Neden Rusya Kripto Para Konusunda Çin’i Taklit Ediyor?

Rusya’nın kripto para konusundaki duruşunun olumsuzlaştığına dair raporlar ortaya çıkıyor. Haberler, Çin’deki bir başka “bitcoin yasağı” sonrasında ortaya çıkmaya başladı. Merkez bankalarının, kendi piyasalarını başlatmak için yarışmaları ve merkezi olmayan para birimlerini desteklememeleri hiç şaşırtıcı değil.

Rusya Merkez Bankası Kripto Paralar Hakkında Olumsuz Düşünüyor

Kripto piyasası son altı ayın en düşük seviyesinden toparlanma işaretleri gösteriyor. Yerel basında çıkan haberlere göre, Rusya merkez bankası kripto varlıklarının ödemelerde kullanılmasını yasaklayan bir hareketi destekleyecek.

Ruble’nin ülkedeki tek yasal para olduğunu yineleyerek, merkez bankasının kara para aklama ve terör finansmanı konusundaki endişeleriyle ilgili önceki yorumlarına tekrar değindi:

Kripto paraların, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finanse edilmesinin yanı sıra, keskin kur dalgalanmaları nedeniyle kur işlemlerinin yapılması da dahil olmak üzere önemli riskler taşıdığına inanmaya devam ediyoruz” denildi.

Rusya Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı Bankacılık Düzenleme Dairesi Başkan Yardımcısı Alexey Yakovlev’in başkan yardımcısı tarafından da onaylandığı gibi, bir ödeme aracı olarak kripto para birimlerini yasaklamak için yapılan her türlü hareketi destekleyeceğini belirtti.

Izvestia gazetesine göre, kripto varlıkları şu anda bazı perakende satış mağazalarındaki ödemelerde kullanılıyor ve serbest çalışanlar tarafından maaş olarak kabul edilmekte.

Rusya’da akıllı sözleşmelerin, ICO’ların ve kripto madenciliğinin yasal statüsü ile ilgili mevzuatta gecikmeler oldu. 2018’de Devlet meclisine üç önerge sunuldu, ancak yalnızca dijital haklarla ilgili medeni kanunda yapılan değişikliklerin yanı sıra kitle fonlaması platformları kullanarak fon yaratma yasasına ilişkin değişiklikleri ele alan iki tanesi kabul edildi.

Henüz Rusya’da bir kripto yasağına yönelik resmi bir hareket olmadığından, önceki durumlarda olduğu gibi merkez bankası zaman zaman finansal denetleyici statüsünü yeniden doğrulama eğiliminde. Bu tehditler Rusya ile sınırlı değil ve dünyadaki merkez bankaları tarafından yayınlanmıştır. Raporlar, Rus kripto topluluğunun kendisini, Çin’dekine benzer bir duruma yol açabilecek potansiyel bir kısıtlama sıkıntısı için hazırladığını belirtmeye devam ediyor.

İLGİLİ HABER:  Hangi Türk Hacker, Fidyeyi Bitcoin İle İstedi

Yorum Yok

Cevap bırakın