Mark Zuckerberg Facebook’u Çaldı Şimdi Bitcoin’i Çalıyor

Bir gün Bitcoin, Nikola Tesla tarafından işgal edilen internet nostaljisini onun gibi işgal edecek. Öyleyse şöyle devam etmek doğru olacaktır. Thomas Edison’un üstün kaynakları, çevresi ve propagandası olmasaydı, şu anda dizüstü bilgisayarlarımızı Nicola Tesla’nın serbest enerjisiyle çalıştırıyor olacaktık. İşte ’in bugün izlediği yol da aynı. Facebook’un yeni kripto para birimi piyasaya girdiğinde Mark Zuckerberg ‘i tıpkı Edison gibi görebiliriz.

İlk Olarak Facebook, Şimdi Bitcoin

Facebook’un kuruluş hikayesi ile yaklaşmakta olan Libra’nın hikayesi arasındaki benzerlikler dikkat çekiyor. İster ilham, ister hırsızlık veya yetenekli satış olarak adlandırın, ancak Zuckerberg, 2004 yılında Facebook’u başlattığında sadece elindeki kili şekillendirdi. Facebook’un temelleri Winklevii’deki HarvardConnection / ConnectU’da zaten mevcuttu. Zuckerberg, onu yeniden şekillendirdi ve bugünkü küresel sosyal medya devi haline getirdi.

Aynı zamanda Zuckerberg, McDonalds kralı Ray Kroc‘a benziyor. Meslektaşlarından daha iyi satıcı olan bir adamın fikirlerini çalmak konusunda ahlaki kaygıları olmaz. Kroc gibi Zuckerberg de servet, güç ve etkiye sahip değildi.

On beş yıl sonra Facebook, dünya çapında küresel bir mega şirket haline geldi ve Zuckerberg şirketin tahtındaydı. İşte Thomas Edison benzetmesi gerçekten burada anlam kazanıyor. Edison gibi, Zuckerberg de rakiplerini kontrol etmek için gücünü ve etkisini kullandı ve hatta kendi çalışanlarını dahi tehdit etti. Şimdi ise Thomas Edison’un Nicole Tesla’nın fikirlerini sık sık çaldığı gibi Mark Zuckerberg de Bitcoin’i çalıyor.

Mark Zuckerberg Facebook'u Çaldı Şimdi Bitcoin'i Çalıyor

Mark Zuckerberg Facebook’u Çaldı Şimdi Bitcoin’i Çalıyor

İnsanları Güçlendirmek veya Facebook’u Güçlendirmek?

Piyasaya yeni çıkan Libra tanıtım broşüründe, amacının milyarlarca insanı güçlendirmek olduğunu iddia ediyor: “Libra’nın görevi milyarlarca insana güç veren basit bir küresel para birimi ve finansal altyapı sağlamaktır.”

Blockchain şirketi Hedera‘nın iddialarına göre, Zuckerberg sadece kripto para birimi kavramını çalmak için uğraşmıyor. Aynı zamanda teknik altyapısını da çalmaya çalışıyor. Hedera yetkilileri geçen yıl Facebook ile toplantılar yaptıklarını ve kendi fikirlerinin Libra’da kullanıldığını gördüklerini belirtiyorlar.

Bitcoin’in 20.000 dolar seviyesinde takılmayacağı hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: CCN

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Bu Sefer 20.000 Dolar Seviyesinde Durmayacak başlıklı makalemizde Bitcoin 20.000 dolar Bitcoin ne kadar ve Bitcoin kaç dolar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın