] }
Ekonomi Haberleri

Nükleer Enerjiden Elektrik Tüketimini En Fazla Arttıran Ülke Japonya Oldu

Nükleer Enerjiden Elektrik Tüketimini En Fazla Arttıran Ülke Japonya Oldu Japonya’da nükleer enerjiden  sağlanan elektrik tüketimi geçen senenin  bir önceki  senesine göre yaklaşık olarak  % 69’luk bir artışla 11,1 milyon ton petrol değerine ulaşmış oldu.

 Japonya , 2018 yılında  dünya çapında nükleer enerjiden kaynaklı elektrik tüketimini en çok artıran ülke olmuş oldu. Böylece Japonya’da küresel elektrik ihtiyacının %10u nükleer enerjiden sağlanmış oldu.En çok nükleer enerji santrallerine ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri’nde  geçen sene  nükleer enerjiden sağlanan  elektrik tüketimi 192 milyon 200 bin ton petrol değerine ulaşmış oldu.

Fukuşima nükleer  santralinde 2011 senesinde  yaşanan kazada bir sene öncesine kadar nükleer enerjiden 66 milyon 200 bin petrol değeri elektrik tüketimi sağlayan Japonya, yaşanan kazadan sonra nükleer enerjiden sağlanan elektrik üretimini dereceli olarak azalttı ve 2014’yılında bütünüyle üretimi durdurdu.
Japonya’da yapılan  güvenlik testlerine sokulan nükleer santralleri 2015 yılından beri dereceli olarak yeniden devreye sokulmaya  başladı. Böylelikle Japonya ‘ da  nükleer enerjiden sağlanan  elektrik tüketimi de yeniden  artış göstermeye başladı.
Böylelikle,  küresel anlamda  nükleer enerjiden  sağlanan elektrik tüketimini en çok arttıran ülke Japonya olurken onu % 25,2’lik bir artış gösteren İsviçre ile % 24,9’luk  bir artış gösteren Meksika izledi.
Belçika Nükleer Enerjiden Sağladığı Elektrik Tüketimini Düşürdü
Geçtiğimiz sene nükleer enerjiden sağladığı  elektrik tüketimini  en fazla azaltan ülke Belçika oldu. Belçika’ da nükleer enerjiden kaynaklanan  elektrik tüketimi geçen senenin bir önceki senesine oranla
% 33 azalma göstererek 6 milyon 400 bin ton petrol değerine gerilemiş oldu.

Nükleer enerjiden sağladığı  elektrik tüketimini en fazla azaltan  bir diğer ülkeler ise %10,1 azalışla Güney Kore ile %29,6 azalışla Güney Afrika oldu.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.