Petro’ya Yabancı Yatırımcı Desteği

Venezuela’nın kripto para düzenleyicisinin beyanına göre Venezuela’nın üreteceği “Petro” adlı ulusal kripto para Türkiye, Katar, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa gibi bölgelerden yatırımcı çekeceği öngürülmektedir.

Dünyada Kaç Tane Kripto Para Var?

Cep Telefonundan Kripto Para Borsalarına Girmek Ne Kadar Güvenli?

Çin, Kripto Para Birimlerini Düzenlemekten Vazgeçti mi ?

Ülkelerin Kripto Paraya Bakışı: Kullananlar ve Reddedenler

Venezuela başkanı Nicolas Maduro, ülkede üretilecek olan  “Petro” adlı kripto paranın ABD gibi gelişmiş  ülkelerin Venezuela’ya uyguladığı ekonomik yaptırımların etkisini azaltacağını umuyor. Petro’nun ilk satışı 20 Şubat’ta gerçekleşmesi bekleniyor.

Venezuela ekonomik açıdan çok güçlü bir ülke olmaması  bazı kesimlerin Petro konusunda  şüphe duyuyorlar. Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı, Petro’nun Venezuela’ya uygulanan ekonomik yaptırımları ihlal edebileceği yönünde de uyarıda bulunmuştu.

Venezuela’nın Kripto Para Başkomiseri olan Carlos Vargas, Caracas’ta gerçekleşen toplantıda şöyle konuştu:

“Salı günü, sürecin başlangıcına yönelik bazı duyurular yapılacak.

Avrupalılar ve Amerikalıların yanında Türkiye, Katar ve Orta Doğu’nun diğer kesimlerinden de çok fazla yatırımcı olacağı kesin. 

Vargas yaptığı bu yorumun altında yatan detaylar hakkında pek fazla konuşmadı.

Bu yorum bir kenara, Venezuela hükûmeti Petro hakkında dahi hala daha bazı detayları paylaşmadı. Sürecin nasıl işleyeceğine dair hala net çizgiler çizilmemiş olsa da hükûmet için çalışan bazı danışmanlar, üretilecek Petro’ların %38.4’ünün %60’a varan bir indirimle özel bir süreç dahilinde satılmasını öneriyorlar.

Venezuela’daki enflasyon oranı dört haneli sayılara ulaşmış durumda ve ülkede yemek, ilaç konusunda da bazı sıkıntılar yaşanıyor. Venezuela’daki pek çok kişinin Bitcoin tercih etme sebebi de aslında bu.

Maduro, Venezuela’nın ABD tarafından desteklenen muhalif politikacılarla “ekonomik bir savaşta” olduğunu söylüyor.

Kaynak: hurriyetdailynews

İLGİLİ HABER:  BtcTürk'ten Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Yorum Yok

Cevap bırakın

] }