] }
Coin Haberleri

Önemli Bir Kripto Para Raporu

Gün geçmiyor ki kuruluşların kripto para hakkında yazdıkları raporlar paylaşılmasın. Bu raporlardan bir tanesi de Basel Bankacılık Teftiş Komitesi’nin hazırlamış olduğu kripto para raporu. Oldukça enteresan ifadelerin bulunduğu bu raporda üzerinde durulan konu ise kripto para sektörünün bankaları ve finansal istikrarı ciddi anlamda tehdit ettiğiydi.

Basel Bankacılık Teftiş Komitesi (BCBS) başta İsviçre Bankası BİS’in bulunduğu ve 60 ülkenin merkez bankalarının bir araya gelerek oluşturdukları uluslararası faaliyet gösteren bir bankacılık kurumu. Raporda kripto para sektörünün güçlü bir şekilde büyümesinden duyulan endişe dile getirildi. Bu durumun yakın zamanda finansal istikrarı ortadan kaldırabileceği ve bankalar için önemli riskler doğurabileceğinin üzerinde duruldu. Kripto para piyasası şu anda küresel finans sistemi karşında oldukça küçük bir ölçeğe sahip ancak bu durum hala risklerin olmadığını anlamına gelmiyor.

Kripto Varlıklar Güvenilir Değil

Kripto para raporu en can alıcı bölümlerinden bir tanesi de kripto varlıkların gerçek para gibi değişim ve değer saklama açısından güvenilir olmadığından bahsedildiği kısım. Rapora göre kripto varlıklar bir yasal öreme aracını temsil etmiyor. Bu yüzden de kripto paraların herhangi bir hükumet ve kamu kuruluşu tarafından desteklenmediği söyleniyor.

Önemli Bir Kripto Para Raporu
Önemli Bir Kripto Para Raporu

Kripto paralarla ilgili olarak geçmişte çok sayıda yasadışı olay meydana geldi. Kripto paralar kara para aklama, terör finansmanı, dolandırıcılık ve hackleme gibi pek çok olaya karıştı. Bu durum raporda bahsedilen bir başka durum. Bu durum kripto para sektörüne olan yaklaşımın da ister istemez temkinli olmasına sebep oluyor.

Bankalar Kripto Para Konusunda Uzmanlaşmalı

Kripto para raporu sonuç kısmında ise bankaların karşılaşabilecekleri riskleri iyi bir şekilde değerlendirebilmeleri için bu konuda uzmanlaşmaları gerektiği üzerinde duruluyor. Bununla birlikte bankaların zaman zaman başvurdukları finansal ifşa yönteminin kripto para konusunda da yapılması gerektiği ekleniyor. Rapor genel anlamda incelendiğinde daha önce başka raporlarda bulunan içeriklerden çok da farklı şeyler yazdığını söylemek mümkün değil. Bu bakımdan kripto paralar hakkında hazırlanmış ve klişe sözlerden öteye geçemeyen raporlardan bir tanesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Venezula’da Bitcoin yatırımları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Gökay Demirkıran

Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Gökay kripto paralar hakkında bilgilerini okuyucular ile paylaşmaktan zevk alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.