaren azda olsa inişli çıkışlı bir hareket yaşamasına sebep olabilir.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu