Merkez Bankasından Kripto Para Hamlesi

Merkez Bankasından Kripto Para Hamlesi

Merkez bankası tarafından hazırlanan kripto para anlık ödeme sistemi 2020 yılında Blockchain tabanlı olarak kullanıma sunulacak.

Uluslararası ticarette kabul görecek kripto para ve ödeme sistemi için çalışmalar başladı. Bu sayede ticarette artık dolar pound vs. paraları kullanmadan ticaret yapılabilecek bunun için de anlaşma yapılan ülkelerle yerel para birimi üzerinden ticaret yapılacak.

Bunun yanı sıra piyasalarda yerel paranın işleme girmesi yerel kredi kartların kabul edilmesi ve bankaların iş birliğinin artırılması için çalışmalar başlatılacak.

Temel amacı ticareti hızlandırmak ve daha güvenli hale getirmek.

İLGİLİ:  Çin’de Kripto Para Madenciliği Yasaklanıyor

Bu sebeple Merkez Bankası Rusya’nın SWIFT e alternatif olarak çıkardığı SPFS sistemini incelemeye aldı. Türkiye’de kripto para sistemi için yapılan çalışmalar sürüyor.

Kripto para için Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği kurulması planlanıyor. Bazı uygulamalar ile de güvenli bir ticaret ağı oluşturulması gündemde. Bu sayede firmalara eşit şartlarda ticaret olanağı sağlanacak. Fintek ekonomisinin geliştirilmesine yönelik yol haritaları yakında hazırlanmaya başlanacak.

Ödeme hizmetleri ve kripto paralar ile ilgili yasaların gerekli düzenlemelerinin yapılması için yasa tasarısı meclise sunulacak ve denetimini Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yapacak.

İLGİLİ:  Benfica Kulübü Online Mağazasında Bitcoin ve Ethereum Kabul Etmeye Başladı

Halkın kripto para konusunda bilgi sahibi olması ve finansal bilim-din geliştirilmesi için okullarda finansal okuryazarlık eğitimleri arttırılacak. Aynı eğitim hizmetinin yetişkinlere de verilmesi planlanıyor.

Sermaye piyasasının güvenliğini attırmak için mevcut mekanizmalar geliştirilecek ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu deb sitesiyle uyumlu bir şekilde kullanıma uygun hale getirilecek.

Yorum Yok

Cevap bırakın