Marshall Adaları “Sabit Arzla” Ulusal Kripto Parasını Başlattı

Marshall Adaları, “Marshallıların değerlerini yansıtacak şekilde parasal bağımsızlık kazanma” amacıyla ulusal blok zincirine dayalı bir para birimi çıkardı. Bu gelişme, Marshall egemenliğinin (SOV) yayılması için, Marshall Adalet Bakanı yardımcısı David Paul tarafından hazırlanan bir manifesto ile açıklandı.

Global Finans Sistemine Kendi Şartlarıyla Bağlı

Marshall Adaları, 2018’de ulusal dijital para birimini başlatma niyetini ilan eden bir Egemen Para Yasası’nı kabul etmişti. 1979’dan beri bağımsız olan ulus, şu ana kadar tüm ödemeler, borçlar, kamu harçları, vergiler ve aidatlar için ABD dolarını resmi para birimi olarak kullanıyor. Marshall Adaları, ABD hibelerine güvendiği için her yıl yaklaşık 70 milyon dolar aldığı tahmin ediliyor.

Başkan yardımcısı Paul, yayınladığı makalesinde, Adaların, blok zinciri teknolojisine dayalı ikinci bir yasal para birimi kullanmasının, 1000’den fazla Pasifik adasına yayılmış 50.000’den fazla kişinin ülkesine merkezi çözümlerin uygulanmasının önünün açılacağını belirtti.

Merkeziyetçiliğin ötesinde, blockchain “bakanın ifadesiyle -“ bireyler için mahremiyeti korurken ” para birimi protokolü uygunluk imkanı sunuyor.

İLGİLİ HABER:  Uzmanlardan Bitcoin Düşebilir Uyarısı

Teknolojinin, devletin uyumluluk yükümlülüklerinin çoğunu otomasyona sokmasına, mevcut sistemlerle ilgili maliyetleri düşürmesine ve böylece kara para aklama ve terörizmin finanse edilmesine karşı küresel mücadelede daha proaktif bir rol almasına yardımcı olduğunu belirtti.

Marshall Adaları “Sabit Arzla” Ulusal Kripto Parasını Başlattı

Marshall Adaları “Sabit Arzla” Ulusal Kripto Parasını Başlattı

Onaylanmış kuruluşlara – bankalar veya borsalar gibi – SOV kullanıcılarının kimliklerini doğrulama ve böylece anonimlik boşluklarını kapatma görevi verilecektir. Ancak Bakan yardımcısı, ülkenin şunları savunarak, finansal gizliliği mümkün olduğunca korumayı hedefleyeceğini yazıyor:

“Bireysel kullanıcıların makul bir gizlilik beklentisi – özellikle, bilgilerini ne zaman vereceğini, tam olarak neyi paylaşacağını ve kiminle paylaşacağını seçme özgürlüğünün olması” çok önemlidir.”

Hükümetlerin Parayı Sınırsız Bir Kaynak Olarak Değerlendirmelerine Gerek Yok

Bakan yardımcısı Paul, SOV’un sabit, ve saldırılara karşı korumalı bir para arzı sağlayacağını ve büyümesinin yılda %4 olarak belirleneceğini söyledi.

Fiat para birimleri oldukça istikrarsız olabileceğinden, “Sabit büyüme ile sabit bir para arzı yaratmayı seçtik. […] Büyük merkez bankalarının politikaları, altın ve bitcoin fiyatlarının kanıtladığı gibi güven verici değil. Hükümetlerin paraya karşı daha sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemeleri ve bunu sınırsız bir kaynak olarak görmemeleri gerekiyor”

Kaynak: Cointelegraph

Yorum Yok

Cevap bırakın