Küresel ısınmadan kaynaklı,Petrol talebi düşüşe geçti

Dünya ihtiyaçlarına bakılmaksızın yeni bir petrol üretimi dalgası geliyor. Küresel ısınmaya bağlı olarak değişen iklim ile ilgili kaygıların artması akabinde gelişen petrol talebi azalması  ile birlikte  ham petrol baskısı başlayacaktır.

Baskı en büyük  üretici ülkelerinden gelmemekte,orta ölçek kategorisinde yer alan  Brezilya, Kanada, Norveç ve Guyana gibi ülkelerden gelmektedir.Petrol ile çok tanınmayan veya üretimi son yıllarda azalmakta  olan ülkeler.

Yeni yeni oluşan arz, Suudi Arabistan’ın en büyük  petrol üreticisi olan Aramco‘nun, dünyanın şimdiye kadarki en büyük ilk hisse senedi olabileceğini hafta sonu olan toplantıda anlatılacağı öngörülmektedir.

İLGİLİ:  Borsa rekor kırdıktan sonrası günü düşüşle tamamladı

Dört ülke bir araya gelecek , 2020 yılında tahmini günde yaklaşık bir milyon varil akabinde 2021’de tahmini  ek olarak bir milyon , şu an üretilen  80 milyon varil ham petrol üretiminin üzerine çıkması hedeflenmektedir. Üretimde yaşanacak  bu artış, küresel emisyonları azaltma çabalarıyla birlikte, düşünülen gerçeklelirse petrol fiyatlarını ciddi biçimde düşecektir.

Fiyat düşüşü gelirini petrole bağlayan ülkeler için negatif sonuç doğuracaktır.

Yorum Yok

Cevap bırakın