] }
Coin Haberleri

Meksika Merkez Bankası Kripto Para Borsalarını Yasakladı

Meksika Merkez Bankası son aldığı kararla birlikte kripto para yatırımcılarını oldukça zor bir duruma soktu. Bancı De Mexico yeni bir fintech yasasını onayladı ve bu yasayla beraber açık bir şekilde olmasa da dolaylı yoldan kripto para borsalarının yasaklanmasını kabul etmiş oldu.

Borsalarda Long ve Short Terimleri Ne Anlama Gelir?

Ünlü Analistlerden Ethereum (ETH) Yorumu

Balina Nedir? Balinalar Piyasayı Nasıl Etkiler?

Bu yasa Meksika sınırları içerisinde geçerli olacak. Kripto para borsalarını yerel bankacılık sistemlerini kullanabilmelerinin önüne büyük bir engel konmuş oldu. Bazı ülkeler bu konu üzerinde kolaylık sağlamaya çalışırken diğer taraftan Meksika gibi ülkeler bunu çok fazla dünya gündemine getirmeden yasaklamayı tercih ediyorlar. Bu sebepten dolayı bir dönem tıpkı Hindistan’da olduğu gibi Meksika’da kripto paralar konusunda büyük bir yara almış olacak.

Bankacılık İşlemlerinden Çıkarıldı

Meksika Merkez Bankası yakın zamanda yaptığı çeşitli açıklamalarla kripto para konusunu desteklemediğini belli etmişti. Ancak buna rağmen bir adım atma konusunda gözle görülür bir aksiyon almamıştı. Bu yasayla birlikte kripto paraların banka işlemlerinden çıkarılması insanların kripto para hizmeti veren platformlarda artık kripto para kullanamayacakları anlamına geliyor.

Meksika Merkez Bankası Kripto Para Borsalarını Yasakladı
Banco De Mexico

İşin daha da ilginç tarafı yine Meksika Merkez Bankası tarafından yapılan bir açıklamadaydı. Merkez Bankası Meksika vatandaşlarının henüz kripto para kullanımını tam olarak bilemediklerini açıkladıl. Bu sebepten dolayı ciddi zararlar içine girmelerini ve bunun önüne geçilmesi için böyle bir yasaklamanın şart olduğu açıklandı.

Meksika’da yaşanan bu durum bir taraftan da insanların fikirleri alınmadan ve halka sorulmadan onların ekonomik özgürlüklerinin nasıl bir kısıtlama altına alındığının da bir göstergesi. Meksika yasalarına göre 60 günlük bir süre içinde halk konu hakkında fikrini beyan etme özgürlüğüne sahip olsa da genel anlamda bunun da pek fazla bir şey ifade etmeyeceği halk tarafından bilinmekte. Bu yüzden de halkın bu konuda fikir beyan etmesinin pek fazla özelliği bulunmuyor.

MIOTA ile ödeme hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabiirsiniz.

Gökay Demirkıran

Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Gökay kripto paralar hakkında bilgilerini okuyucular ile paylaşmaktan zevk alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.