Ripple Suçlamalarla Karşı Karşıya

Ripple yapılan suçlamaları kabul etmedi aynı zamanda karşı dava açacağını da belirtti.

Ripple bu aralar kendisine karşı açılmış davalarla uğraşıyor. Üstelik bir grup yatırımcıda rippleyi şikayet etmiş. Yapılan şikayetlerde XRP’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) rehberliğinde kayıt dışı bir menkul kıymet olduğu söyleniyor. Fakat rapora göre Ripple bu davanın iptali için karşı dava açmış.

Ripple’nin avukatları yatırımcıların yaptığı suçlamaları kabul etmiyor. Ripple davacının ilk teklifini yapmasıyla birlikte üç yıl boyunca karşı dava açamayacağını söyledi ve ilk teklif yapıldığında XRP’yi satın aldığını “makul bir şekilde kanıt gösteremediğini ” iddia etti.

Ripple Suçlamalarla Karşı Karşıya

Ripple Suçlamalarla Karşı Karşıya

Bununla birlikte bu şuçlamalar veya Ripple’nin karşı davası XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığıyla ilgili sorulara cevap vermiyor. Fakat yapılan açıklamalarda XRP’nin menkul değer olmadığı için yatırım sözleşmesi sayılmayacağını söyledi ayrıca şunlarıda ekledi :

“ XRP satın almak demek Ripple’ye yatırım anlamına gelmiyor. Ripple ve XRP arasında ortaklık yoktur. Ripple’nin XRP li yatırımcılara yardım ettiğine dair kanıt yoktur ve XRP merkezsizdir. Federal ve eyalet yasalarına göre yatırımcılar XRP’nin menkul değer olduğunu söylüyor ve sanıkların gerekli kayıtları yaptırmadan XRP’yi sattıklarını iddia ediyor.”

Genel olarak kanı şu yönde, Ripple XRP fiyatlarını kontrol ediyor ayrıca manüplasyon uyguluyor. Fakat geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bunun mümkün olamayacağını söylüyor. Garlinghouse’ a göre Ripple XRP fiyatını balinaların Bitcoin’i kontrol ettiğinden daha fazla kontrol etmiyor. Ayrıca CEO, hiç kimsenin bu varlıkların fiyatını kontrol edebileceğini düşünmüyor.

Bir önceki yazımız olan Clayton’dan Bitcoin İçin En Önemli Şart Ne ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok

Cevap bırakın