Altcoin Haberleri

OneCoin’in Kurucuları Tutuklandı

] }

Bir süredir üzerinde büyük spekülasyonlar dönen ve pek çok kesim tarafından en son düşünülecek kripto paralardan bir tanesi olan OneCoin’in kurucuları tutuklandı. Bu gelişme OneCoin’e bulaşılmaması konusunda insanları bilgilendirmeye çalışan kesimleri de haklı çıkarmış oldu.

Saadet Zinciri Suçlaması

Amerika’nın New York bölgesi avukatlık bürosundan yapılan açıklamaya göre bölge savcısı Uluslararası bir kripto para birimi olan OneCoin’in kurucuları hakkında suç duyurusunda bulundu. Kurucular Konstantin Ignatov ve kız kardeşi Ruja Ignatova Los Angeles’ta tutuklandılar. Bu iki kardeşin suçlandıkları konular ise gerçekten enteresan. Elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet sahtekarlığı ve kara para aklama. Ortaya atılan iddia ise bu kişilerin yatırımcıları kandırarak kurmuş oldukları sahte kripto para birimine milyarlarca dolar yatırım yapmaya ikna etmeye çalışmaları. Ancak işin ucunda bir tutuklama da olduğu düşünüldüğünde bu ikna çalışmalarının gerçekten bir ikna mı yoksa tehdit yoluyla bir zorlama mı olduğu da insanları düşündürmüyor değil.

İlgili Makaleler
onecoin’in kurucuları tutuklandı
onecoin’in kurucuları tutuklandı

2014 yılında Bulgaristan merkezli olarak kurulan şirket. Kripto paralarla ilgilenen pek çok insan biraz inceleme yaptığında aslında bu şirketin bir kripto para tabanlı bir şirket olmadığını anlaşıldı. Şirket “piramit şeması” ya da “saadet zinciri” olarak bilinen bir dolandırıcılık sistemi olduğunu açıkça görebilmekte. Şirket hakkındaki bu tartışmalar 2016 yılından bu zamana kadar tartışılmaya devam etti.

Geçtiğimiz yıllarda Las Vegas’ta şirket yöneticilerinin yatırımcılarla buluştuğu bir toplantıda bir yatırımcının “paralarının karşılığını alıp alamayacakları” hakkında sorduğu bir soru üzerine Ignatov “eğer paranızı almak için buraya geldiyseniz bu sistemi anlamamışsınız demektir” şeklide sert bir cevap vermişti.

onecoin’in kurucuları tutuklandı
onecoin’in kurucuları tutuklandı

Avukat Geoffrey S. Berman ise suçlamalar hakkında yaptığı yorumda “Sanıklar tamamen yalan ve aldatmaya dayalı olarak kurdukları bu sistemi bir kripto para birimi arkasına sakladılar. Yatırımcılardan aldıkları yatırımlar sayesinde kısa bir süre içerisinde kişisel servetlerini katlamalarına rağmen nedense yatırımcılar hep mağdur oldular. Oysaki yatırımcılara yatırımları karşılığında büyük geri dönüşler ve çok düşük risk vaat etmişlerdi. Görüldüğü gibi bu bir piramit şemasıydı.

2017 yılı içerisinde Finlandiya polisi de OneCoin hakkında soruşturma başlatmış ve aynı yılın Ekim ayında bu soruşturmayı derinleştirmişti. Bununla birlikte aralarında Almanya, Lüksemburg ve Belçika’nın da bulunduğu bazı ülkeler vatandaşlarını OneCoin’e karşı uyarmışlardı.

Enjin Samsung ortaklığı hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Sema Taş

Uludağ Üniversitesi mezunu olan ve uzun bir süredir kripto paralar üzerine analiz ve haberler hakkında analizler ile ilgilenen Sema, kointimes'a katkı sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu