Petrol Vadeli İşlemleri ciddi oranda Düşüyor

Ham petrol vadeli işlemlerinde Cuma günü, koronavirüsün yayılması ve küresel ekonomi ve enerji talebi üzerindeki etkisi petrol fiyatlarına ağırlık verdiğinden endişden kaynaklı cuma gününü düşüş ile karşıladı.Yatırımcılar, aylık istihdam verilerini görmezden gelmelerine rağmen OPEC‘in petrol üretim kesintileri konusundaki kararını bekliyorlardı.

OPEC’in Perşembe günü ortak teknik komitesi günde 600.000 varil’lik bir kesim yapılmasını önermişti, ancak Rusya piyasayı analiz etmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyacağını ve önümüzdeki hafta daha derin kesintilerdeki konumunu netleştireceğini belirtti.

Batı Teksas Mart ayı ham petrol vadeli işlem sözleşmeleri varil başına 0,63 $ veya yaklaşık% 1,2 düşüşle 50,32 $ seviyesinden kapandı.

WTI ham vadeli işlemleri haftada yaklaşık % 2.4 oranında değer kaybetti. Ardından, petrol vadeli işlemleri beş hafta boyunca zarar gördü. Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan veriler, Aralık ayında 147.000 işin revize edilmesinden sonra ABD’de istihdamın Ocak ayında 225.000 iş arttığını gösterdi.

Ekonomistler, istihdamın bir önceki ay için bildirilen 145.000 işin eklenmesine kıyasla 160.000 iş artmasını bekliyordu.

Veriler, beklenenden daha güçlü bir iş büyümesine rağmen, Aralık ayında% 3,5 olan işsizlik oranı Ocak ayında% 3,6’ya yükseldi. Ekonomistler istihdam oranının değişmeden kalmasını bekliyordu.

Baker Hughes’un açıkladığı rapora göre, ABD şirketlerin haftada 1 petrol üretim  kulesi ekleyerek toplam sayıyı 676’ya çıkardı. Geçen yıl aynı haftada, petrol kulesi sayısı 854’te kaldı.

 

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın