Nick Szabo : Bitcoin Borsalarda Libra ‘dan Daha Çok İşlem Görecek

Bitcoin (BTC) on birinci yılına girerken, Libra Birliği’nin kurucu üyelerinin projeden çekilmeleri Facebook’u bazı güçlüklerle karşı karşıya bırakıyor.

Libra 2020 başlarında lansman yapmak için bir hedef belirledi, ancak yasal düzenlemelerin onaylanmaması ve merkez bankalarından gelen yorumların dikkate alınmaması projeye olan güveni sarstı. Teker teker Libra Birliği’nin kurucu üyeleri PayPal’ın ayrılmasından sonra yavaş yavaş ayrılmak için imza atmaya başladı. Birlikten ayrılma niyetlerinin belirtileri, geçen hafta kararlar alınmadan önce ortaya çıkmıştı.

Ardından sadece bir gün içinde ödeme işlemcileri ayrılmaya karar verdiler. VISA, MasterCard, Stripe ve eBay’in tümü, kendi düzenleyici sınırlamaları üzerinde çalışan ödeme sistemlerine farklı bir yaklaşım sunuyor. Öte yandan Libra, hala testnet aşamasında ve bu noktada çok fazla risk olarak görülüyor.

Bitcoin öncüsü Nick Szabo, BTC’nin hala rekabette önde olduğunu vurguladı.

Nick Szabo : Bitcoin Borsalarda Libra'dan Daha Çok İşlem Görecek

Nick Szabo : Bitcoin Borsalarda Libra ‘dan Daha Çok İşlem Görecek

Benzer yorumda bulunan Nick Carter, Libra’nın gerilemesinin, kurumsal bir yapı tarafından desteklense de, alternatif para yaratmak isteyen önceki projeleri hatırlattığını da sözlerine ekledi.

Nick Szabo : Bitcoin Borsalarda Libra'dan Daha Çok İşlem Görecek

Nick Szabo : Bitcoin Borsalarda Libra ‘dan Daha Çok İşlem Görecek

Bitcoin fikri ise, daha esnek bir dijital varlık yaratarak gönüllü ve anonim katılımı içeriyordu.

Öndeki Yol Çok Zorlu

Libra’ya blok üretici olarak katılmak, ayrıcalık için 10 milyon dolara mal olacaktı. Facebook, fiyatı ödemeye ve ekosisteme katılmaya hazır çok sayıda varlık olduğunu iddia etti. Ancak bu noktada, önde gelen ödeme sağlayıcılarının örneği endişe verici işaretler ortaya koyuyor.

Calibra başkanı David Marcus, destekçilerin kaybının kısa vadede kötü haber olduğuna inanıyor, ancak Libra’nın kaderini bu durum belirleyemiyor. Zor oturumlar sırasında projeye sadık kaldığı için VISA ve Mastercard’a teşekkür etti.

Libra kesinlikle testnet’te çalıştığı ve geliştiricileri teknolojiyi test etmeye davet ettiği için bulut bir yazılımı değildir. Ancak ağ, yeterli sayıda para birimini takas etmek ve bunları güvenli bir şekilde tutmak için düzenleyicilerin onayı ve ek yapılar gerektireceğinden şu anda yeterli değil.

Kripto piyasası zaten katılımcılara dayalı ağların inşa edilmesinin nispeten kolay olduğunu gösterdi. Düzenleyicilere sormadan bile, EOS gibi projeler dünya çapında bir ağ kurdu. Block.Oe, EOS’un yaratıcısı, 24 milyon dolarlık nispeten küçük bir para cezası ile ortadan kayboldu. Ancak Facebook ve Libra Birliği üyeleri çok daha yüksek bir statüye sahipler ve daha büyük potansiyel para cezalarıyla daha da fazla incelemeyr maruz kalabilirler.

Bir önceki yazımız olan Tyler Winklevoss : Bitcoin Bu sefer 15.000 Doları Görecek başlıklı makalemizde Tyler Winklevoss ve Bitcoin hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın