Bitcoin Haberleri

Bitcoin Yorumu: Peter Schiff Bitcoin Asla 50.000 Dolar Olamayacak Dedi

] }

Bitcoin ile ilgili hiçbir şey yapmak istemeyen bir adam olarak, ekonomist ve Avrupa Pasifik Başkenti CEO’su Peter Schiff, kripto para birimi hakkındaki görüşlerini paylaşma fırsatını asla kaçırmaz. Son tahmini? “Bitcoin asla 50 bin dolara olamayacak.” Bu yorumu Schiff bugün Twitter’da yaptı. Schiff, finans dünyasında özür dilemeyen ve geri adım atmayan ve karlı yatırımlar yapan biri olarak tanınıyor. 2008’de ABD’nin konut balonu ve bunun ardından ortaya çıkan finansal krizleri doğru bir şekilde tahmin etmişti.

Daha yakın bir tarihte, Schiff, Morgan Creek Digital‘in kurucusu ve Bitcoin boğası Anthony Pompliano gibi kripto ünlüleri ile rekabet etmeye başladı.

Schiff, “Şimdi ise yeni bir  Twitter tartışması, düşmanı Pomp’a atıfta bulunmasıyla başladı:“ Squawk Box sunucusu Joe Kernen’in Bitcoin’i lanse ettiği sırada Anthony Pompliano ile olan aşk festivalini izledik” şeklinde bir tweet attı. “2008 mali krizinden önce, CNBC’ye davet edildiğimde Joe, altın alma tavsiyemi eleştirdi. Joe o zaman altının düşeceği konusunda yanlıştı ve şimdi de Bitcoin’in yükseleceği konusunda yanlış.” dedi.

Bitcoin Asla 50.000 Dolar Olamayacak
Peter Schiff : Bitcoin Asla 50.000 Dolar Olamayacak

Hiçbir yorum yapmadan, Kernen bir bağlantıyla buna cevap verdi. Schiff’in tahmin ettiği altının 2014 yılına kadar 5.000 $ ‘a ulaşacağı bir CNBC hikayesi. Aslında, altın, 100 yıl içinde dahi bu fiyata ulaşamaz. Aynı şekilde kendi başına vahşi tahminlerde bulunmaktan hoşlanan Fundstrat kurucu üyesi Tom Lee, daha sonra ekonominin gerçekte ne kazandığını belirten Schiff’in altına bakış açısıyla alay etti.

Lee, şaşırtıcı bir şekilde üsteledi. “İlk önce 50.000 $ BTC’yi 5.000 altın yerine satın alırdım” dedi.

Schiff geçmişte bu tür bahislerde bulunmaya istekli değildi, ancak bu Bitcoin’e sadık olanların altın tarafındakileri bir Bitcoin inananına dönüştürmeye çalışmalarını engellemedi. Schiff’e göre Bitcoin 12.000 ABD dolarını dahi geçmekte zorluk çekti. Sektördeki gelişmelere ve yükseliş görünümlerine rağmen, Schiff gibi kıyametçi ve şüpheciler için hala çok şey var.

Bitcoin fiyatı son iki ayda neredeyse 20 kez 10.000 $ ‘ı aştı. Ancak bazı analistler bu haftanın BTC’yi beşli rakamların altında gördüğümüz son zaman olabileceğini düşünüyorlar.

Temmuz ayının başından bu yana BTC / USD’yi takip eden Skew Markets olarak bilinen analiz oluşumu 10.000 doların 19 defa görüldüğünü belirtti.

Bitcoin Fiyatı Temmuz’dan Bu Yana 19 Defa 10.000 Dolara Vurdu
Bitcoin Fiyatı Temmuz’dan Bu Yana 19 Defa 10.000 Dolara Vurdu

Dev BitMEX türevlerini temel alarak kullanan grafik, Bitcoin’in 2019’da piyasa duyarlılığını belirleyen davranışların altını çiziyor. 10.000 $ ‘ın üzerinde Bitcoin ticareti yükseliş hissiyatı yaratırken, aşağıdaki düşüşler hızlı bir şekilde düşüş eğilimine girmiştir. Bu fenomen, geçtiğimiz hafta olduğu gibi göze çarpıyordu; 9.350 dolara yapılan bir seyahatin ardından 9.600 dolara çıkarak istikrara kavuşma öncesi daha büyük düşüş çağrıları yükseliyordu.

Tersine dönen inançlarını dile getirenler ciddi eleştirilere maruz kaldılar. Global Makro Yatırımcı kurucusu Raoul Pal, 2 Eylül’de tweet attı. “Bitcoin topluluğunda hiç bu kadar çok yorum yapmadım.” Pal, daha önce Bitcoin’in kısa vadeli fiyat performansının “yüksek başarı olasılığı” olan bir kama oluşturduğunu tahmin etmişti.

BTC’nin 10K’nın Altına Tekrar İneceği Yorumları

Ancak Pazartesi günü, diğerleri de iyimserliğine katıldı. Yatırım şirketi DTAP Capital Advisors’ın kurucusu Dan Tapeiro, Bitcoin’in bir satın alma fırsatı sunduğunu söyle ve teknik bir veriye dikkat çekti.

“Bugün, ilk Demark satın alımı 19 Ağustos’’tan bu yana 9. sinyalini veriyor. Önceki sinyalde 6 ay boyunca % 400 ralli oldu. Bu ise yılın sadece ikinci sinyali. 9300 gibi düşük görünen bu düzeltme aslında işe yaradı ”diye özetledi.

Diğer bir Twitter kullanıcısı PlanB de Salı günü devreye girdi; mevcut Bitcoin madenciliğinin zorluğu yüzünden yeni bir boğa koşusunun başlamak üzere olduğunu belirtti.

Tam bitcoine sahip olmak gerçekten çok önemli. Kripto para sektöründe belki de en önde gelen isim olan Bitcoin, oldukça önemli bir ilerlemeye sahip şu sıralarda. 1 bütün Bitcoin’e sahip olmak gerçekten önemli ve dikkat edilmesi gereken bir aşama sağlıyor bizlere.

Pek çok Bitcoin sahibi, bu konuyla ilgili farklı açıklamalarda bulunarak gündemle ilgili önerilerini, tavsiyelerini ve güncel bilgilerini anlatmaya devam ediyorlar.

Tam Bitcoin Büyük Öneme Sahip
Tam Bitcoin Büyük Öneme Sahip

Dünyanın en zenginleri olarak baktığımız zaman, Bitcoin sahibi olmanın ne demek olduğunu çok daha net anlıyoruz. Dünya üzerinde toplam bitcoin arzı 21 Milyon kadar olduğunu düşünürsek, elinde şu an 1 adet bitcoini bulunan kişiler dünyanın en zengin 1000 insanından 3ü arasında yer alıyor.

Yakın gelecekte bitcoine ulaşmak isteyen insan sayısı artınca 1 Bitcoin için de önemli bir yükseliş olacak diyebiliriz. Ödemeler ve diğer bütün seçenekler de haliyle bu durumlarla çıkıyor karşımıza. Geleneksel yaklaşımlar, genellikle kişilerin düşüncelerini bizlere sunduğu için, kendimizle ilgili de pek çok noktayı ön plana çıkarabiliyoruz. Bütün yaklaşımları kendi içinde değerlendirmek ve ön plana çıkarmak için, sizler de bu aşamaları rahatlıkla organize edebilir ve yenileyebilirsiniz.

Analizciler tarafından uzun süredir 11.000 dolara çıkması beklenen Bitcoin 6 Eylül öğleden sonra bu sınıra çok yaklaştı. Artık tahminler de farklı bir boyut kazanarak 12.000 dolar üzerinden yapılmaya başlandı.

Bitcoin yaklaşık 2 hafta öncesine kadar oldukça durağan bir şekilde hareket ediyordu. Özellikle borsalarda işlem yapılması bu dönemde oldukça yavaşladı. Çünkü insanlar lider kripto paranın yönü hakkında bilgi sahibi değillerdi. Ancak bu durağanlık bir anda bozuldu ve kripto para 9.600 dolar seviyelerinden bir kaç saat içinde 10.400 dolar seviyelerine kadar çıktı. Bu geri dönüş yeniden insanların ilgisini Bitcoin’e çekti. Bitcoin’in duraklama döneminde ilk 10 Altcoin de durdu. Bu durum zaten artık insanlar tarafından da kanıksanmış durumda. 

blank
Bitcoin 11.000 Dolar Sınırına Dayandı

Bitcoin’in pazar hakimiyeti de geçtiğimiz birkaç haftada %70 oranını gördü. Bu durum insanların lider kripto paraya olan ilgilerinin de bir göstergesi. Bununla birlikte uzmanlar şu noktada Altcoinlere çok da fazla yatırım yapılmaması yönünde insanları uyarıyorlar. Pek çok uzman Altcoinler üzerinden kar edilmesinin tek koşulunun Bitcoin’in doygunluğa ulaşması ve artık karlı bir yatırım aracı olmaktan çıkması ile mümkün olacağını söylüyorlar. O zamana kadar kar getirmesi şüpheli ve Bitcoin’in gölgesinde olmaya devam edecekler.

Bitcoin’in Sıradaki Hedefi

11.000 dolar direnci kırılırsa bir sonraki hedefin 11.500 olduğu öngörülüyor. Bu hedef gerçekçi görünse de lider kripto paranın son zamanlarda direnç noktalarına çok fazla takılmadan çıkıp indiği görülmekte. Bu da tahmin yapma konusunda insanları zor duruma sokan bir durum. Yine pek çok kişi ya yıl sonuna doğru ya da 2020’ın ilk çeyreğinde lider kripto paradan 20.000 dolara kadar bir yükseliş beklemekte. Ancak dünyadaki potansiyel gelişmeleri de unutmamak gerekiyor zira Bitcoin bu gelişmelerden çok fazla etkilenecek kadar hassas.

Son günlerde çok fazla harekete sahip olmayan volatilite tekrardan  kendisini gösteriyor. haftaya toparlanma eğilimiyle başlayan Bitcoin fiyatı dün 10.900 dolar bandına kadar ulaştı. Ancak akabinde yaklaşık 1 saat içinde 500 dolarlık bir dump gerçekleşti.

Mantıken bu düşüş yatırımcıların ve analistlerin bir çoğunu şaşırttı. Sebebi yatırımcılar 10.300 dolardan 10.900 dolara kadar yükselen Bitcoin’in bir sonraki boğa  trendine gireceği düşünülüyordu.

Son 2 aydır sürekli 9600 ile 12 000 dolar arasında olan  Bitcoin fiyatının sıradaki  aksiyonu ile  ilgili bilgiler düşünenler  yatırımcılar bulunmaktadır.

Bitcoin Düşüş Yaşayabilir

Ünlü analizici ve yatırımcı   Jack’e göre, Bitcoin fiyatı Kasım ayının ilk haftalarında  7.400 dolar seviyelerine kadar gerileyecek. Jacke göre Kasım sonlarında yada akabinde  Aralık ayını başında fiyat yeniden 10.000 doları aşacağını belirtti.

blank

Bitcoin ack@BTC_JackSparrow    

I think this is the most likely scenario for $BTC

Bleed our way to 7.4K in a falling wedge bottom in early November

From there we push in to breakout and throttle full force, making our way back above $10K late November or in December and set course for near ATH towards halving

Resmi Twitter'da görüntüle

ek olarak   Jack’in analizi Bitcoin fiyatının bir düşüş yaşayacağını gösteren tek açıklamada değildir.Bir çok yatırımcı ve analizci bitcoin dump süreçleri yaşayacağını belirtti.Aslında düzeltme yapması bitcoinin daha sağlam yükselmesini sağlamaktadır.

Son zaman sürecinde  BitMEX kripto  para borsasındaki Bitcoin piyasasındaki açık pozisyonlarda önemli bir artış olduğunu gösteriyor. Önceki zamanlarda böyle bir durum olduğunda  Bitcoin fiyatı 9.000 dolar bandına  kadar bir düşüş  yaşamıştı.

Mevcut verilere göre  senaryo tekrarı olursa bir geri çekilme  yaşanabilir.

Temeller Hala Güçlü

Teknik göstergeler ve piyasa verileri her ne kadar bir geri çekilmenin belirtilerini veriyor olsa da temellerin hala güçlü olduğu görülüyor.Global ekonomi kriz sinyallerinin belirginleştiği zamanlarda bitcoinin yükseldiği bilinmektedir.Örneğin abd vs iran devletlerinin kriz süreçleri.

Ek olarak  geçen  hafta Bloomberg ile konuşan Galaxy Digital’den Mike Novogratz, kurumların sonunda  kripto para birimlerinin  oyununa girmeye başladığını ve akabinde Bitcoin fiyatının artabileceğini dile getirdi.

Bitcoin, son 24 saat içinde %2 oranında bir düşüşe işaret ediyor ancak fiyatı şimdilik 10.000 dolar civarında seyrediyor. Gelişmeler, 30 günlük volatilitenin Mayıs 2019’da görülen en düşük seviyenin altına düştüğü gösteriyor. Ancak eğer tarih herhangi bir gösterge olarak kullanılırsa, bunun gibi zamanlar genellikle şiddetli bir hareketin olacağını öngörmekte.

Bitcoin Ticareti 10.000 Dolar ve 11.000 Dolar Arasında Yapılıyor

Son 8 gündür, Bitcoin 10.000 – 11.000 $ arası işlem görüyor, hakimiyet endeksi %70 civarında. Öte yandan, son 30 gün içinde, dört ay önce Mayıs ayında görülen son derece düşük seviyelerdeki oynaklığın görüldüğü bildirildi.

Bitcoin 10.000 Dolar Ancak Volatilite Son 4 Ayın En Düşük Seviyesinde
Bitcoin 10.000 Dolar Ancak Volatilite Son 4 Ayın En Düşük Seviyesinde

Bitcoin’in hareketi, özellikle de kızgın olduğu zamanlarda çift uçlu bir bıçak şeklinde oluyor. Bazılarına göre bu iyi bir şey olabilir, çünkü piyasanın zayıf kişilerini döker ve BTC’nin güçlü sahiplerine gitmesini garanti eder. Aynı zamanda, kripto para biriminin kıtlığının da bir göstergesidir. Çünkü arz statik olduğu için fiyat değişken olabilir.

Öte yandan, oldukça dezavantajı da beraberinde getiriyor. Bu, genelde fiyat ve piyasa manipülasyonu ile ilişkilidir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) henüz bir Bitcoin ETF’sini onaylamamasının sebeplerinden biri de bu durumun sonucu olabilir..

Bitcoin’in oynaklığı ticareti çok daha riskli kılıyor. Uzman tüccarlar tipik olarak bunu bir avantaj olarak görürler çünkü ani fiyat hareketlerinden faydalanırlar. Ancak daha az gelişmiş olanlar sık ​​sık yaşanan değişiklikler nedeniyle ciddi kayıplar yaşayabilir.

Fırtınadan Önceki Sessizlik mi?

Bitcoin’in temellerinin her zamankinden daha güçlü göründüğüne dikkat etmek önemlidir. Aynı zamanda, kripto topluluğu içinde en çok beklenen etkinliklerden biri olan 23 Eylül’de Bakkt’ın başlatılması konusu da var. Bitcoin’in yarılanmasına 250 günden daha az bir zaman kaldı. Piyasada bitcoin arzını yarı yarıya azaltacak ve teorik olarak fiyatını her zaman olduğu gibi daha yüksek seviyeye çıkaracak.

Mayıs ayında, volatilite seviyelerinin şu anki gibi düşük olduğu zamanlarda, fiyat yükselişe geçti ve Haziran ayında neredeyse iki katına çıktı. Tabii ki, herhangi bir şiddetli fiyat dalgasının beklemede olması beklense de, tersi yönde de olabilir.

blank

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu