Nouriel Roubini: “Facebook’un GlobalCoin’i Bir Kripto Para Değil”

Önemli ekonomist ve kripto para uzmanı , Facebook’un yakında duyurulacak ve GlobalCoin olarak adlandırılan kripto para biriminin aslında gerçek bir kripto olmadığını söyledi. Roubini, 2007 ve 2008 yıllarındaki mali çöküşleri önceden tahmin ettiğinden dolayı Mr. Doom olarak adlandırılmakta. Roubini şu açıklamada bulundu:

“Blockchain ile ilgisi yok. Tamamen özel, kontrollü, merkezi, doğrulanmış ve az sayıda izin verilen ağ tarafından yetkilendirilmiştir. Peki o zaman kripto veya blockchain ile bir alakası var mı? Yok.”

Her Destekçiden 10 Milyon Dolar Yatırım

Nitekim, son haberlere göre, sosyal medya devi, GlobalCoin ile ilgili olarak bir düzineden fazla destekçi ile anlaşma imzaladı. Visa, Mastercard, PayPal ve Uber’in de bulunduğu bildirilen her yeni destekçi, kripto para birimi için geçerli bir konsorsiyumun parçası olarak projeye yaklaşık 10 milyon dolar yatırım yapacak.

Nouriel Roubini: “Facebook’un GlobalCoin’i Bir Kripto Para Değil”

Nouriel Roubini: “Facebook’un GlobalCoin’i Bir Kripto Para Değil”

Nouriel Roubini, projenin özelliklerinin henüz bilinmediğini (Salı günü bir bildiriyle açıklanması bekleniyor) kabul ederken, GlobalCoin’in bilinen blockchain teknolojilerini kullanmasının olası olmadığını öne sürdü. Kripto topluluğundaki birçok kişi de Facebook’un tokenini kripto para birimi olarak adlandıranları eleştirirken, iktisatçılar ortak bir şekilde bunu “Güvenilir Kripto Para” şeklinde adlandırıyorlar.

Nouriel Roubini şunları dile getirerek sözlerini tamamladı:

“Ama benim görüşüme göre, halka açık, merkeziyetçi, güvencesiz blockchain kesinlikle boş bir hayal… Bu yüzden %99 dolayında “asıl anlam” üzerinde aynı fikirde değiliz.”

Facebook, GlobalCoin olarak adlandırdığı yeni kripto para birimini 18 Haziran Salı günü düzenleyeceği bir ekinlikle dünyaya tanıtacak. Uzun süredir gündemi meşgul eden bu yeni oluşum piyasaları ne şekilde etkileyecek merak konusu. Özellikle son aylarda yükseliş içinde bulunan Bitcoin’in kısa vadede bu yükselişinin durup durmayacağı merak ediliyor. Uzun vadede ise merak edilen konu GlobalCoin’in insanlar tarafından kabul görüp görmeyeceği.

Ripple fiyat analizi yaptığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Güvenilir Kripto Para Borsaları Hangileri ? başlıklı makalemizde analiz, borsa ve dolar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın