Lüksemburg ‘da Ücretsiz Toplu Taşıma Dönemi

Lüksemburg, tüm toplu taşıma araçlarını ücretsiz yapan dünyanın ilk ülkesi olmaya hazırlanıyor. Yeni seçilen başbakan Xavier Bettel ve koalisyon hükumeti, gelecek yaz trenlerde, tramvaylarda ve otobüslerde tüm ücretleri kaldırcaklarını açıkladılar. Uzun yolları bulunan ülkedeki karbon salınımını azaltmayı hedefleyen yeni hareket, trafik sıkışıklığını da hafifletmeyi umuyor.

Belçika, Almanya ve Fransa ile kara komşusu olan Lüksemburg, komşu ülkelerden çalışmak için bu ülkeye gelen 400.000’den fazla kişiye sahiptir. Bu yıl, Lüksemburg, 20 yaşın altındaki herkese ücretsiz ulaşım hizmeti vermeye başladı. Ortaokul öğrencileri de okul ve ev arasında ücretsiz servislere binebildiler. Lüksemburg, şu anda Avrupa Birliği’ndeki nüfusuna oranla en fazla araba sayısına sahip olan ülke.

The Guardian’ın haberine göre, trenlerde birinci ve ikinci sınıf kompartımanlar hakkında ne yapılması gerektiği konusunda henüz bir karar alınmadı. Taşıtlar artık bu küçük ülkeyi baştan başa dolaşılabildiği iki saatlik seyahat için 2 € ödüyorlar. Hükumet koalisyonu, gidilen mesafeye bağlı olarak elde edilen bir avantaj olan taşıtlar için vergi indirimlerini elden geçirmeyi planladığını söyledi. 2020’den başlayarak, yolculuk etmekte kullanılan tüm biletler kaldırılacak.

Bir önceki yazımız olan Black Friday Yaklaşırken Amazon Türkiye'den Kampanya Tarihi Açıklandı başlıklı makalemizde Black Firday hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın