Ekonomi Haberleri

Merkez Bankasından Banka Kredileri İçin Önemli Kara

Merkez Bankası tarafından bankadan kredi kullananlar için önemli bir değişiklik geldi. Alınan yeni düzeltme kararı kapsamında krediler kapsamında bankalara ödenen ücretlerin maliyetleri artış gösterdi.

] }

Merkez Bankası tarafından bankadan kredi kullananlar için önemli bir değişiklik geldi. Alınan yeni düzeltme kararı kapsamında krediler kapsamında bankalara ödenen ücretlerin maliyetleri artış gösterdi. Bu kapsamda bankalardan kredi çekecekler daha fazla maliyet ödemesi yapmak durumunda kalacaklar. Merkez Bankası tarafından geçen yılın Şubat ayında yayımlanmış olan Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği bu kapsamında beşinci kez değişikliğe uğramış oldu.

Yapılan yeni değişiklik kapsamında bankalardan kredi kullanacak olanlar için banka tarafından talep edilen kredi kullandırma ücretinde artış yaşandı ve mevcut yüzde 1’lik olan ücret, yeni düzeltme ile birlikte yüzde 1,1 seviyesine yükseltildi.

Krediler Artık Daha Masraflı Hale Geldi

Merkez Bankası tarafından alınan değişiklik kapsamında kredi masraflarına yüzde 10 tutarında artış yapılmış oldu. Buna göre Mart ayından itibaren bankalardan kredi çekecek olanlar yeni maliyet hesabına göre kredi kullanım ücretini ödeyerek işlem yapabilecekler. Bu durumda örneğin 100 bin liralık kredi kullanımında 1100 lira bankaya ücret olarak ödenmiş olacak.

Yapılan düzenleme kapsamında kredinin erken ödenmesi halinde uygulanan indirim oranlarında ise değişikliğe gidilmedi. Bankalar tarafından kredilerin erken ödenmesi durumunda uygulanan indirim aynı şekilde devam ediyor. Ancak ticari kredilerin erken ödenmesi halinde ve kredinin 24 aya kadar vadeli olması koşuyla toplam kredi tutarından yüzde 2’lik oranda indirim ticari kredi sahiplerine sunulmuş olacak.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu