] }
Litecoin (LTC) Haberleri

Litecoin Yorum: Uzman Görüşleri

Bugün, Litecoin’in 2018 Mayıs’tan bu yana görmediği kadar yüksek bir fiyata çıktı. Charlie Lee konu ile ilgili Twitter hesabından bir değerlendirme yaptı. Sadece iki ay önce yarı değerindeyken Litecoin’in kendisi için nasıl hala kar getiren bir kripto para olduğunu istatistiklerle paylaştı. Bugün Litecoin, 22 Mayıs 2018’ten bu yana görmediği bir fiyat olan 129.51 Dolar’a ulaştı. Bu durum aynı zamanda yılın en yüksek değerine ulaşması anlamına geliyor.

Litecoin Öne Çıkıyor

Litecoin’in bu yükselişi pek çok kişi için piyasanın genel yükseliş hali içinde olan bir yükselme olarak gösteriliyor. Ancak Litecoin bu genel yükselişten farklı bir çizgide seyretmekte. Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee Litecoin madenciliğinin nasıl karlı olabileceğine dair bazı istatistik bilgiler paylaştı. Lee’nin paylaştığı verilere göre bugün madenciler düşük bir elektrik maliyeti ile günlük 2.65 dolar kar elde edebilirler. Üstelik bu kar blockchain yarı kalmasından sonra da aynı şekilde devam edecek.

Litecoin Yılın En Yüksek Değerine Ulaştı
Litecoin Yılın En Yüksek Değerine Ulaştı

Lee’nin attığı Twitter mesajı şu şekilde:

İşte madenciliğin ne kadar karlı olduğu ile ilgili bazı istatistikler. Yarıdan sonra, madenciler hala 10 ¢ altındaki elektrikle kârlılar. Birçoğu sadece 5 cent ödüyor ve bu nedenle yarıda kalmayacak şekilde LTC madenciliğini sürdürmeli.

Bazıları ise bir firmware güncellemesiyle birlikte birçok madencinin Lee’nin hesapladığından daha iyi kar elde edilebileceğini belirtiyor. Tüm bu işaretler, Bitcoin’in altın rengine karşı Litecoin’in gümüş renkli kripto parasına da ilginin azalmaması yönünde. Litecoin hızını koruyabilir mi yoksa yakında büyük bir düşüş mü göreceğiz? İnsanların Litecoin konusunda bu kadar umutlu olmasının arkasında pek de boşa çıkmayacak düşünceler var gibi görünüyor. Şu an için Bitcoin’in popülaritesine ulaşması oldukça zor ama en azından Bitcoin’e göre iyi bir alternatif olma durumunda.

Litecoin ’in 2019 yılının başından bu yana gösterdiği yükseliş son birkaç haftadır insanların iyice bu kripto para üzerine yoğunlaşmalarına sebep oldu. Öyle ki uzmanların büyük bir kısmı Litecoin’in kısa bir süre içinde önemli bir sıçrayış gerçekleştireceğini düşünmekteler. Bu konuda yapılan ilginç açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Dünyanın önemli ekonomi kanallarından CNBC’de yayınlanan Fast Money programında Litecoin ele alındı.

Evinizi, Arabanızı Hatta Çocuklarınızı Satın

Fast Money programının sunucusu programın bir noktasında izleyicilere evlerini, arabalarını ve hatta çocuklarını dahi satarak Litecoin’e yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu. Elbette bu benzetme olayın önemini açıklamak için kullanılan ilgi çekici bir benzetme. Özellikle Bitcoin’in de yükselişe geçmesiyle birlikte Litecoin’in önü de açılmış ve önemli bir yükseliş trendi yakalamıştı. Yılı yarıladığımız şu dönemlerde ise Litecoin’in en çok kazandıran kripto paraların başında gelmesi, çıkan her türlü spekülasyonun da ciddi yanı bulmasına sebep olmakta.

Aralık ayından bu yana geçen süreçte tam 4 kat artış gösteren Litecoin hakkında tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi spekülasyonlar ortaya atılmaya devam ediyor. Bütün spekülasyonlara rağmen kripto para sürekli olarak yükseliş trendi içinde. Bitcoin’in geçmişte yaşadığı sıçrama bugün itibariyle Litecoin tarafından da yapılabilir görüşü uzmanlar tarafından benimsenmiş durumda. CNBC ‘de yapılan Fast Money programında üzerinde durulan konu da işte tam bu oldu.

Programda söylenen bu ilginç cümle ise bir anda Twitter kullanıcıları tarafından paylaşılmaya başlandı. Öyle ki bu anları ekranları başından yakalayan inanların fotoğraflayarak sosyal medya üzerinden anında servis etmeye başladılar. Elbette bu düşüncelerin arkasında nasıl bir destek olduğu yine bilinmiyor. Bazı kesimler içinse programda kullanılan bu ifadelerin Litecoin’in daha fazla yükselmesi için yapılan bir kurgu olduğuna da inanılmakta.

litecoin analizi
litecoin analizi

Litecoin fiyatı bugün gün içerisinde en iyi değer kazanan coin oldu. Bitcoin fiyatında %10’dan daha fazla artış olurken, piyasanın ilk 10 sırasında en çok kazandıranı Litecoin oldu. Bitcoin fiyatı normal değerlere bakılırsa en çok kazandıran kripto para birimi iken son 24 saatlik zaman dilimine bakıldığında ise Litecoin değer kazancı açısından en iyi değeri kazanan kripto para birimi oldu.

Ethereum gün içerisinde % 14’ten daha fazla değer kazandı, Litecoin ise %17’den biraz daha fazla değer kazandı. Kripto para birimlerinin değerinin gün içerisinde birbiri ardına yükselmesi ise piyasada altcoin sahiplerini sevindiren gelişmelerden birisi oldu.

Balinaların büyük oranda Litecoin satın almış olabilecekleri ve Litecoin fiyatındaki artışta paylarının çok büyük olabilecek olduğu iddia edildi. İlk 10 büyük kripto paradan birisi olarak bilinen Litecoin değerinin piyasa değeri daha fazla artabilir.

Piyasaya çıktığı 2011 yılından beri madencilik faaliyetlerinin önemli kripto paralarından bir tanesi olan Litecoin bugün itibariyle yeni bir rekora imza attı. Litecoin hash oranı 2011 yılından beri en yüksek seviyesine ulaşarak bir rekor kırdı.

Hash Oranı Nedir?

Hash oranı, bir kripto para ile ağ üzerinde yapılan toplam işlem gücüdür. Bu da Litecoin’in madencilik alanında insanlar tarafından üzerinde durulan bir kripto para olduğunu göstermekte. 2011 yılından bu yana insanlar ilk defa bu kadar fazla bir oranda Litecoin madenciliği ile uğraşıyorlar. Geçmişe bakıldığında madencilik faaliyetlerinin 4 ay öncesine oranla %150 oranında artış gösterdiği görülüyor. Aralık 2018’de 146 TH/s olan Litecoin şu anda 359 TH/s oranında.

Bir Yıllık Rekor

Litecoin hash oranı bundan önce Mayıs 2018’de eski rekoru kırmıştı. 24 Mayıs 2018 tarihinde 342 TH/s görülmüştü. 24 Mayıs 2018 tarihinde 1 Litecoin 120 dolardı. Ancak sonrasında ciddi bir düşüş trendine girmiş ve 20 dolar seviyelerine kadar inmişti.

Litecoin Hash Grafiği
Litecoin Hash Grafiği

Hash oranındaki artış uzmanlar tarafından değerlendirildiğinde ortaya çıkan sonuç tam da beklendiği gibi. Ağustos 2019’da gerçekleşecek blok modülü yarılanması ile birlikte fiyatların artacağı beklentisi insanların madencilik üzerindeki çalışmalarını arttırıyor. Ülkemizde yetersiz altyapı yüzünden çok da fazla rağbet görmeyen kripto para madenciliği özellikle uzak doğu ve bazı doğu bloğu ülkelerinde inanılmaz şekilde rağbet görmekte ve madencilikle ilgili büyük tesisler de bu coğrafyalarda kurulmakta.

Uzmanlar yarılanma tarihinin yaklaşmasıyla birlikte Litecoin’in de bir yükseliş trendine girip girmeyeceğini merak ediyorlar. Aralık 2018’de 20 dolar civarında olan LTC, geçtiğimiz günlerde 90 doları görmüştü. Şu anda ise 85 dolar seviyesinde işlem görüyor. Yarılanma tarihinin yaklaşmasıyla 90 doları seviyelerini aşabileceği de konuşulmakta.

Litecoin Vadeli İşlemlerde

Londra merkezli  borsa Kripto Tesisleri bugün bir litecoin  ürününü piyasaya sürdüğünü açıkladı.

Coindesk raporuna göre , yatırımcıların uzun vadeli ve kısa vadeli işlemlerine teminat olarak litecoin ile sözleşme yapmasına izin verecek ve bu 22 Haziran Cuma günü gerçekleşecek.

Kripto Tesisleri CEO’su Timo Schlaefer, ürün talebini vurgulayarak şunları söyledi:

“Bizler en çok işlem gören kripto paralardan biri olan Litecoin’de futures’ları başlatmaktan heyecan duyuyoruz. Bu ürün için güçlü müşteri talebi olmuştur ve LTC-Dollar vadeli işlem sözleşmelerinin kripto-para piyasasında fiyat şeffaflığını, likiditesini ve verimliliğini artıracağına inanıyoruz. Dijital varlıklar olgunlaşmaya devam ederken, pazara giren daha fazla sayıda kurumsal yatırımcı görmeyi bekliyoruz. ”

                                                                        Timo Schlaefer

Litecoin kurucusu Charlie Lee de bu gelişmeyle ilgili bir iyimserlik olduğunu ifade ederek, yeni listenin potansiyelini artırarak, kovanın likiditesini artırdı ve “insanlara litecoin’e girip çıkmasına yardımcı oldu.”

Kripto Tesisleri geçtiğimiz ay  dünyada ethereum satışları sunan ilk şirket oldu ve bu çeyrekte 150 milyon dolarlık bir değere sahip olan vadeli işlem sözleşmelerinin işlem hacmini bekliyor.

Bu son ekleme, CME grubunun , ethereum fiyatlandırma verileri için bir kripto Tesisleri partnerinin  bir “Litecoin-Dollar Referans Rate” ve “Litecoin-Dollar Real-” in olasılığını artırmanın yanı sıra, litecoin futures ekleyecek şekilde ayarlanabileceği anlamına da gelebilir Zaman Dizini. ”

Litecoin şu anda uygun $ 98,14 seviyesinden (CryptoCompare ), 100 doları kırıp yükseliş trendine girip girmediğini göreceğiz.

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu